Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Altoirea mi-a reusit:

G. Iulian

Am reusit sa termin topitorul cu aburi si bancul de descapacit:

G. Iulian

La stupi sunt putin in urma cu lucrarile, adica mai  am stupi la care nu am scos etajul de sub cuib, am inceput operatiunea dar mai am de lucru. Ca sa nu pierd timpul am plasat cate un cat si deasupra cuibului, urmand ca pe cel de dedesubt sa il scot saptamana asta si sa il pun deasupra.

G. Iulian

Si

roi_ag

Vrenic baiat!  :bravo:  Da de ce le mai tii polistirenul?

G. Iulian

Nu am apucat sa il scot, timpul mi-a fost ocupat de curatenia din locuința de care m-am apucat după Paște.Sper ca până începe salcamul sa recuperez întârzierea și voi pune iar poze. Am un singur lan de rapiță lângă sat cam intre 2 și 4 km de stupină, dar datorita vremii bune le ajută foarte mult.

mape 48-petru manea

La mine pe primul loc sunt lucrarile la stupina ---daca imi ramane timp si putere mai fac si altceva  :nod: :hi:

G. Iulian

Nea Petrică singurele lucrări ramase în urmă sunt scoaterea polistirenului si a catului la o parte din stupi, in rest m-am ocupat de stupi, eu sunt multumit de cum s-au dezvoltat in primavara asta si mai am doua saptamani pana la salcam.

dan.smarandoi

Citat din: G. Iulian din Mai 01, 2017, 10:23:08 PM
mai am doua saptamani pana la salcam.

Da unde ai salcam in judetul Galati,ca-i ars tot...nici macar frunze n-au mai dat?

G. Iulian

Nu e vorba de nici o padure, e vorba de o localitate in care salcamul nu e ars, din motive evidente nu pot sa dezvalui locatia. Chiar daca nu voi face cantitati mari, macar sa ii vad culoarea.

dan.smarandoi

In sat mai e cate un salcam batran care a mai dat.dar in padure nu am vazut un mugure

G. Iulian

Salcâmul a trecut, am luat o decizie bună să nu merg la pădure anul astă, după salcâm am avut o saptămână cules la salcioară. Ca producție a fost un an mai bun ca anul trecut, atunci a plouat foarte mult.Floarea soarelui este în diferite stadii, sunt lanuri care vor inflori la sfarșitul lunii cât și lanuri care vor inflori in iulie.
Am făcut și câteva matci pentru mine și  roiuri,am adunat și polen pentru prima data.

G. Iulian

Nucleele de împerechere și lanurile de floarea soarelui.

G. Iulian


G. Iulian

S-a terminat si teiul. Eu nu am avut decat 6 stupi adusi in oras la cineva la curte, dar sunt multumit, am scos 60 kg de la toti 6. Nu degeaba e numit Galatiul Orasul teilor.