Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Merci! Pentru asociatie trebuie sa platesti ceva? Ce hatis inutil. Era suficient primaria si DSV ul. Asta ca sa incerc si eu anul asta înregistrările...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

 1 leu de stup si 1,5 lei de crotalii.

G. Iulian

Am gasit un articol in italiana despre dezvoltarea cuiburilor primavara, zic eu de actualitate, traducerea de google si am mai corectat si eu cat sa se inteleaga:

G. Iulian

Am terminat si eu joia trecuta revizia stupilor. Stupii sunt bine avand in vedere ce iarna a fost, rezerve de miere sunt. I-am restrans pe majoritatea cu o rama, doar la cativa a fost cazul sa ii restrang cu doua rame, am dat rama dupa diafragma si am descapacit=o plus o turta proteica ( a doua ca prima au mancat-o) de 600 grame. Care nu a avut miere pe rama de dupa diafragma am dat o rama de 1/2 de miere de asta vara, am pastrate cate doua de fiecare familie. Am gasit un roi care l-am restrans la 2 rame si o familie cu matca trantorita, i-am unificat dupa ce i-am omorat matca. Familia cu matca trantorita a avut o problema, in fiecare an schimba matca in primavara, cea batrana se trantorea, anul trecut am crezut ca s-a schimbat situatia si familia a mers bine tot anul dar acum a luat-o de la capat asa ca am luat masuri. Domnul Bucovineanu sau nea Petrica ( imi cer scuze nu mai stiu care din ei ) m-au avertizat de anul trecut asa ca am urmat sfatul macar acum dupa un an.

G. Iulian

Poza cu stupul unificat si cu o familie bine dezvoltata la mine. O a treia poza cu altoirea unul corcodus cu prun, prima mea incercare.

Eugen B

Stupu ala bun va fi foarte bun la salcam. Chiar si la rapita

bismark

    Bravo asa incepe dragostea :razz: ma refer la altoire, in ce priveste familia e bine dar dupa ce scoti diafragmele de poliester le lipesti cu aracet si 2-3 negrese o stinghie de rame sa stea suspendate.In rest vad ca perseverezi.Cind ziceai ca e tirgul la Galati sa vin si eu. Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

NYK74

Puteți detalia un pic lipirea poliesterului cu aracet,stinghia de rame si negresele ?Multumesc.

G. Iulian

Citat din: Eugen B din Martie 13, 2017, 11:52:47 AM
Stupu ala bun va fi foarte bun la salcam. Chiar si la rapita
Cam asa am 32 din 57, in diferenta dintre total si familiile bune sunt roiuri de anul trecut care sunt pe 4 rame dupa ce am restrans cuiburile, si cateva nuclee de imperechere  de anul trecut care le-am bagat in iarna pe 3 rame cate doua in lada.

G. Iulian

Citat din: bismark din Martie 13, 2017, 01:53:22 PM
    Bravo asa incepe dragostea :razz: ma refer la altoire, in ce priveste familia e bine dar dupa ce scoti diafragmele de poliester le lipesti cu aracet si 2-3 negrese o stinghie de rame sa stea suspendate.In rest vad ca perseverezi.Cind ziceai ca e tirgul la Galati sa vin si eu. Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nea Gica targul este pe 25-26 martie. Am facut acum prima altoire, sa vedem rezultatul. Eu la polistiren am scotci pus pe cant. Stiu ce vrei sa spui cu negresele dar acum in primavara am sa scot acele diafragme cand se umple lada.

bismark

    Pentru NIK, este vorba de diafragme pe marginea de sus se lipeste cu aracet si 2-3 holtsuruburi o stinghie normala de rama ca sa stea normal ca toate ramele si astfel nu mai sta pe fund rezemata.Cu respect :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

   NYK, uite cam asa,cu respect :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

corneliuhrom

am sa ma profilez si eu pe astfel de difragme  [usoare si nu mentin umiditatea ] multumim de informatii d le bismark  :yes: :thanks:

G. Iulian

Eu la diafragmele de polistiren in partea de sus in lateral bag cate un cui si se comporta ca umerasele la rama. La mine oricum nu sta pe fund diafragma, eu am catul bagat sub cuib.

NYK74

Mulțumesc frumos dle Bismark ,de bună voință.Eu am puse din polistiren granulat învelit în ziar,cu închidere totală,dar nu recomand.
Cum simt căldura se dau la ros ziarul si apoi diafragma de polistiren,cît e frig o lasă în pace. :hi: