Rapita 2012-2013

Creat de albinalex, Noiembrie 30, 2012, 09:40:55 AM

« precedentul - următorul »

edward_w92

Ieri am vazut rapita in zona piatra neamt, e "arsa" de bruma.... arata nasol rau de tot, nu stiu incolo de la Bacau in jos dar tare mi-e ca anul asta numa rapita nu culeg, prea nasol stam cu vremea, daca nu se ridica temperaturile in continuare si incep sa scada, nu stiu ce-o fi, mustele s-au bagat pe ouat mai mult ca sigur, la piatra neamt bobocul de corn pocneste, intr-o saptamana deschide florile daca se mentine asa, as putea spune ca stam nasol, nu stiu in sud cum ii dar iarna asta falsa ne face de cacao.
Am tras la cativa stupi pe urdinis albina, mortalitate mare nu este, dar le mai trebuie zbor de curatire inca, nu toate albinele au efectuat inca zbor, am deschis un stup care trebuia sa fi zburat fiind pozitionat la sud aproape cu urdinisul si la pranz ii bate in cap soarele, am ridicat sita si am gasit o pata de diaree, om vedea ce-o fi de acum, vremea nu se anunta prea rece dar sa speram ca nu e capricioasa de acum incolo, fronturile se tot schimba....
http://www.accuweather.com/ro/ro/piatra-neamt/274800/february-weather/274800?monyr=2/1/2014
Cam asa arata azi c-o sa fi vremea , sa vedem insa cum o fi, zapada nu prea o vad venind dar sa speram ca nu vine sau n-avem fructe anul asta in conditiile actuale.
Si nici rapita nu prea o sa vad asa.

mmacreanu

In zona Brailei nu e chiar asa de rau, nu au fost multe zile peste 9 grade si ne-a tinut ceata mai rece. Rapita este destul de mare in unele locuri si se anunta ploi, posibil week-end-ul viitor ceva zapada ... poate se asterne ceva strat pe camp dar trebuie sa fie si mai rece afara ca sa reziste patura de zapada, nu am avut ger uscat pana acum sa afecteze cultura de rapita!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.