Abricht

Creat de _razvan_, Noiembrie 27, 2012, 02:00:02 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

ma bucur ca ti ai rezolvat problema si acum la munca ca de trece craciunul una doua ii primavara  :)
spor la treaba!!!!
Doamne ajuta!!!!!

relutu

Gata am rezolvat cu rulmentii.Multumesc nea Costica ptr cotele de rulment,1206 oscilanti au mers parca erau de acolo( =))).Nu mai face zgomot merge brici,acum trebuie sa mai fac o masa  alaturata ca sa pot folosi si ca circular.Multumesc inca odata ptr ajutor.

stup_arpi

Am vazut undeva o poza cu un abricht homemade cu sanie culisanta gen schita atasata.A-si vrea sa stiu daca stie cineva de unde se pot procura asemenea sanii.
Nimic nu-i este imposibil celui ce doreste ceva din toata inima.

cristian bh

Citat din: stup_arpi din Februarie 05, 2013, 02:32:14 PM
Am vazut undeva o poza cu un abricht homemade cu sanie culisanta gen schita atasata.A-si vrea sa stiu daca stie cineva de unde se pot procura asemenea sanii.
cea in coada de randunica e mai greu de procurat  dar cealalta se poate confectiona odata cu abrichtul da trebuie totusi si ajutorul unui atelier specializat,,  ca asta ce-i cumparat din magazin OTELUL BEIUS si fabricat habar n-am unde [poate prin atelierul de care ne spunea dnu bucovineanu}  se poate zice atat homemade dar nu-i mai prejos de unul profesional,,  iar culisare mesei din fata e lina si regleaza si la zecime  :hi:

cristian bh

 
Citat din: cristian bh din Februarie 06, 2013, 09:06:31 AM
Citat din: stup_arpi din Februarie 05, 2013, 02:32:14 PM
Am vazut undeva o poza cu un abricht homemade cu sanie culisanta gen schita atasata.A-si vrea sa stiu daca stie cineva de unde se pot procura asemenea sanii.
cea in coada de randunica e mai greu de procurat  dar cealalta se poate confectiona odata cu abrichtul da trebuie totusi si ajutorul unui atelier specializat,,  ca asta ce-i cumparat din magazin OTELUL BEIUS si fabricat habar n-am unde [poate prin atelierul de care ne spunea dnu bucovineanu}  se poate zice atat homemade dar nu-i mai prejos de unul profesional,,  iar culisare mesei din fata e lina si regleaza si la zecime  :hi:
inca unul cu grosime pe deasupra  care se demonteaza prin 4 suruburi prinse de cele 4 picioare, rolele din masa sunt tractabile si poate fi folosit si la indreptarea pe cant .original made in romania :coffee: :hi:

tassevasi

Si eu am la al meu  , dar o singura rola , totusi e greu la inpins materialul la mine  si treb din mai multe treceri sa  obtin  cota  dorita .

tassevasi

  Si pentru ca am un vecin  care are de vinzare un  abricht  ,puteti intra pe anunturi  apiardeal, vinzari   diverse  scule .
   Va multumesc.

relutu

D-nu tasevasi,merge treaba asa cum aveti facut deasupra?Nu este periculos,nu exista riscul sa arunce scandura innapoi?

tassevasi

 Merge treaba mai Relutu ,dar nu asa cum treb ,inpingi la material da te trece toate apele , nu exista riscul sa-ti  arunce , ca sta sub rola .
Treb inbunatatit dar nu am avut timp de acea rola , treb sa o actionez cu o manivela  si era bine daca o aveam din cauciuc .
  Am la 2 pasi de mine  o fabrica de mobila lucreaza cu  lemn masiv si ma  servesc  de ei ca nu trag la dimensiune mereu .
  Daca m-asi  apuca de confectipnat stupi  atunci ar merita sa bag banii.
  Numai bine .

ioanardelean55


Nu se merita sa faci grosime deasupra nu e buna  din mai multe motive
   
    1. daca nu ai role si in partea de jos care sa tina tot timpu materialu presat (  ) pe rolele de sus nu scoate grosime perfecta .
    2. Valturile de jos trebuie sa fie oscilante ,iar cele de sus fixe .
    3. Nu se mai poate folosi bine abrictul .

ioanardelean55

ar culisare mesei din fata e lina si regleaza si la zecime  :hi:

   Nici chiar asa .

relutu

 Multumesc ambilor ptr raspuns.vad eu cum ma descurc.

cristian bh

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 07, 2013, 07:08:04 PM
ar culisare mesei din fata e lina si regleaza si la zecime  :hi:

   Nici chiar asa .
sistemul de culisare e identic la ambele find facute de aceiasi firma s-o numesc asa fiind vandute prin magazin,,,e tip sanie  pe doua vincluri de 50 mm si coboara cu ajutorul unui surub cu pas mic,,, eu cel putin la indreptarea pe cant reglez masa la un sfert de milimetru si indrept precis ca  asa imi place mie sa lucrez ,iar la rindeluire la grosime folosesc un milimetru o data nu mai mult .La grosimea pe deasupra sunt 2 role in masa  cu arc reglabile si 3 deasupra iar la un tur al roatei manivela corespunde 1 mm si rindeluirea pe deasupra e usoara iar buc scurte intra una dupa alta,,,,, usor asa ca sistemul asta cu grosime deasupra ii face cinste meseriasului roman care l-a conceput de unde o fi el :bravo: :bravo: HAI nea ioane  ca doar stii matale ca luand span mare ,,   unele buc sunt rasucite,, musca din ele,, atunci ce mai ramanee?

cristian bh

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 07, 2013, 07:05:18 PM

Nu se merita sa faci grosime deasupra nu e buna  din mai multe motive
   
    1. daca nu ai role si in partea de jos care sa tina tot timpu materialu presat (  ) pe rolele de sus nu scoate grosime perfecta .
    2. Valturile de jos trebuie sa fie oscilante ,iar cele de sus fixe .
    3. Nu se mai poate folosi bine abrictul .
CAND meseriasul sau inginerul a proiectat grosimea pe deasupra a tinut cont de tot ce ati zis dvs si aveti perfecte dreptate  deci  a procedat in consecinta . ex daca vrei sa indrepti pe cant ,,ai stel exact ca la cel fara grosime reglabil in unghi  si cu cele 4 suruburi  dedesupt tragi rolele sub masa comprimand arcurile sa nu atinga materialul . totusi acest tip de grosime merge cam 300mm nu mai mult deci are limitele sale  :hi: :hi:

ioanardelean55

 eu cel putin la indreptarea pe cant reglez masa la un sfert de milimetru si indrept precis ca  asa imi place mie sa lucrez ,iar la rindeluire la grosime folosesc un milimetru o data nu mai mult .La grosimea pe deasupra
 
Mai sa fie .... esti mare meserias , pune te rog ceva poze cu lazi lucrete la sfert de mm . Si ma mir unde au disparut rolele de jos ca eu nu le vad .  inca in domeniul prelucrarii lemnului nu am auzit pina acum vorbindu-se de sfert de mmm decit la misto , Eu zic ca trebuie sa fim cit de cit realisti mai ales in semenea situatii ,