Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

13 Decembrie 2012

G. Iulian

Stupii tatălui meu,

G. Iulian

După deszăpezire.  :hi:  :hi:

Dalbinuta

buna seara obs ca aveti caturile pe stupii este mai bine ptr iernare la poza cu stupii tatalui

G. Iulian

Stupii sunt cu tija metalica de prindere a corpurilor. Împachetarea a făcut-o în cat ( nu sunt rame in cat) Cei ce nu au caturi au podișoare hrănitoare de 7 cm înălțime si am facut acolo izolarea.  :hi:  :hi:  :hi:

mape 48-petru manea

Citat din: Gheorghevici I din Decembrie 15, 2012, 08:00:03 PM
Stupii sunt cu tija metalica de prindere a corpurilor. Împachetarea a făcut-o în cat ( nu sunt rame in cat) Cei ce nu au caturi au podișoare hrănitoare de 7 cm înălțime si am facut acolo izolarea.  :hi:  :hi:  :hi:

IDEM  :nod:

silviu

Salut!
     Bine ai venit pe forum.Ai ceva zapada si pe acolo.Intre stupi ai pus polistiren expandat de 10cm?
                               Cu stima,
                                            Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

G. Iulian

Sunt de ceva timp pe forum, dar m-am gandit să îmi fac o pagină a mea în care să prezint cum am început  ce stupi am si ce scule. Este polistiren expandat de 10 întradevăr, zăpada de deasupra am lui am dat-o jos.

G. Iulian

poze din primăvara 2012

antiopa din ardeal

 Felicitari frumoase lazi si frumoase culori !!!!

Sunteti in stationar sau pastoral?

G. Iulian

#10
E primul meu an si au fost în pastoral doar când i-am adus acasa ( roiurile).  :D Culorile sunt mai vii acum pentru că sunt vopsite anul acesta dar s-au mai decolorat un pic totusi. La anul sper să termin de vopsit si lăzile tatălui meu. Am pregătit două lăzi (cele vernil) și când timpul o va permite în primăvara fac transvazarea în ele.

G. Iulian

Pastoral aici de obicei se face la salcâm și la tei pentru că rapiță și floare este de obicei unde am vatra lângă Galați. Anul ăsta am un lan de rapiță, 40 ha(dacă nu îngheață) la 500 m de stupi. Am găsit un loc în lunca Prutului la un canton silvic și dacă vremea o va permite îi duc și la salcie la anul.
Eu am stupi de anul acesta dar până acum l-am mai ajutat pe taicămeu.

orbanstefan64

inceputul arata bine !
spor la treaba incontinuare si iernare usoara!!!
:hi: :hi: :hi:

G. Iulian

O lădă pentru transport rame (făcută acasă)  și eu seara când am luat ultimele roiuri din localitatea Cârja județul Vaslui.

G. Iulian

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 18, 2012, 07:02:23 AM
inceputul arata bine !
spor la treaba incontinuare si iernare usoara!!!
:hi: :hi: :hi:

Mulțumesc nea Ștefane, am tot scris la anumite subiecte pentru că nu am mulyă experientă în spate dar am zis că e timpul să imi fac pagina mea poate e de folos cuiva care începe acum cu stupăria.