capsator pneumatic si capse

Creat de brianoo_bz, Decembrie 17, 2012, 09:14:34 AM

« precedentul - următorul »

sorinma

la kaufland capse de 10 mm ,14mm lungime s 11,2 mm latime 1000buc 1.99
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

costin76


bucovineanu

Probabil ai vrut sa intrebi electric sau pneumatic.

sorinma

Sunt si capsatoare manuale...pentru tapiterii se zice ,foloseste capse undeva pana la 14mm cel putin ce am eu
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

#20
da sunt capsatoare si manuale sunt bune da sa aibe oleaca capsele mai groase 1,2mm
dupa folosirea capsatorului recomand destinderea arcului , am un capsator de la lumitools cu 3 functii ma tinut cam 3 ani pretul 30 ron aprox.
cu traznaia asta prindeam initial tabla pe capac cu capse de 8mm apoi cuie
http://www.lumytools.ro/categorie.php?grupa=SCULE%20PENTRU%20FIXARI%20DIVERSE

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

uve

Intr-adevar sunt capsatoare portabile cu actionare electrica(cu o bobina de inductie alimentata la 220 V) sau pneumatica (forta de lovire este data de presiunea de aer- foarte puternice .) Mai sunt capsatoare portabile manuale . forta de lovire este asigurata manual prin comprimarea unui arc .Rar se folosesc si la tapierie , capsele fiind destul de anemice se folosesc la reparatii sau prins afise pe scandura .Mai sunt capsatoare fixe care se folosesc la serii mari :ladite de fructe ,ambalaje din carton , tapiterie, care-si fac singure capsele sau se alimenteaza cu set de capse .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

brianoo_bz

am gasit c apse de 40 mm la utilu.ro cele mai ieftine de pe piata 49 lei 3000 bucati
cine imi da mai multe detalii de folosire a capsatorului einhel dta 25/2/.
iam facut proba e ok dar unele capse nu le bate indeajuns sa stranga lemnul
care ar fi presiunea ideala de lucru cu el ?
si ce reglaje pentru imbunatatire sar putea face ?
la partea din spate are un capac rotativ cu 2 sageti stanga si dreapta de acolo ce se poate face?
in cartea lui nu ma gasit

marius_vfp

presiunea minima 3,2 atmosfere maxim 5 , de reglat nu prea ai ce sa reglezi la el mai trebe uns , stanga dreapta cred ca e directia aerului care iese dupa lovire ca sa nu te bata aerul in freza ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristian bh

Citat din: brianoo_bz din Ianuarie 19, 2013, 03:20:46 PM
am gasit c apse de 40 mm la utilu.ro cele mai ieftine de pe piata 49 lei 3000 bucati
cine imi da mai multe detalii de folosire a capsatorului einhel dta 25/2/.
iam facut proba e ok dar unele capse nu le bate indeajuns sa stranga lemnul
care ar fi presiunea ideala de lucru cu el ?
si ce reglaje pentru imbunatatire sar putea face ?
la partea din spate are un capac rotativ cu 2 sageti stanga si dreapta de acolo ce se poate face?
in cartea lui nu ma gasit
pai ai incercat sa rotesti stanga dreapta sa vezi rezultatul  ca la boschul meu electric e un buton rotativ  ce regleaza forta de lovire.si apoi mai depinde de lemn ca unul e mai dens ca altul

sorinma

sigur trebuie un reglaj al fortei de lovire...esente diferite de lemn ,lungime diferita a capselo( sau cuielor),si exista si schimbatorul acela care elimina aerul pe stanga sau pe dreapta
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

costin76

bucovineanu   azi am vazut raspunsul tau
am intrebat in cunostinta de cauza, eu folosesc trei tipuri de capsator si vroiam ca sorinma sa spuna modelul

costin76

 A m uitat capse 5,7 (pt pneum) la dedeman buzau

sorinma

ma refeream la capsatoarele pneumatice in general,al meu este hilti are 3 poziti de reglare a fortei nu stiu acum modelu dar daca conteaza ma uit.
cele cu arc au doar de regalare a presiuni si cred ca sti de unde se face
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MIHAI BALS

cele mai ieftine capse din RO le gasiti la SEA:
de 15-18.000 buc=85 lei
de 25-3.000   buc=18 lei
de 40-6.000   buc=58 lei.
tot einhell folosesc si eu si la 50.000 de capse e ok.
preturile sunt cu tva si le-am luat de pe factura-nu dau decat pe firma si cu facura.