Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

filip

viorel 55,Eu am patit-o si de atunci m+am lecuit.Cumpar medicamente cu factura,mai precis Varachet si Mavrirol dar fiindca nu le+am cumparat prin asociatie nu au fost acceptate la decontar.Ori ICDA e a tuturor,dar daca medicamentele nu trec prin SRL ori asociatie nu pot fi decontate.Ori la toate magariile facute,apicultorul are alergie cand aude de asociatie.Si apropos,gasesti produse bune care costa la jumatate ca cele cumparate prin asociatie.Ori tot ce e gandit prin legi e in favoarea intermediarilor mai putin a apicultorilor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

viorel55

#106
Citat din: filip din Decembrie 06, 2012, 11:37:40 AM
viorel 55,Eu am patit-o si de atunci m+am lecuit.Cumpar medicamente cu factura,mai precis Varachet si Mavrirol dar fiindca nu le+am cumparat prin asociatie nu au fost acceptate la decontar.Ori ICDA e a tuturor,dar daca medicamentele nu trec prin SRL ori asociatie nu pot fi decontate.Ori la toate magariile facute,apicultorul are alergie cand aude de asociatie.Si apropos,gasesti produse bune care costa la jumatate ca cele cumparate prin asociatie.Ori tot ce e gandit prin legi e in favoarea intermediarilor mai putin a apicultorilor.

Din cele de mai sus inteleg ca sunteti membru ACA,ca ati vrut sa luati ceva si fiindca vi le dadea prin SRL ,cu adaos comercial, ati renuntat. 
  Asociatia din care fac eu parte nu are SRL sau alta forma de firma,deci nu pune nici un adaos comercial si de acceea nu suportam aprecieri din astea... la gramada....

bio

Citat din: filip din Decembrie 06, 2012, 11:37:40 AM
viorel 55,Eu am patit-o si de atunci m+am lecuit.Cumpar medicamente cu factura,mai precis Varachet si Mavrirol dar fiindca nu le+am cumparat prin asociatie nu au fost acceptate la decontar.Ori ICDA e a tuturor,dar daca medicamentele nu trec prin SRL ori asociatie nu pot fi decontate.Ori la toate magariile facute,apicultorul are alergie cand aude de asociatie.Si apropos,gasesti produse bune care costa la jumatate ca cele cumparate prin asociatie.Ori tot ce e gandit prin legi e in favoarea intermediarilor mai putin a apicultorilor.

..Sal, Filip ..

..poti iesii MULT mai ieftinache decit Mavirolul mergind pe mina Taktic-ului...chiar mai ieftin decit TVA-ul care il pierzi daca cumperi VARACHET si MAVIROL prin PNA>

..intr-adevar investitia initiala,--cumpararea unui aparat FURRTERO este cam mare-- dar isi scoate banii.

..aparatul FURRETRO alaturi ce centrifuga cu ax orizontal m-au ajutat enorm in activitate.

D006

  Mereu se revine pa prostia cu asociatiile ca pna este pentru sefi.... mai fratilor chiar in halul asta comunismul v-a spalat creierul ????
  Conform legii, 3 (TREI)  oameni pot forma o asociatie si sa depuna dosar la APIA . Cine nu va lasa sa va faceti singuri dosarele de subventie ????  fara sa apelati la sefi....
   Nu mai sunteti obligati sa fiti membri " PCR" pentru a beneficia de subventii !!!!

  Apropo , gata cu banii europeni , ati vrut USL acum sa faceti foamea !

filip

sal ,bio,
Cat dau pe drum sa decontez ceva ,atat e tratamentul.Eu am renuntat sa astept sa........
Particip la targuri unde cumpar tratament.Daca nu-ti faci iluzii,nu o sa ai deceptii.
Eu am invatat sa ma descurc singur.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Dragos,nu am facut foame fara sa apelez la fonduri UE,daca se stopeaza cu atat mai putin.Dispar profitorii si raman doar apicultorii ce iubesc albina.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Filip ai creier de roman !!  ce bucuros esti ca moare capra vecinului !!!  nu-i asa ca te simti bine ca apicultorii nu vor mai incasa subventii ???

  Ma doare in pu---a ca tu faci foamea sau nu , dar eu am un viitor in fata si copii de crescut , la fel si alte milioane de romani, iar pentru aceste lucruri daca este nevoie te calc pe cap. 

filip

Citat din: dragos2006 din Decembrie 06, 2012, 03:09:34 PM
  Filip ai creier de roman !!  ce bucuros esti ca moare capra vecinului !!!  nu-i asa ca te simti bine ca apicultorii nu vor mai incasa subventii ???

  Ma doare in pu---a ca tu faci foamea sau nu , dar eu am un viitor in fata si copii de crescut , la fel si alte milioane de romani, iar pentru aceste lucruri daca este nevoie te calc pe cap.
Tocmai pe conceptul asta se doreste o noua lege a apiculturii.Lege care sa faca partie lu oameni precum Dragos.
Subventiile sa se dea dar pentru toti nu pentru grupuri de interese.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Citat din: dragos2006 din Decembrie 06, 2012, 02:56:12 PM
   Apropo , gata cu banii europeni , ati vrut USL acum sa faceti foamea !
Pai dupa cate se petrec cred ca asa se va intampla.Acum o saptamana doua s-au depus dosarele
pe M141 si ieri ii chema sa le ia si sa le completeze cu fisele familiilor de albine in care trebuie trecut
crotalul fiecarei familii. Cum multi nu au ,trebuie sa mearga la DSV sa se inregistreze apoi la
asociatie sa ia crotalii, crotali care nu sunt si trebuie comandati si uite asa expira termenul cererii
de plata.Cererile care sunt in regula se depun fara identificarea financiara care este valabila 7 zile.

D006

aici e greseala (prostia) stuparului ! legea cu crotaliile e in vigoare din 15 nov. 2011 !  ati avut la dispozitie mai bine de un an pentru crotaliere ...

bucovineanu

Citat din: viorel55 din Decembrie 06, 2012, 11:25:42 AM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 06, 2012, 09:40:57 AM

   D-le Bucovineanu  GRESITI  PROFUND cand lansati aceste aprecieri scoase parca "din putul gandirii".
   Spuneti-mi,ati vrut sa accesati PNA si ati fost impiedicat de conducerea asociatiei ????  Sau posmagii n-au fost inmuiati???
   Eu sustin ca Dumnezeu(Guvernul) iti da dar nu-ti baga si in traista......
Daca s-a cumparat Apifonda cu 8lei, obligatoriu prin asociatie pentru a putea fi decontat prin PNA, in timp ce pe piata se gasea cu 5,5 lei si s-au decontat 2 lei pe kg, care a fost beneficiarul accesarii PNA?

D006

  Era la mintea cocosului ca nu se poate deconta 8 lei pe kg. de hrana . sa spunem ca a fost taxa pe prostie .
  Dar nu uitati : nu este un pacat sa fii prost o data , pacat este sa persisti in prostie !
  Acum stiti ce aveti de facut !

romikele

Citat din: filip din Decembrie 06, 2012, 11:37:40 AM
viorel 55,Eu am patit-o si de atunci m+am lecuit.Cumpar medicamente cu factura,mai precis Varachet si Mavrirol dar fiindca nu le+am cumparat prin asociatie nu au fost acceptate la decontar.Ori ICDA e a tuturor,dar daca medicamentele nu trec prin SRL ori asociatie nu pot fi decontate.Ori la toate magariile facute,apicultorul are alergie cand aude de asociatie.Si apropos,gasesti produse bune care costa la jumatate ca cele cumparate prin asociatie.Ori tot ce e gandit prin legi e in favoarea intermediarilor mai putin a apicultorilor.

filipe, habar nu ai ce trancanesti, mai intai informeaza-te apoi vino cu baliverne.
Asociatiile achizitioneaza produsele decontabile pentru membri fara nici un fel de adaos.
Medicamentele de ex. s-au livrat la pretul de achizitie, cel de la ICDA.
Asociatia nu e SRL.
Tu ai habar doar de ACA, cu al ei SRL prin care se fac tranzactiile, care OBLIGA membrii sa faca achizitii doar prin acel SRL.
Restul asociatiilor - cel putin acelea serioase - nu se preteaza la magarii.

De unde atata adversitate fata de ceva sau cineva de care nu ai habar????
Daca vrei sa intelegi cum functioneaza cu adevarat o asociatie, te astept la Rm. Sarat - sigur iti vei schimba parerea si discursul!

pharaonu75

Citat din: dorindafi din Decembrie 06, 2012, 11:28:16 AM
Citat din: dumi din Noiembrie 29, 2012, 11:30:32 AM
15 m nu este mult (ganditiva ca sunt familii care au copii mici) cine nu ii conviene este buna varianta cu gardul de 2m (dintr-un material prin care sa nu treaca albina -nu musai din eton ca zidul Berlinului)

nu , sigur ca nu este mult
daca ai vecini la 500m shi vine sh-tzi spune ca albinele tale i-au intzepat odrasla , atunci tot asha vei spune  :nebun:
daca ai 10/15 familii le potzi asheza pe un singur rand
dar cand vei avea mai multzi shi obligat de situatzie sa-i pui pe mai multe randuri ce faci , renuntzi la apicultura , dai cu piciorul la toata investitzia pe care ai facuto
shi asta toate pt ca tzi se pare ca distantza fatza de vecin e nepotrivita

Nu stiu cati isi pot permite sa lase o distanta de cel putin 15 metri intre ultimul stup si hotarul cu vecinul!
Daca legea intra in vigoare cu aceasta prevedere, atunci ADIO vetre de stupina in intravilan.
Conform legii inca in vigoare, pe vatra mea din intravilan pot detine circa 150 de stupi, insa dupa noua lege nu mai pot detine niciunul (vatra are o latime mai mica de 30 metri, desi lungime are suficienta)!
Deci daca pun un stup in mijlocul vetrei, atunci am mai putin de 15 metri fata de vecini! Ce fac? Vand stupii si ma apuc de furat?

Apropo! Albine nu pot detine la mai putin de 15 m fata de gardul vecinului, insa el poate detine cotetul cu porci exact pe acest gard? Dar tarcul cu rate si gaste care te trezesc din somn de la 5 dimineata? Cum ramane cu zgomotul, cu mirosul, cu gunoiul?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

#119
Nu mai e valabila treaba cu 15m, vedeti in fisierul atasat: