Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

 =D> =D> =D> :bravo: Eu inca nu am ajuns sa vad ce fac mândrele.  :D :D :D :P

G. Iulian

Daca au cules sunt bine vecine, timpul a tinut cu noi acum si se anunta frumos si in zilele urmatoare.

G. Iulian

Merge culesul destul de bine, dar întâi facem un inventar la toti stupii şi după facem extracţie.  :D  Dar vom extrage totuşi ceva.

G. Iulian

Am extras frumos la floarea soarelui. Am încercat şi prima transvazare, până acum este bine 16 din 20, vedem câte ajung la maturitate.

mape 48-petru manea

Citat din: Gheorghevici Iulian din Iulie 21, 2014, 09:58:28 PM
Am extras frumos la floarea soarelui. Am încercat şi prima transvazare, până acum este bine 16 din 20, vedem câte ajung la maturitate.

:bravo:

G. Iulian

Mulţumesc nea Petrică.

bismark

     =D> =D> =D> :-c :-c cred ca te-am intrecut la productie.Sa vedem cum o valorificam.  :coffee: Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Eu  am valorificat deja,  am oprit doar pentru casa,albine si pentru hidromel. Daca ai  mai mult de 200 kg Mai intercut dar eu  am extras doar de la 10, de cei care  au roit si de la roiuri nu am extras deocamdata.  :hi:

bismark

   Cam asa, dar poate mai vine o tura, ca inca este floare si azi dupa ploaie va curge de nectar. La cite roiuri au fatat nu ma asteptam.Am umplut toate borcanele pe care le-ai adus si toate bidoanele pe care le aveam.In viitor trebuie sa ma dotez cu bidoane.Cu respect =D>
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Săptămâna viitoare mai fac o extracţie, ieri am descoperit ca mai am la cca 2,5 km un lan de floarea soarelui. Mai jos poza - lanul în plan îndepărtat, Mă întrebam de ce nu mi-a căpăcit decât 5 din cele 16 botci luate în creştere, aveau altă treabă.  :)

G. Iulian

Azi am unificat un stup fără matcă dar cu provizii considerabile cu unul care avea matcă (stupul a fost bezmetic în primăvară) dar nu s-a dezvoltat foarte bine, s-a retras pe ramele de etaj.

Marius-ursulakhe

Citat din: Gheorghevici Iulian din Iulie 30, 2014, 11:45:49 PM
Mă întrebam de ce nu mi-a căpăcit decât 5 din cele 16 botci luate în creştere, aveau altă treabă.  :)
Iulian depinde foarte mult si cum este facut stupul finisior
Eu inainte sa bag botcile in iel am luat magazia si am mai scos si 3 rame din stup, stupul fiind pe 12 rame albinele au ramas pe pe noua +rama cu botcile si am dat in fiecare seara sirop in jur de 200 ml si din 21 startelul mi-a luat in lucru 16 iar finisiorul mi-a finalizat 15 botci
Deci eu zic ca conteaza foarte mult cat este de populat si finisiorul si hranirea sau stimularea

G. Iulian

Ai dreptate Marius. Eu unul nu am nevoie aşa mare de mare de mătci acum, am vrut să văd paşii, să fiu pregătit pentru la anul. După transvazare am verificat a doua zi numărul de botci luate în creştere şi a după am plecat în concediu 6 zile, deci nu am pretenţii la mai multe din prima. Mai încerc luni a doua oară şi sunt acasă să mă ocup mai mult de ele, la anul am să am experienţă să imi cresc mătci pentru mine.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Cateva poze de la un roi de anul acesta cu primadona in primplan.

G. Iulian

Azi am inceput sa fac revizia dupa floarea soarelui. Toate roiurile de anul acesta stau bine la capitolul puiet la ora actuala, mai trebuie la patru sa mai completez ceva rezerve. Sambata primul tratament cu varachet si incep stimularea. Timp frumos tuturor.  :hi:  :hi:  :hi: