Apicoltura EDI

Creat de edy, Decembrie 13, 2012, 02:13:36 PM

« precedentul - următorul »

edy

Dragos nu te supara dar prin cuvantul bonitate la regine(scuza-ma ca nici nu mai stiu bine romaneste-si mie un pic rusine)la ce te referi? cumva la valutarea caracteristicilor acestora?
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

BONITÁRE, bonitări, s. f. Determinare a calității; apreciere pe baza unor criterii stabilite; clasificare după calitate. ♦ Apreciere complexă a unui animal în vederea selecției. – Cf. bonitate.

edy

Da,deci determinarea calitatii dai in cazul nostru al apicultorilor in cazul matcilor aprecierea complexa pe baza unor criterii stabilite in vederea selectiei-ei bine prin anul 2005 am facut parte dintr-un plan de selectie la nivel national din Italia plan condus de dr. M.Lodesani pentru a face parte din Albo Nazionale Allevatori di Api Regine Italiani din care D.M n.20984 din 10.03 1997 din cadrul Univ.Agrarie si de Zootehnie Bologna.Acest plan de selectie la nivel national era sistemat pe 2-3 ani in care faceau parte masuri foarte stricte si precize care dupa parerea mea si a altor crescatori de regine din Italia era prea complicat-un lucru am invatat de la acest plan tocmai de ceea ce vroia Dragos-bonitatea sau mai bine zis criteriile de valutare a pricipiilor de selectie la albine.Acest plan se baza pe anumite test si valori prestabilite de acesti experti pe baza unor punctaje bine delimitate si concrete.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

#33
In special acest plan de selectie in prima faza (timp de 2 ani) urmarea urmatoarele criterii e selectie la albine:
            - vitalitatea puietului(in special cel capacit)
            - blandetea albinelor adulte
            - roirea la albine
fiecare din aceste criterii avea un punctaj de la 1 la un maxim de 5, deci daca sre exemplu o familie era valutata cu numarul 1 la criteriul vitalitatea puietului inseamna ca era insuficienta, cu numarul (valoarea) 2 era medie, cu 3 destul de compact (puietul capacit) ,cu 4 puiet bine compact si cu 5 puiet foarte compact, deci cu o consagvinitate minima posibila.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

abeja

Dragos......ai  vazut?
Stie  profu. :welcome:

D006

  Superinteresant !  :bravo:

  Cum se masoara vitalitatea puietului capacit ?

edy

Vitalitatae puietului capacit se masoara prin metoda comparativa vizuala,adica fiecare crescator de matci care adera la acest program national ii era furnizat materiale pentru explicite cum functiona si avea sa se desfasoare acest plan de selectie printre care si o pagina cu metoda comparativa in care se vad 5 tipuri de rame cu tot atate diferente de puiet fiecare cu punctajul respectiv deci de la 1 la 5,foarte simplu si eficace,deci un apicultor cand isi controla familiile sale stia in ce categorie sa-si puna familia in functie de aceasta metoda si doar la acest criteriu de selectie.
Spre exemplu o familie de albine cu un punctaj de 1 la vitalitatea puietului putea sa aiba un punctaj de 5 la criteriul blandetii si un punctaj de 3 la cel al roirii si aici lucrurile se complica.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

  Sa inteleg ca se masoara suprafata de puiet capacit ?

edy

Frumos video de azi la ora 13 ,multa zapada,as vrea sa te intreb de ce pui stupii asa de sus,cred ca sunt la vreo 50-60 cm inaltime,nu stiu daca gresesc dar asa mi se pare din video.
Nu se masoara suprafata de puiet capacit ci din aceste foto cu 5 tipuri cu puiet capacit(rame de cuib Dadant)se vede uniformitatea puietului,deci cu cat puietul capacit este mai compact,fara prea multe celule goale intre ele cu atat va ave un puctaj superior.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dragos imi spui si mie cum faci tratamentul cu Taktic si de unde il cumperi deoarece am si eu nevoie e cativa litri anul viitor,multumesc frumos!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

abeja

Citat din: edy din Decembrie 20, 2012, 06:56:50 PM
Dragos imi spui si mie cum faci tratamentul cu Taktic si de unde il cumperi deoarece am si eu nevoie e cativa litri anul viitor,multumesc frumos!!!

Cu stima  si  fara " sifonare".
Cu  intrebarea  asta ai  inceput  sa  pierzi  teren si  unii s-ar  putea dezorienta.Fii  mai  prudent!!

edy

Multumesc,dar acest produs fabricat in Franta l-am folosit multi ani in urma si a fost foarte eficient,dar din pacate nu reusesc sa-l mai gasesc deoarece in Italia este interzis folosirea amitrazului.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

pharaonu75

Pai daca este interzis amitrazul, tu ce faci cu cativa litri de Taktic?
Tratezi de purici elefantii aia pe care spuneai ca ii cresti? =))

Acum serios, la ce iti foloseste daca nu ai voie sa tratezi albinele cu el?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

1) stupii sunt pusi la cca. 50 cm inaltime  pentru a lucra lejer in ei fara a sta aplecat . Iarna mai greu ajunge zapada la urdinis.
2) cu cativa litri de taktic faci cateva ZECI DE MII  de tratamente !  se gaseste la majoritatea magazinelor de profil .

edy

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy