Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Bravos, natiune, vad ca ai ceva si de la mine (izolare intre stupi )  are un rol important ca tine cutia la o temperatura constanta.Ieri am terminat si eu cu impachetarea si urmeaza protectia antivint care este de asemenea importanta.In rest iarasi am ramas cu 6 roiuri care le voi grupa si voi ajuta pe cei slabi care vor iesi in primavara.Urmeaza sa mai fac un tratament daca voi mai prinde o zi buna si sint multumit dupa ce am echilibrat cu rame cu miere au ramas destule si pentru primavara.Cu respect ^:)^ :bzz: %%-
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Iernare usoara nea Gică!

corneliuhrom

frumos sa aveti %%- si maipostati despre :bzz:.

G. Iulian

Multumesc! Iernare ușoară tuturor!

G. Iulian

Un an nou cu bucurii tuturor iar la albinute iernare uscată!

G. Iulian

Incet încet turăm și noi motoarele:

dorindafi

si mierea , unde-i mierea ?    :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Pe asta de anul trecut am cam dat-o, anul asta sa vedem ce o fi. Pana acum ierneaza foarte bine, la mine nu a fost prea cald, doar doua zboruri anemice de curatire. În poză sunt rame de 1/2 cu faguri de plastic. La 1/1 pun foita de ceara.  :hi:  :hi:  :hi:

cornelioandanciu

Pentru ca vad ca si dumneavoastra ati izolat stupii pe dinafara, pot sa va spun ca am izolat si eu stupii cand mai aveam albine, iernasera foarte bine, peste polistiren pusesem si o folie care am bagat-o in partea de sus sub capac, au iernat super. Si cred ca acea folie i-ai scapat si de ciocanitori, deoarece in anul urmator nu i-am mai izolat, si vreo patru stupi mi-au fost sparti de ciocanitoare.
https://youtu.be/pSOwreWADgA
Va salut.

G. Iulian

Tatal meu punea intre stupi paie si apoi o folie ce acoperea stupii din spate pana in fata sub capac. Eu am renuntat la paie pentru ca se  face prea multa mizerie si sunt si un bun culcus pentru soareci. Eu pun polistirenul sa nu intre zapada intre stupi. La mine ninge cam de doua ori iarna, maxim trei, dar cand ninge ii da bine.

G. Iulian

Iarna a venit și în Galați, cantitativ zăpada nu e multa, dar gerul si vântul compensează. Săptamâna viitoare la sfârșit se anunță temperaturi cu plus chiar 10-11 grade. Stupii iernează bine pană acum. Am 4 familii cu mătcile izolate la care vreau sa le dau drumul cum permite vremea. Toate patru au cate două matci bagate la izolator, am procedat după metoda expusă de domnul bmdna . Mi-au ramas 4 matci in toamna si am iernat atunci cate două. Or să prindă bine acum în primăvară.

G. Iulian

Mi-am completat inventarul cu un topitor cu aburi pentru aragaz, am recondiționat și topitorul solar. Am comandat și o matriță pentru pirogravat numărul de stupină. În rest am pregătit rame deocamdată. Revizia de primăvară se pare că se poate face după 20 martie după cum arată vremea.  Înainte de ger toți stupii erau prezenți, nu am dat turtă proteică încă.

dan sebastian

Nr de stupina e facut pe metal, cum il are si dl Calmus? (ceva gen pirogravare? Daca da sa-mi zici de unde ca vreau si eu).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

#973
Da, e facut din metal. Pap Zoltan este cel care il face, Nr. de telefon pentru interesati    0732209997. Pret 100 lei. Il gasiti si pe facebook. Câteva poze:

G. Iulian

Primavara a venit si la mine, in perioada asta am scos caturile de sub cuiburi. Am montat colectoarele de polen si de maine incep sa recoltez ceva polen pentru albine si pentru casa. Rapita infloreste in ultima saptamana a lunii mai mult ca sigur. La salcam acum a aparut mugurele vegetativ. Familiile, media, au 4 rama cu puiet si doua full polen( tabla cum se mai zice ), au mai primit doua rame pentru ouat. Deci sunt in medie pe 8 rame. Ultimile rame vor fi un fagure artificial si rama claditoare,peste maxim 10 zile. Apoi le dau drumul in caturi. Asta e o prezentare mai simplista a situatiei actuale. Va doresc la toti butoaie pline.