Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Posibil, dar asa stau eu mai linistit, consuma doar cine are nevoie. Eu puiet nu am decat din februarie, stupii au fundul cu plasa. Pana in martie nu consuma decat maxim 2 turte ( cca 1,6 kg ) Pot spune ca din 2012 si pana acum, de cand am stupi, nu mi-a murit nici o familie, deci cred ca e bine.

Eugen B

Nu e vorba de murit, e vorba de deranj.
Nu are de ce sa iti fie frica daca au albinele destula mancare.
Fiecare face cum stie, daca sti ca te stresezi mai bine le pui.
Le dai turte din comert?

G. Iulian

Apifonda, iar turtele proteice le fac eu din amestec de miere, polen, faina de soia, drojdie de bere si lapte praf, totul dupa o reteta de a lui Hristea.

G. Iulian

Inca doua carti pentru biblioteca personala: prima achizitionata inainte de sarbatori de pe site ICDA si cea de a doua de la magazin apicol local, autorul lor Virgil Dobrota, le recomand.

oroles

 A doua parca trebuia sa aiba si CD.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian


G. Iulian

Am terminat de facut protofilul pentru primavara asta. Acum sa avem vreme sa il putem da. Zbor de curatenie nici vorba. Au iesit acum o saptamana doar cateva afara. Totusi saptamana viitoare se anunta, daca nu se schimba prognoza, miercuri 13 grade cu soare. Poate avem noroc si vor zbura.

G. Iulian

Deocamdata ii am pe toti in viata mai putin acel ME la care albina nu a urcat in corpul doi, vina a fost a mea, ramele au avut miere dar partea de jos a ramelor nu prea. Este adevarat ca in august i-am tratat atat pentru varoa cat si pentru nosema plus apivirol. Rezultatul s-a vazut in aceasta iarna.

G. Iulian

Am mai pregatit niste caturi si rame intre timp. 300 de rame de 1/1 si 150 de rame de 1/2, deocamdata imi ajung, mai fac daca mai trebuie. In poza sunt 75 de rame.  :hi:  :hi:  :hi:

MirceaCalin

De ce 5 găuri şi nu 6 ? E ceva studiat sau doar obişnuinţă ?

G. Iulian

Asa am vazut si la taicameu si la multi apicultori, asa am reglat si dispozitivul de capsat de cand l-am cumparat. Cu 6 gauri ar fi si mai rezistenta foita de ceara, dar e suficient si cu 5. Eu pun 3 sarme la 1/2, 4 sarme la 3/4 si 5 sarme la 1/1. Cele 3 gauri din partea superioara sunt mai apropiate un pic decat ultimile doua avand in vedere ca in partea de sus este de obicei mai multa miere.

Eugen B

Arata bine protofilul. E bine ca ai gasit si alcool ieftin. Ce plante ai folosit mai exact?

G. Iulian

Galbenele, sunatoare, cimbrisor, roinita, tei, musetel, macese, pelin, coada soricelului, catina, menta si patlagina.

Eugen B

Urzica si papadia sunt foarte importante zic eu.
Daca ai timp si chef mai uitete si la sectia protofil home made.

G. Iulian

De retinut. Eu pe astea le-am gasit la plafar. Tot din sectiunea aceea am reteta dar recunosc e mai demult, nu m-am uitat recent.