Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian


corneliuhrom

d l iulian frumoasa stupina sa o stapiniti sanatos  si mult %%- [aveti si impachetaj intern  ,polistirenul nu il ciugulesc pasari   salbatice  , sau nu se  baga zapada  apa de la ploaie  [am vazut si la postarea d lui bismark ] :sad: :-c.

G. Iulian

Cuibul este intre doua diafragme de polistiren extrudat, polistirenul expandat dintre stupi e intradevar pentru a nu intra zapada si pentru curentii de aer, pasarile salbatice nu avem in curte, decat domestice dar si astea sunt inchise intr-un tarc si nu ajung la stupi.

G. Iulian

Din pacate timpul a fost scurt si nu am reusit sa fac o revizie. Am constatat ca miere mai au destula, starea familiilor este buna. Am dat cate o turta proteica la fiecare, saptamana viitoare sper sa fac si revizia de primavara daca nu se schimba vremea.

orbanstefan64


G. Iulian

Multumesc! Insemna mult pentru mine.

bismark

    Bravo Iuliene, la mine ninge, ieri nici eu nu am putut sa le caut de oua  :razz: ca a fost un zbor frumos si m-am uitat numai prin folie sa vad poporul si e Fb pina acum doar 3 roisori care stiam din toamna ca nu prea aveau sorti de izbinda dar am zis daca scapa e FB  si n-au scapat dar ceilalti erau prea buni sa-i mai unific cu careva si matcile de asemeni.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

    Azi am putut sa-ti vizionez filmul, mai copiat la izolare exterioara.Pina azi nu vedeam filmele ca aveam pe firefox un supliment de blocare a filmelor si vedeam pagina alba.Acum l-am vazut,frumos zbor.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Nea Gica nu te-am copiat. Tatal meu obisnuia sa puna paie intre stupi si sa ii acopere cu o folie pe toti, ce ii acoperea in spate deasupra si jumatate din partea din fata. A avut totusi probleme cu soarecii. Eu am respectat principiul lui de iernare doar ca am inlocuit paiele cu polistirenul si nu am probleme nici cu soarecii.

hadrianus009

Va salut cu respect! Nou si eu pe aici, de 2 ani cu albinute, doar studiez forumul, dar sper sa incep si eu sa activez pe forum.
Iernarea IN COJOC, cum facea tatal dvs. Am auzit si eu la un unchi batran... dar nu am pus-o in practica.. si de teama soarecilor.

G. Iulian

Asa este Adrian. E pacat sa nu iei toate masurile impotriva soarecilor si sa pierzi o familie de albine.

G. Iulian

Cum ramele sunt facute am facut si un ajutor pentru insarmare:

G. Iulian

Un prieten mi-a facut niste numere autocolante pentru stupi:

Cristel

Nu ai numere date de la ACA? :)  Numere autocolante sunt pentru uz intern, nu?
M-am dus sa cer protofil si mi-au cerut sa le aduc adeverinta de la DSV... asa ca trebuie sa pleci la plimbare cu tot dosarul stupinei daca vrei medicamente!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

Nu am numere de la ACA, sunt numere pentru evidenta mea. Eu m-am dus sa ma inscriu la asociatie si astia vroiau autorizatia DSV, la DSV vroiau adeverinta de la asociatie ai asa am renuntat anul trecut, am sa trec acum in primavara sa vad daca le-a venit mintea la loc. Stupii sunt declarati la primarie, am adeverinta de la ei totul ok, sper sa termin si urmatorii pasi anul acesta.