Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

O metoda simpla, rapida si convingatoare pentru a afla gradul de infestare cu acarieni.

=D>

:bzz: :bzz: :bzz: vor fi mai putin stresate, fata de metodele clasice cu chimicale si are un mare avantaj major, se poate face tot timpul anului iar stupul  va avea mai  putine tratamente pentru acarieni.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mape 48-petru manea

Inainte de a aparea sineacarul si eu pudram ramele cu albine cu zahar pudra


Citat din: G. Iulian din August 20, 2016, 07:29:55 PM
Nea Petrica ai fost multumit de rezultatul iernarii cu etajul sub cuib? Cum am mai spus de la Lucian Ves am preluat metoda.

Iuliane ,eu am pus caturile sub cuib acum ,voi vedea la iarna cum vor ierna
Deocamdata- este bine ---mierea din caturi au traso in cuib si albinele au unde sa se refugieze cand este cald













dodo79

Iulian, multumit de benzi?

G. Iulian

Dorin inca nu le-am pus, am facut pana acum trei tratamente cu mitak, marti bag si benzile. Am sa vreau si pentru primavara 2 pachete, dar tinem legatura. Dupa ce pun benzile iti spun ce rezultat am avut, pana acum pot spune ca nu am infestare foarte mare. Vom vedea.

G. Iulian

Au trecut si cele trei zile de ploaie, era nevoie de apa. Stadiul lucrarilor e bun, adica mai am de facut restrangeri si de dat caturile jos la cei la care am facut completari de hrana. Tratamente pe luna septembrie le-am facut, urmeaza la sfarsitul lui octombrie in lipsa puietului. Tratamente am facut cu Mitak luat de la targ- aceeasi solutie cu care face si Marin din Serbia- si cu benzi echivalentul Mavrirolului luate de la Dodo.
Mancare este in stupi, albina este, cei mai slabi ierneaza cate doi in stupi. Sa vedem ce ne rezerva iarna asta. Mai avem luna octombrie astfel si ultimile treburi in stupina sa fie facute la timp.

andrei_georgian

 :hi: Mitak folosit pe benzi impregnat sau fumigatie cu benzi? Am vazut ca mitak are 200 mg amitraz fata de varachet 150 mg
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

G. Iulian

Am pus 4 picaturi pe fitile de hartie, ca la varachet. Am cerut sfatul lui Marin din Serbia si el mi-a spus ca se pun 3 picaturi daca se inchide stupul si 4 picaturi daca se lasa deschis. Fitilele astfel impregnate le dau foc si le pun pe subarul de tabla, am funduri AV la stupi. Urmareste -l pe Marin si vezi cum face tratamentul.

G. Iulian

Azi am terminat de restrans cuiburile. De maine incep ploile si se raceste vreme de 7-8 zile. Saptamana asta montez si gratiile. Saptamana viitoare mai incep o serie de tratamente, in functie de rezultat voi vedea cate fac, puiet mai este foarte putin.

G. Iulian

Prognoza meteo pe octombrie.

G. Iulian


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Azi am reusit si am facut un tratament. Până acum totul bine, albinele au iesit la zbor de curăţire dupa 2 octombrie e primul zbor al albinelor.

http://www.youtube.com/watch?v=C5ylkKucCV8

dodo79


G. Iulian

Nu, pot spune ca anul acesta e bine la mine, nu am avut infestare mare cu paduchi, asta si din cauza ca anul trecut am facut 7 tratamente in toamna, am mai facut si anul asta in primavara plus in toamna 5 tratamente aici intrand si cel cu benzile de la tine.

G. Iulian