Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

bismark

     Totul e bine cind se termina cu bine .Succes si multa miere.Cu respect ^:)^ :bzz: %%-
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MirceaCalin

Bună treabă Iuliane !
:hi:

PS:
Întrebare: aşezarea spate-n spate a rândurilor e de voie sau de nevoie ?

G. Iulian

Asa e, am doua randuri asezate spate in spate, de nevoie.E aproape un metru intre ele. Anul asta am sa schimb vatra si sper sa am mai mult loc pentru toti stupii.

G. Iulian

Surpriza mare a venit de la rapita, au aparut deja primele flori galbene in lan.

G. Iulian

Nu am mai scris de ceva timp. Anul nu a debutat foarte bine, seceta mare. Am scos totusi ceva miere dar amestecata, rapita cu pomi fructiferi si salcam cu salcioara, au inflorit in acelasi timp.
Cand am zis ca am scapat, floarea soarelui a inceput sa inflorească, a venit si primul cod rosu de ploi din țară. rezultatul mai jos:

G. Iulian

Asa au pătit doar stupii cu capace cu tabla de aluminiu. Stupii par bine in rest.

G. Iulian

În curte parca este toamnă:

G. Iulian

Floarea soarelui arată asa, lanurile de lângă sat, cele mai depărtate (cca 1,5 km) nu stiu inca:

MirceaCalin



Pare o cultură calamitată de secetă !!!
Dar cred că grindina e "responsabilă"...nu?

Cristel

A macelarit grindina asta! Si cica avem sistem antigrindina ! De ce oare sunt platiti din buget daca nu sunt in stare sa combata asemenea situatii?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

Lanul a rămas fără frunze. Pălăriile sunt la locul lor puțin afectate. Acum înflorește lanul.

G. Iulian

 Am la ora actuala mult puiet in stupi, media este de 6 rame dar si astea fara coronita sau au coronita mica de tot. Daca ma apucam sa extrag etajele fara sa ma uit in cuiburi le lasam fara miere. Asa am fost nevoit sa le las cate un etaj de 1/2 cu miere. Datorita ploilor flora spontana ce a inflorit după floarea soarelui a facut minuni. Nu am mai avut situatia asta până acum. ( in pozele de ieri doua rame layens si una dadant )

dan sebastian

Nu puteti sa puneti ramele layens pe grupul de pe facebook ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Citat din: G. Iulian din August 16, 2018, 07:20:27 AM
... in pozele de ieri doua rame layens si una dadant
Frumoase ramele Layens! Cum mă liniștesc cu casa, îmi fac 2 stupi cu rama Dadant 1/1 întoarsă.

G. Iulian

Citat din: dan sebastian din Septembrie 10, 2018, 12:46:26 PM
Nu puteti sa puneti ramele layens pe grupul de pe facebook ?

Sunt puse si acolo.