Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

 Cum am zis mai sus teiul s-a terminat in oras, de acum incepe floarea soarelui, o poza de acum doua zile:

G. Iulian

Acesta e stadiul la floarea soarelui, lanuri de lângă sat:

G. Iulian

     De azi ma apuc si eu de extras mierea de floarea soarelui și de deblocat cuiburile unde e cazul. 
     Din pacate tatăl meu nea părăsit acum o saptămână  și am amânat totul ca să îi facem cele necesare pentru această ultimă etapă a vieții. A fost continuator al tradiției familiei de a avea grijă de albine el fiind a treia generație.
     Dumnezeu să-l odihnească!

oroles

Dumnezeu sa il ierte! Condoleante!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea


MirceaCalin

Dumnezeu să-l ierte !

bismark

     Sincere condoleante, Dumnezeusa-l ierte.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Dumnezeu să-l ierte!

G. Iulian

În stupină în perioada asta fac tratamente cu mitak, am bagat si niste benzi , echivalentul mavrirolului made în China- e al doilea an în care le folosesc. Am bagat și turte proteice 1/2 kg la fiecare familie. Am facut tratamente si cu Nosestat pentru nosema. În perioada asta bag caturile sub cuiburi. Familiile se prezintă bine, au coronițe mari de miere probabil va fi o iarna grea, stau mai bine ca anul trecut ca și populație în stupi acum să vedem ce iarnă om avea.

MirceaCalin

Citat din: G. Iulian din Septembrie 07, 2017, 08:26:19 PM
... am bagat si niste benzi , echivalentul mavrirolului made în China- e al doilea an în care le folosesc...

Zi-ne ce benzi ? (dacă se poate)
Intenţionez şi eu să schimb Mavrirolul anul acesta.

G. Iulian

https://www.aliexpress.com/item/2013-highly-active-bee-mite-varror-bee-medicine-for-keeping-bees-healthy/1260646815.html

Până acum le-am cumpărat din țară de la un băiat care le aduce dar intenționez să le cumpăr direct de pe site de la el. Dezavantajul este ca vin cam in doua luni chiar daca transportul nu costa nimic. Cu un pachet fac tratament la 40 stupi. Atenție sa scrie pe pachet 2 x 40 strips, au si variante cu mai putine benzi. Arată ca în poză:

G. Iulian

Se taie în două și se bagă între rame pe diagonală. Au loc și pentru scobitori ca să nu cadă printre rame.

mmacreanu

:)) faceai punga groasa lui Dorin? =))  :rotfl:
nu conteaza ca vin in 60 de zile, faci comanda din timp. trebuie sa ai grija pe la posta pentru ca mie era sa nu imi dea coletul (mirosea a substanta chimica si au intrebat ce e, daca am fost sincer au inceput sa-mi ceara tot felul de acte cum ca am voie sa introduc in tara asa ceva. Era asa morcovit cel de la posta incat a trecut pe registrul lui altceva si nici taxele nu le-a mai vrut)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

Nu le-am luat de la Dorin.