Apicoltura EDI

Creat de edy, Decembrie 13, 2012, 02:13:36 PM

« precedentul - următorul »

edy

Dar cred ca a sosit vremea sa ma prezint dupa atata vreme pentru vreau ca acest gest al meu sa fie un semn de rispect pentru toti apicultorii romani.
Ma numesc Potomeanu Ely-Eduard,nascut la Iasi 1971(si nu este inca ziua mea de nastere,oricum va multumesc pentru felicitari) absolvent al liceului apicol V.HARNAJ, promotia 1989 si a colegiului univ. de Arhitectura-Peisagera din cadrul facultatii de agronomie ION IONESCU DE LA BRAD Iasi -1996 cu specializari in Franta si Olanda.Din 1999 am lucrat la unele dintre cele mai mari aziende apicole din Italia dar si la alte aziende din Abruzzo,Sardegna etc.Din 2002 cu ajutorul parintilor am deschis propria ferma de crestere a matcilor de rasa A.M.Ligustica fiind timp de 10 ani una dintre cele mai mari firme producatoare de regine din Nordul Italei si nu numai .Dar de cativa ani am renuntat la aceasta activitate si am trecut la producerea de roiuri,roiuri la pachet si miere-marfa,in toti acesti ani am detinut si 1200 de stupi dar in prezent dupa o lunga selectie intretin doar 300-400 de familii de albine,chiar daca cererea de matci fdin partea clientilor italieni si francezi este f.ridicata prefer sa produc miere fiind stationar.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Din 2010 am trecut la producerea mierii-marfa la nivel industrial si datorita faptului ca am gasit unde sa o vand ,astfel ca in acel an cat in gluma cat in serios cu reginele mele am obtinut din primul an peste 20 t(20000 kg)de miere de cea mai buna calitate ,miere de albine care a fost vanduta in mai multe tari dein Europa si pana la Dubai,desigur nu cu numele meu ci cu al celor ce au prelucrat-o. Astazi ,pentru a multumi pe toti clientii mei ar trebui sa produc pe an peste 1000 t(un milion de kg ) de miere,numai ca ar trebui  sa maresc numarul fam.de albine la peste 10.000 de stupi desi este un pic mai greu-ramane o dorinta a mea si daca bunul Dumnezeu ma va ajuta -cine stie??!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Desigur ca orice om am si eu multi prieteni si cativa dusmani mai ales din cauza invidiei si acest a fost si faptul de a nu ma prezenta in fata d.voastra de la inceput,eu sunt o persoana mai retrasa si nu imi place publicitatea ,si daca cei ce ma critica(sunt si pe aici prin Italia sau inventeaza anumite chestii) o fac din cauza invidiei pentru ca inca nu reusesc sa reada cum un "AMARAT SI PROST " de roman a reusit sa faca si saobtina astfel de rezultate care nu au reusit ei in 30-40 de ani de activitate si avand bani si relatii??? Dar cei care in toti acesti ani au cumparat de la mine regine au vazut ca produsul (deci matca) vandut lor nu era unul oarecare,ci un produs de calitate pe care astazi este din ce in ce mai greu sa-l gasesti.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

marius_vfp

felicitari domnule edy , cateva fotografii nu ar strica deloc ,

va multumim , spor la treburi so tineti tot asa , afacerea trebuie sa prospere .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

abeja

 :bravo:
Noo, vezi  ca  se  poate.Tin  sa  te  felicit  pt  pasul  facut  si  vorba  lui  d-l Pharaonu nu  poti  sti  cat  de  adevarat  este.Insa  nu  ma  intereseaza  ce  si  cum ,ma  intereseza  prezentarea  si  binenteles  respectul  meu  fata  de  tine  de  acum  incolo.Asa  ar  trebui  facut  si  bine  ai  venit  in rindul  nostru  ,cel  putin  al  meu  daca  alti  nu  te  indragesc.Semneaza  lupul  tanar  plecat  cu  vaca  batrana . :welcome: :bzz:

edy

Va multumesc ,si va promit ca atunci cand ma voi dota mai bine cu tehnologia si o voi stapani binisor ,voi posta si eu cateva foto si filmulete, si va multumesc din nou pentru rabdarea d.voastra!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

silviu

Bun venit EDY.Eu sunt mandru ca un roman arata ca se pot face multe cu munca si seriozitate.Astept sa postezi poze si filme sa invat si eu cat de mult de la tine si poate ne va ajuta experienta ta si pe noi.Poate facem si noi in Romania ceva asemanator.
Pentru inceput te intreb cum te descurci cu baza melifera,(am inteles ca est stationar),ce plante,cum,etc...
    Inca o data bun venit si asteptam si alte postari.
                    Cu stima,
                               Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

orbanstefan64


mape 48-petru manea

Eu zic bine ai venit, dar ceva nu pusca in postarea ta exemplu :
_ cand te vei dota mai bine cu tehnologia si o vei stapani
Pai eu un mos sarac din Romania fac poze si filme si tu nu ai un aparat foto sau un telefon mobil  HMMMM!
DACA TE-AI OCUPAT CU CRESTEREA matcilor nu ai facut nici o poza sau film  --pai asta nu o cred
Sa dea D-zeu sa ai dreptate si sa fi sanatos cu cele 400 de familii 

Cer de acum iertare daca am gresit   :hi: :hi: :hi:

tassevasi

 Daca tot ce ai prezentat e si adevarat ,daca vi cu argumente f f solide , cu video ,foto etc , eu sun convins ca vei capata respectul intregii comunitati  de apicultori .
  Bravo si ne mindrim cu tine ca ai reusit .
   Numai bine si spor in continuare.           :bravo:

edy

Cer scuze dar aici in Italia nu prea este sau nu este deloc "moda" ca sa ne punem pose sau filme si deci si eu nu am dat nici o importanta la acest fapt,ii voi da de acum incolo si aveti dreptate asa cineva se poate prezenta mai bine prin poze sau filmate-Occidentul insa te "modeleaza" dupa standardul sau si aici apicultorii sunt mult mai reci si indiferenti ca la noi.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

in ceea ce priveste baza melifera dupa cum spunea profesoara mea de la liceul apicol prof.M.O.Manisor-este una dintre cele mai importante elemente in apicultura,aici este destul de buna avand in zona mea trei culesuri principale:salcam,castan si melata(Metcalfa pruinosa) si multumesc lui Dumnezeu ca in ani buni obtin recolte f.bune de miere fara a ma deplasa de un cm.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dorindafi

 :hi: colegu
daca ai ori nu ramane de vazut dar prezentarea e BRICI   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag

Bine  te-ai prezentat !
Anul trecut am fost unul din aparatorii tai daca nu ma insel,cand fusesera sterse niste postari ale tale.
Romanului ii place sa se arate prin poze, filme , suntem incepatori si foarte multi mici in economia
de piata a apiculturii.Vor veni si la noi vremurile din ITALIA :hi: