Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Pentru cei ce vor să producă regine proprii o metodă simplă de pe net:

Simple queen rearing (cell-punch method)

bismark

     E bine si asa vecine.Sint multe metode de a produce matci in crescatoria proprie.Fiecare alege metoda cu care se adapteaza mai repede si mai bine. Cu respect :bravo:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Eu uitându-mă pe net după filme cu și despre albine am zis să arăt și altora ce mi s-a părut interesant. Sper să placă. Mulțumesc vecine.   :thanks:    :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

Așa a început totul anul trecut în aprilie:

G. Iulian

Cum majoritatea apicultorilor adună scule, un mod de depozitare:

French cleat storage system for hand tools

:hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian


G. Iulian

Ceva care sper să fie util pentru unii apicultori:

Utility Table Saw

G. Iulian

Final de reparații stupi. Cei din linia întâi sunt stupii mei. Am făcut și o verificare să văd dacă s-au apucat de construit ramele cei mai dezvoltați trei stupi, la care le-am băgat câte o ramă 1/1 și una 1/2 ca ramă clăditoare. Rezultatul: ramele 1/1 luate în creștere și construite 50% iar cele 1/2 construite 90% (menționez că nu am rame de etaj și le dau să le construiască în cuib). Am  dat ramele miercuri 17.04.2013.

G. Iulian

Câteva poze de la rapiță cu distanța față de sat și stadiul actual al plantelor.

G. Iulian

Poze cu fagurii 1/2 crescuți de miercuri până azi. Pe aceștia 2 i-am scos și am băgat alții. ( eu nu am faguri de etaj și sper să clădească cât mai mulți )

bee_lover

Felicitari, frumoase rame.  :hi: :bravo:

G. Iulian

Mulțumesc! Azi am trecut să văd cum stau, am dat sirop iar și am văzut că au clădit deja o parte la rama nouă + făgurași dedesupt. În maxim 3 zile începe rapița și sper să construiască mai mulți.

G. Iulian

A început și rapița.

Hermannstadt

Frumos, insa cu culesul cum stau ?  :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

G. Iulian

Albina este multă în lan deocamdată au 3 zile de când a înflorit în stupi mai mult polen deocamdată,.  :hi:  :hi:  :hi: