Rapita 2012-2013

Creat de albinalex, Noiembrie 30, 2012, 09:40:55 AM

« precedentul - următorul »

albinalex

Salutari.

Asa arata rapita plantata de mine in 15.09.2012.


pharaonu75

Vad ca a inflorit deja, asa ca muta-ti repede stupii in pastoral! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinalex

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 30, 2012, 09:43:41 AM
Vad ca a inflorit deja, asa ca muta-ti repede stupii in pastoral! :D

Sunt in Apropiere :).

cipik

Salutare
Ca tot veni vorba de inflorirea rapitei atasez niste foto facute azi (13.04.2013) la rapita inflorita pe marginea drumului intre Lehliu si Ciochina ( Jud Calarasi si Ialomita ).
Acum nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma intristez, motivul, dezvoltarea famililor de albine.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

G. Iulian

Rău nu are ce să facă, chiar dacă nu scoți miere ajută la dezvoltarea familiilor și le mai ridică un pic pentru salcâm.  :hi:  :hi:  :hi:

Marius-ursulakhe

Ceau albinalex .Daca poti si ai timp sa pui ceva poze recente sa vad si eu la ce nivel este rapita ta
Apropo te deplasezi undeva la rapita?
Cipik nu are rost sa te intristezi daca tot nu strangi nimic la rapita macar sant pregatite destul de bine fam pt salcam

Nelly88

stie cineva cum se poate separa mierea de rapita de cea de salcam? se separa in butoi? :bzz:

tassevasi

Citat din: Nelly88 din Aprilie 14, 2013, 10:26:57 AM
stie cineva cum se poate separa mierea de rapita de cea de salcam? se separa in butoi? :bzz:

   :) Pai cum s-o separi in  butoi ????
  Daca e amestecata nu o poti separa , ca doar nu  e una mai grea decit alta .
  Treb sa ei masuri inainte de a  recolta  salcimul , extragi pe cea de rapita si  pui  magaziile pt salcim , daca ai magazii separat e si mai bine .
  Nu ai sa gasesti miere 100%  dintr-un sortiment , intucit albina culege si ce gaseste pe linga  floarea dorita .

Nelly88

problema la mine e ca am un lan de rapita chiar langa padurea de salcam si cred ca o sa se intrepatrunda culesurile... :(

bismark

    Daca ai caturi poti sa le golesti imediat cind ai vazut ca incepe salcimul,altfel totul se amesteca.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ioanardelean55


  Daca se suprapun stai linistit ,nu da albina salcimu pe rapita .

gore

Planta de rapita aratata inpoza nu se poate asemana cu cea din marile labnuri care infloreste mai tarziu. Am vazut si eu plante razlete, poate si unii dintre dvs. care aveti drum spre Bucuresti, sunt  unele lanuri unde rapita a fost intoarsa anul trecut, iar anul acesta plantele razlete au crescut foarte mult si sunt aproape de inflorire. Deci, parerea mea, nu contrazic, dar in culturile mari insamnatata anul trecut in toamna, treaba sta altfel. Ex.(in Vrancea, rapita are intre 15-20 cm).
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

edward_w92

Legat de planta de rapita, sunt prezente soiuri autopolenizante hibridizate, sa nu se atinga de ea albina? Daca da, care sunt soiurile?

petru.atudorei

stie cineva cat necatr produce la hectar rapita. luand in considerare un an bun.

romikele

In anii buni, productia de nectar si polen poate ajunge si la 100 kg/ha.
Aceasta cantitate de nectar si polen depinde, insa, de anumiti factori precum: conditiile climatice, forta familiei de albine, numarul florilor pe plante etc.
Planta produce nectar continuu, iar albinele pot vizita florile de mai multe ori.