Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

kiloz

Citat din: dragos2006 din Decembrie 25, 2012, 10:28:21 PM
  daca nu va convine profitul din apicultura LASATI-VA DE MESERIE !!!! lasati apicultura in seama meseriasilor . daca nu obtii profit din apicultura de ce mai pierzi timpul cu asa ceva ? Chiar nu inteleg !
Sint unii care obtin profit dupa apicultura si dupa apicultori,si nu din apicultura,cred ca nu trebuie scris numele.Daca dispar cei 90% cine mai cumpara posircile de siropuri si toate prostiile cu nume pompoase.
Sa fii drept si scrie adevarul.

stefan1

  Pierdem din vedere ca adevaratele castiguri ale tarii dupa albine nu sunt produsele directe ci avantajele indirecte, prin polenizari. Daca pentru profani aceasta scapare este scuzabila, pentru stupari dar si pentru legiuitori nu ar trebui sa fie. De aceea ar trebui incurajati atat incepatorii cat si profesionistii. Unele tari cum ar fi Germania, au ajutoare speciale pentru stuparii cu numar mic de stupi, pentru ca polenizarea e necesara nu numai in pastoral la salcam sau tei ci si local, unde cei cu stupi putini, care nu fac pastoral, au un rol important. Pe de alta parte se spune ca apicultura aduce valuta prin exportul de miere, dar sa nu se uite ca si consuma, ca in ultimii ani cantitatile de 'adjuvanti in tratarea varroozei' au crescut foarte mult si toti sunt adusi de afara si au preturi aproape cat mierea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kissi

Citat din: dragos2006 din Decembrie 26, 2012, 11:42:43 AM
  E si normal ca o eventuala lege sa apere interesele celor cu ferme apicole mari deoarece 10% din apicultori produc 90% din cantitatea totala de miere pe Romania iar 90% din stupari produc restul de 10% . Tu ca stat ce faci , omori vaca cu lapte ? sau cureti islazul de maracini ?
Credeti ca se va da o lege pentru ,,maracini"?

romikele

Citat din: kissi din Decembrie 27, 2012, 07:53:31 AM
Credeti ca se va da o lege pentru ,,maracini"?

Nu, doar un articol mic... mititel...  :P

D006

Citat din: kiloz din Decembrie 26, 2012, 10:32:09 PMDaca dispar cei 90% cine mai cumpara posircile de siropuri si toate prostiile cu nume pompoase.
Daca dispar cei 90% care pun botul la vrajeala si platesc oricat pe acele siropuri ar ramane doar cei 10% cu scaun la cap care sigur nu ar plati pe kg. de sirop cat da pinguinul acum. Pretul ar fi mult mai mic  dar pana una alta dansam dupa pinguinii care arunca cu banii ....

filip

Trebuie sa dispara subventia pe sirop.Iar apicultorul decide daca cumpara sirop nesubventionat ori ba
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Cu subventie sau nu , siropul se va vinde , numai ca nu va mai exista o crestere artificiala a pretului in caz ca dispare subventia .  Si se pare ca aceasta subventie va dispare !

costoiuaurel

Sa ne temem!

,,O tara in care devalizezi banci si ramii cetatean onorabil, in care puterea se masoara adesea prin numarul si importanta legilor pe care le poti incalca fiind sigur ca nu vei pati nimic dupa aceea. Sau in care banul public nu este controlat de contribuabil, ci se afla in virful pixului unui baron local. O lume in care drumul de la conditia de simpla fata frumoasa si pina la cea de vedeta in show-biz trece de multe ori prin dormitorul unui nou imbogatit. Aceasta patria noastra, in care legile nu te ajuta si normele morale nu fac cit doua cepe degerate, in care cei tari n-au decit sa-i calce pe grumaz pe cei slabi.
Politicienii care-si fac un titlu de glorie din politicile lor de echitate sociala, care vorbesc cu gurile pline despre justitie si morala n-au decit sa mearga si ei in cartier ca sa vada rezultatele muncii lor. La fel si responsabilii din show-biz si din mass-media care promoveaza obsedant non-valoarea vopsita sclipitor si sponsorizata din greu. Poate ca unii dintre ei vor avea o sclipire de constiinta si vor intelege cit de adinc este raul, cit de mare este pericolul si cit de sumbru este viitorul.
Dar este greu de crezut ca acesti oameni chiar vor avea puterea sa se priveasca in oglinda. Si atunci, dumneavoastra, cei care faceti ochii dulci celor 10%, « cine n-aude, nu vede si tace, traieste o suta de ani in pace » parca aceasta era omerta, sau legea suprema , aveti toate motivele sa va temeti.
Am senzatia ca vaicarelile noastre de aici, raman simple vaicareli, domnilor am facut degeaba schimbarea de regim in '89.Suntem sub un capitalism salbatic, ce am facut noi din economia Romaniei se datoreaza celor sub 10%  si nu celor peste 90% de maracini sau pinguini sau capsunari sau.. ziceti-le cu vreti  de care nu avea loc ei
Singura noastra sansa este sa intre UE in noi. Si sa ne dea cu capu' de pereti ,poate vom invata ceva despre egalitatea tuturora in fata legilor
In caz contrar
Romania poate deveni un loc si mai urit decit este.''

pharaonu75

Citat din: costoiuaurel din Decembrie 27, 2012, 06:51:39 PM
...
Singura noastra sansa este sa intre UE in noi. Si sa ne dea cu capu' de pereti ,poate vom invata ceva despre egalitatea tuturora in fata legilor
...
Stai linistit ca suntem exact cum ne vrea UE: saraci, prosti, dezbinati, mana de munca ieftina si piata de desfacere, cobai pentru teste medicale sau alimentare, bogatiile noastre sunt sursa de profit pentru ei.
Ne-am distrus ecomomia, industria, agricultura si acum stam cu mana intinsa la ei. Suntem sclavii perfecti... sa mai spun? Sau sa ma opresc aici ca poate imi taie franele de la masina?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristipep

Toti avem aceiasi parere sumbra despre aceasta tara , intr-un fel este si vina noastra a tuturor ca ne-am complacut  in situatia asta si cum am mai spus si eu ar trebui sa ne faca o injectie cu putin bun simt si dupaia mai vedem.

gheghe

      Singura lege care ar avea un caracter obiectiv si ar impaca si pe cei ce considera ca maracinii sunt buruieni nu si plante melifere dar si pe "pinguini, este cea sugerata de domnul Obombo.Sunt legi in Europa occidentala care in timp si-au reglat si verificat valabilitatea."Lege dura lege dreapta" ne trebuie nu bajbaieli.

trintorul

Noua lege vine numai cu sanctiuni .Daca sunt doua stupini care nu au distanta corecta cine primeste amenda? La salcam unde se fura e bucuria hotilor. In general in pastoral merg grupati 2-3 apicultiri unul sta cu stupina altul mai fuge acasa, daca te pui la 100m sau300.cum mai pazesti  stupina celuilalt?La padure ar trebui cite unul in poiana,dar cate poieni bune pentru stupini sunt? Vom merge cu portofelul plin la primari sa-ti dea aprobare. La floarea soarelui daca nimeresti un lan ce nu da miere ce faci? Stai acolo ca acolo ai primit repartitie ai? Care fermier a refuzat oare albinele? Totul e sa fi si tu politicos nu ....

D006

  Asta ai inteles tu din lege ????   =))

costin76

Pai doar amenzile sipedepsele sunt clare, restul este totul in ceata   :nono:

trintorul

Toate legile sunt facute in interesul cuiva. Statul are nevoie de bani pentru bugetari, acum vine impozitul forfetar maine venim noi.Chiar credeti ca aceasta lege ne va proteja? Ce viseaza noaptea ziua pun pe hirtie. Trebuie sa-si justifice salariul mititel pe care il au. Dupa ce fac legile asta ne arata :nudie: