capsator pneumatic si capse

Creat de brianoo_bz, Decembrie 17, 2012, 09:14:34 AM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

vreau sa cumpar un capsator pneumatic pentru incheiat rame
va cer parerea celor care deja folositi aceasta metoda
ce tip de capsator    si mai ales ce dimensiune sa aiba capsele  latime si lungime  pentru leaturile suprioare si inferioare ale ramelor ?
:D

brianoo_bz

nu foloseste nimeni capsator ?????
macar o idee cu ce capse se pot incheia ramele
vreau sa imi iau un einhell care foloseste capse de 5.7 latime si pana la 40 mm lungime

tassevasi

  Cind cumperi un capsator treb sa-l folosesti la mai multe lucrari, nu numai la rame .
  Acum pt rame treb sa folosesti  capse de dim  cuelor ce se bat in mod normal  pt leatul superior si pt  leatul inf   pot sa fie la fel.                                                                      Cred ca sunt bune ca latime dar   la lungime mi se par  mari(dar nu te deranjeaza decit la pret probabil),cauta si mai mici, de 30.
  Acum pt confectionat stupi e bun si un capsator  dar treb o capsa mai lunga pina la 50mm.
    Asa ca ai de ales  ce vrei sa faci ,numai rame ori si vreiodata cutii.
    Gasesti la magaz de tip  Ms Bricolaj mai avantajos ca pret, unde sunt 2 tipuri mai mici si mai mari ,recomandat e sa ei  mare .
  Numai bine .

almasel2011

Inainte de a avea capsator zici ca nu iti trebuie, dupa ce il cumperi si te obisnuiesti cu el iti pui intrebarea de ce te-ai chinuit atata timp fara el.
Ca si idee trebuie sa ai in vedere folosirea lui la mai multe operatiuni, nu numai rame. Unul de capacitate si putere mare este super ok: bati rame, tabla pe capace, asemblezi podisoare, diverse sipci, scandurele de zbor etc. Bun la toate, mai ales daca poti pune si cuie in el, nu numai capse. Eu am luat un parkside, modelul de la Lidl si isi face treaba. 2 ani garantie... e ok
Pe de alta parte un capsator pneumatic presupune si un compresor, alti bani, alta distractie...
Una peste alta, eu cred ca merita.
Nihil sine Deo.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: brianoo_bz din Decembrie 18, 2012, 11:23:35 AM
nu foloseste nimeni capsator ?????
macar o idee cu ce capse se pot incheia ramele
vreau sa imi iau un einhell care foloseste capse de 5.7 latime si pana la 40 mm lungime


eu de 1 an folosesc einhell, cu posibilitatea de capse si cuie de max 50 mm, dar la rame folosesc capse de 40mm
merge stasssssss
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

nicomico

Va salut.Eu cred ca nu prea trebuie sa va uitati prea mult la firma care il produce capsatorul important este sa fie bun.Sa va spun o poveste adevarata care mi sa intamplt mie.Acum vreo patru ani mi-am cumparat un capsator Einhell cum spune dl. Florin cu capse si cuie de max 50 mm.Dupa doi ani imi cumpar unul din LIDL marca Parkside cand le pun una linga alta mare mia fost surpriza , diferea doar eticheta de pe capsator,erau identice ,cred ca amandoua erau facute in china.Vreau sa supun ca sant multumit de amandoua ,dar recomand cel din LIDL pentru pretul mai mic  :hi:

brianoo_bz


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: brianoo_bz din Decembrie 18, 2012, 08:33:53 PM
va multumesc  pntru raspuns
iata ce compresor am si la care vreau sa aplic si capsatorul
http://www.fiac-compresoare.ro/pagina-de-start/product/3-compresoare-cu-antrenare-prin-curea/6-compresor-fiac-cu-piston-profesional-ab100350mc.html

capsatorul pe care as vrea sa il achizitionez
http://sculebavaria.ro/product--capsator-pneumatic-einhell-dta-25-2--55.html

si spor la lucru  :D


deschizi si vulcanizare sau vopsitorie?
ce-ti trebuie compreswor mega scula profi?
vezi la praktiker au scule ieftine, fara curele, cu 8 bar presiune si mai ieftine
oricum alegerea e a ta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ANITEI

Cumpara minimul un Einhell , mai bun ar fi unul care nu are nevoie de ungere dar sunt mai scumpe , am Einhell trebuie uns din cand in cand si ai grija sa nu intre praf cand nu are tubul pe el. Sunt Einhell care capseaza cuie si capse pana la 50 mm cu latimea de 5 mm circa.  Nu  Parkside  :nono:
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

almasel2011

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Decembrie 18, 2012, 10:12:59 PM
Citat din: brianoo_bz din Decembrie 18, 2012, 08:33:53 PM
va multumesc  pntru raspuns
iata ce compresor am si la care vreau sa aplic si capsatorul
http://www.fiac-compresoare.ro/pagina-de-start/product/3-compresoare-cu-antrenare-prin-curea/6-compresor-fiac-cu-piston-profesional-ab100350mc.html

capsatorul pe care as vrea sa il achizitionez
http://sculebavaria.ro/product--capsator-pneumatic-einhell-dta-25-2--55.html

si spor la lucru  :D


deschizi si vulcanizare sau vopsitorie?
ce-ti trebuie compreswor mega scula profi?
vezi la praktiker au scule ieftine, fara curele, cu 8 bar presiune si mai ieftine
oricum alegerea e a ta

Din punctul meu de vedere este o alegere ok, avand in vedere statutul de profi. Nu-i musai sa deschida omul vulcanizare. Ma uitam la debitul de aer de 350 litri/ minut... super ok. Daca omul are in vedere achizitionarea si a unui slefuitor, compresorul face fata super bine, pentru slefuitoare fiind nevoie de peste 300 litri/ min, pentru a avea turatia si puterea ok.
Nihil sine Deo.

brianoo_bz

compresorul lam luat cu ideia ca sa il mai folosesc si la alceva  , chei pneumatice si alte scule pneumatice

am dat cu ulei de in la  cutiile cumparate ce sa zic  foarte ok

inainte foloseam ceva mai mic  dar nu facea fata si la vopsit mergea continuu si tot nu facea fata cu presiunea ca sa pulverizeze bine  %%-

brianoo_bz

imi poate spune cineva de unde se pot comanda capse 5.7mm latime

uve

In capsatorul pneumatic de 40 mm se pot pune capse intre 6 si 40 mm lungime (trebuie sa fie prevazut din constructie), doar n-o sa cumperi un pistol pt fiecare dimensiune .Si sunt si capse de aceeasi latime si mai multe lungimi :6,8,10,12,15,20,25,30,35 si 40 . Capsele de 5,7 cam taie materialul , ar fi indicata urmatoarea latime (daca exista). Daca nu , inainte de capsator sa inseriezi pe circuitul de aer un regulator de presiune:se regleaza sa nu bata prea adanc capsa dar totusi suficient .Trebuie sa te asiguri inainte de cumparare ca vei gasi capsele necesare . Unii producatori spun :capse de 5,7 mm si inteleg cota exerioara a capsei iar altii prin 5,7 mm inteleg cota interioara a capsei .Deci la acestea cota ext va fi mai mare cu grosimea picioruselor . Am cumparat mai demult un capsator de tapiterie blak and deker.Cand sa bag alte capse TAPA : nu intrau. Capsele originale erau in cutii mici si preturi ....Noroc ca am putut rectifica magazia de capse : era din aluminiu . Eu cumpar capse si cuie de la Gica import export Arad , magazin Sebes,sunt amabili , au de toate, preturi bune.Mai au capse bune si SEA (pistoalele sunt scumpe la ei ca-s profesionale dar merita)
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231


brianoo_bz