Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: romikele din Decembrie 06, 2012, 05:18:30 PM
De unde atata adversitate fata de ceva sau cineva de care nu ai habar????

  Hai ma si tu Romikele !!!  :)  omul ca sa fie roman pana la capat vrea sa omoare capra vecinului din stadiul de iada sau de embrion ...  =))
  Ca un bun roman , filip se pricepe la toate , el este cel bun si drept , restul sunt rai si strambi !

  E asa de roman incat a luat o postare de mai sus (a mea) si a dus-o pe stuparitul , de ce ? numai mintea lui intelege . dar baietii de acolo au sters imediat delirul sau.

romikele

Pai el a stat mai mereu in varful dealului, fara semnal  la telefon si fara internet si a ramas in urma cu noutatile, la fel ca tipii aia din jungla care dupa zeci de ani nu stiau ca s-a terminat razboiu`  :rotfl:

Frate filip, nu mai e doar ACA, hai la Albina Ramniceana  sau ACA PRISACA sa te procopsesti!  =))

filip

Multumesc pentru oferta Romikele,raman asa cum sunt.Acum incerc sa cres o noua generatie de pusti,care practica apicultura fara siropuri.Miere nu produc cat am cerere.Pensia intra lunar pe card.Iar linistea fara telefon si net e superba.Asta a fost si motivul pentru care am renuntat sa mai fiu moderator.Eu asa cred si scriu,nu sunt un fatarnic.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

viorel55

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 06, 2012, 05:25:29 PM
Citat din: dorindafi din Decembrie 06, 2012, 11:28:16 AM
Citat din: dumi din Noiembrie 29, 2012, 11:30:32 AM
15 m nu este mult (ganditiva ca sunt familii care au copii mici) cine nu ii conviene este buna varianta cu gardul de 2m (dintr-un material prin care sa nu treaca albina -nu musai din eton ca zidul Berlinului)

nu , sigur ca nu este mult
daca ai vecini la 500m shi vine sh-tzi spune ca albinele tale i-au intzepat odrasla , atunci tot asha vei spune  :nebun:
daca ai 10/15 familii le potzi asheza pe un singur rand
dar cand vei avea mai multzi shi obligat de situatzie sa-i pui pe mai multe randuri ce faci , renuntzi la apicultura , dai cu piciorul la toata investitzia pe care ai facuto
shi asta toate pt ca tzi se pare ca distantza fatza de vecin e nepotrivita

Nu stiu cati isi pot permite sa lase o distanta de cel putin 15 metri intre ultimul stup si hotarul cu vecinul!
Daca legea intra in vigoare cu aceasta prevedere, atunci ADIO vetre de stupina in intravilan.
Conform legii inca in vigoare, pe vatra mea din intravilan pot detine circa 150 de stupi, insa dupa noua lege nu mai pot detine niciunul (vatra are o latime mai mica de 30 metri, desi lungime are suficienta)!
Deci daca pun un stup in mijlocul vetrei, atunci am mai putin de 15 metri fata de vecini! Ce fac? Vand stupii si ma apuc de furat?

Apropo! Albine nu pot detine la mai putin de 15 m fata de gardul vecinului, insa el poate detine cotetul cu porci exact pe acest gard? Dar tarcul cu rate si gaste care te trezesc din somn de la 5 dimineata? Cum ramane cu zgomotul, cu mirosul, cu gunoiul?

Faraoane,ce faci,nu esti pe faza ....!!!!

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 06, 2012, 04:28:10 PM
  Era la mintea cocosului ca nu se poate deconta 8 lei pe kg. de hrana . sa spunem ca a fost taxa pe prostie .
  Dar nu uitati : nu este un pacat sa fii prost o data , pacat este sa persisti in prostie !
  Acum stiti ce aveti de facut !
Daca postarea mi se adreseaza nu ai nimerit-o. Eu nu am accesat PNA decat in primul an cand nu se cerea decat sa fii membru ACA. In situatia descrisa de mine sunt multi altii care l-au accesat anul trecut.

D006

  Aici vorbim la modul general ! avizati sunt pinguinii care au pus botul la vrajeala  si nu stuparii cu experienta care stiu cu ce se hraneste albina ! :wink2:

romikele

Citat din: bucovineanu din Decembrie 06, 2012, 04:12:38 PM
...
Daca s-a cumparat Apifonda cu 8lei, obligatoriu prin asociatie pentru a putea fi decontat prin PNA, in timp ce pe piata se gasea cu 5,5 lei si s-au decontat 2 lei pe kg, care a fost beneficiarul accesarii PNA?

Care asociatie domnu bucovineanu? Care in afara de ACA isi permite sa bage adaosuri?

bucovineanu

Care e procentul apicultorilor inscrisi in alte asociatii decat aca?

romikele

Daca ne luam dupa membrii care au stupii crotaliati, ACA detine cam 49% din total.
Fetea are alta situatie, in care ACA are peste 50 %... D-zeu stie care e adevarul! :uimit:

orbanstefan64

oare o fi vreo evaziune la mijloc?????  :uimit:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Decembrie 06, 2012, 07:32:39 PM
Daca ne luam dupa membrii care au stupii crotaliati, ACA detine cam 49% din total.
Fetea are alta situatie, in care ACA are peste 50 %... D-zeu stie care e adevarul! :uimit:


de curiozitate... fetea are vreun stup? fizic

sau da sfaturi doar din carti si auzite?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

valter

Ti-i dor di-un sfat...mi-i dor sa te aud.
Fetea are 50% din stupii Romaniei :P :rotfl:.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

octav

Buna seara,

Am citit si eu noua forma de lege a apiculturii, si, acest subpunct mi se pare ca ma obliga sa fiu membru intr-o asociatie:


avertisment sau amendă de 500 lei, în cazul neidentificării stupilor de către apicultor la formele asociative de profil legal constituite, conform legislaţiei în domeniu;

Eu nu iau subventie de nici un fel de la stat, nici fonduri nici PNA si nu mi se pare normal sa fiu obligat sa ma inscriu intr-o asociatie. Ar trebui sa fie un numar maxim de stupi pana la care sa nu fii obligat sa intri in asociatie si sa crotaliezi stupii.
Observati ca nu am zis nimic despre celelalte subpuncte: registrul agricol, DSV, carnetul de stupina cu evidenta tratamentelor care mi se par de bun simt. Adica nu trebuie sa sufere altul pentru nepasarea si indolenta ta.


http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele

Nu te obliga nimeni sa intri in asociatie cat timp nu soliciti fonduri din resurse UE.
Daca insa vrei PNA sau masuri prin FEADR, joci dupa cum canta coana Europa... cam asta e! :hi:

octav

Deci daca nu iau nici un fel de fonduri nu trebuie sa crotaliez stupii? Ar trebui punctat cumva pentru ca de aici nu se intelege.
La un moment dat se punea problema unui srticol care sa delimiteze stuparii hobby de ce semiprofesionisti si profesionisti.
S-a renuntat? Nu credeti ca ar fi oprotun un astfel de articol?

PS:
Bine ca s-a revenit la distanta de 5 m respectiv 2 m ca la noi proprietatile au in general latimi mici, majoritatea sub 30m.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos