Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

In câteva zile floarea soarelui e gata:

G. Iulian

 Produse de sezon: miere, mentă, faguri și căpăceală.

Eugen B

Fain. Fagurii ii vinzi? Daca da cu cat?

G. Iulian

Dupa cum se vede nu sunt prea multi faguri, la cererea câtorva cunoștințe care sunt și buni clienți am pus câteva rame fără sârmă si fără faguri. Ca preț nu știu cât să le cer, am să fac un calcul cât să nu ies în pierdere. Nu mã îmbogățesc din atât. Pe piața sunt în jur de 10 lei.

mape 48-petru manea

La cativa clienti fideli ---vreo 10 ---le-am facut cadou cate o rama 1/2 cu miere capacita
---la vanzare la piata  nu a intrbat nimeni de pret

Eugen B

Eu doar intrebam, ca nu vand faguri, si eu am bagat rame la cladit si am lasat sa le capaceasca si am dat faguri 100% naturali, adica ceara si miere de la albine. Am facut doar cadouri si obligatii. DIn pacate lumea nu e foarte interesata de produsele stupului. Greu se fac clientii noi.

G. Iulian

Fagurii s-au dat mai bine decat ma asteptam, la anul fac mai multi. O poza cu un musafir in stupina:

G. Iulian

La data asta am reusit sa bag etajele sub cuiburi, la cei care mai este un etaj deasupra sunt rame cu miere pentru completarea rezervelor. Am facut egalizarea familiilor si roilor, toata lumea este pe 8 rame acum si puiet pe 5 rame familiile si 4 roiurile. Acum stimulare si tratamente. in septembrie vedem dupa ce isi trag mierea cei cu caturi deasupra daca mai este nevoie de completari.

MirceaCalin

Stupii arată bine coloristic; nu pot însă deschide imaginile "simplu"... trebuie să dau "Open"...

G. Iulian

Nu stiu care e problema. Eu asa le incarc direct de pe telefon. La mine se vad fara alta comanda. Eu pagina mea o folosesc ca pe un jurnal sa vad cand am facut lucrarile din luna respectiva.

G. Iulian

Eu tot incepator ma consider si vreau sa invat cat mai multe despre apicultura. Daca pot ajuta pe cineva cu experienta acumulata in acesti 5 ani o fac cu placere.

mape 48-petru manea

Ai facuto deja---am pus si eu caturile sub cuib dupa ce am vorbit cu tine ---lucrarea asta am facuto pentru prima data---

G. Iulian

Anul acesta m-am apucat mai devreme, plec cateva zile in concediu la munte, in plus sotia lucreaza in gărzi si nu mă pot duce în fiecare zi la stupi, dar trag sa ma tin de stimulare si de tratamente sa le fac la timp.  Pana acum puneam caturile până în jur de 15 septembrie. Anul acesta am mai facut o operațiune: am egalizat stupii in toata stupina atat ca puiet cat si ca miere.

G. Iulian

Nea Petrica ai fost multumit de rezultatul iernarii cu etajul sub cuib? Cum am mai spus de la Lucian Ves am preluat metoda.

G. Iulian