Noua lege a apiculturii

Creat de D006, Noiembrie 22, 2012, 04:25:07 PM

« precedentul - următorul »

almasel2011

Citat din: romikele din Noiembrie 25, 2012, 03:30:13 PM
Citat din: almasel2011 din Noiembrie 25, 2012, 03:02:05 PM
... La momentul asta organizatiile de producatori/asociatiile isi vad de afacerile lor, presedintii si cativa oameni din conducere luand cascavalul. Cam la asta se rezuma totul.
Generalizare tendentioasa, care denota ca asemenea concluzie este efortul cronofag al statului prelungit pe closet... no offence!  :zzz:

Cu tot respectul pe care vi-l port o sa va dau cateva exemple pt a trage cateva concluzii.
In vara,fiind interesat de PNA am studiat putin oferta de pe piata. Iata cateva exemple dupa ce am contactat 3 asociatii apicole:
-lada 10 rame (cu magazie, capac)- pret prin asociatii intre 240-280 ron; la liber se gaseste acelasi model la 120 ron (in amblele cazuri este vorba de acelasi tip de lada si cumparate cu factura)
-familii de albine: 420-500 ron prin asociatii, 350-450 in rest (cu factura)
-apifonda 8 lei asociatii, 6-7 ron la liber
Nu inteleg unde este afacerea stuparului.
Pe de alta parte vad doar preturi umflate deoarece sunt decontate prin PNA. Si vorba aia, daca sunt banii statului...
Iar la final stuparului nu i se deconteaza decat o mica parte din suma, la un calcul sumar rezultand ca era mai avantajos sa achizitioneze fara a mai accesa PNA.
Intreb si eu: oricat as sta pe closet (vorba Dvs), ce concluzie pot trage? Daca as sta putin concluzia este ca e jecmaneala. Daca stau mai mult... tot jecmaneala este. In consecinta: pe closet nu se sta prea mult ca miroase! Iar afacerile de genul asta put de-a dreptul.


Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: morozan simion din Noiembrie 25, 2012, 05:20:16 PM
domnule almasel2011 cred ca amandoi suntem pe la periferie pentru ca romanul nu este cinstit si onest, corectitudinea lasa de dorit iar bunul simt la unii lipseste cu desavarsire, sunt adeptul asociatiei dar o asociatie care impune reguli incepand de la sef pana la ultimul muncitor, dar atata timp cat dupa o perioada de timp ajunge sefii din asociatie si cativa acoliti sa achizitioneze cu 20 lei /kg iar restul din asociatie cu 6,5 lei/kg este corect? iar asociatia o vinde cu 30 -35 lei /kg ca si miere ecologica, ce ziceti?
de aceia nu are ursul coada, intr-un fel ne meritam soarta ca nu stim ce inseamna cinstea corectitudinea si onestitate, ne place sa ne vindem unii pe alti si sa-l ingropam pe vecinul nostru ca sa ajungem noi inaintea lui , ce sa facem asta este mentalitatea
sa auzim de bine

Aveti perfecta dreptate in cazul asta. Tocmai intrasem intr-o polemica cu Dl Romikele. Din respect pentru toti membrii forumului imi expun punctul de vedere fara teama, cu speranta ca vom intelege situtia in care ne aflam...
Nu este o situatie deloc roza, dar nici un capat de tara nu este, sincer.
Continuand ceea ce ii spuneam D-lui Romikele, continui si spre Dvs: solutiile sunt la noi, depinde de noi daca luam masuri sau nu. Eu al luat atitudine la jegmaneala asta si incerc sa ma descurc singur, cautand solutii care sa imi ofere suficient confort financiar.
Nihil sine Deo.

filip

 @almasel2011,
Cum sa zici ca legeai proasta cand ea trebuie sa iasa asa cum a fost gandita!
La fel cu legea asta noua,ea trebuie sa satisfaca niste interese de grup,restul apicultorilor nu conteaza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

almasel2011

Citat din: filip din Noiembrie 25, 2012, 05:35:01 PM
almasel2011
Cum sa zici ca legeai proasta cand ea trebuie sa iasa asa cum a fost gandita!
La fel cu legea asta noua,ea trebuie sa satisfaca niste interese de grup,restul apicultorilor nu conteaza.

Pai asta spuneam si cu alta ocazie: daca legislativul nu are pe nimeni in fata... Cine vine cu amendamente la o asemenea propunere legislativa? Care asociatie apicola? Este vreuna care sa isi trimita vreun reprezentant la initiatorul legii pentru a aduce amendamente? Care asociatie are forta asta?
Nihil sine Deo.

filip

Stai calm,o sa vezi multi RECHINI care ajung PINGUINI daca legea iese in forma actuala.
O punere cu botul pe labe a celor incomozi se poate transforma in efect de bumerang.Partea proasta e ca victima colaterala e albina.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

morozan simion

tocmai asta spuneam si eu, legea trebuie sa fie facuta si respectata atat pentru producatori cat si pentru procesatori,comercianti, departamente, ministere etc, inclusiv cei de sus terebuie sa respecte legea nu sa se ascunda dupa imunitatea parlamentara, imunitate care ar in cazul unei incalcari a legi sa fie retrasa in secunda urmatoare, cercetat si condamnat pe loc fara remuscari dar din pacate acestia sunt multi si rasar mereu ca ciupercile dupa ploaie.
oare nu tot noi toti pierdem daca o lada fara factura costa 120 ron iar daca vrei factura 300-400 ron , unde-i castigul? De aceeia am ajuns aici ca sa ne descurcam pe cont propriu, am fost inselati si tradati de fiecare data. Si eu de ex. mi-am cumparat 1 mc de scandura cu 400 ron din care o sa-mi confectionez 20 stupi cu magazie de 3/4 , iar cu aracet,holsuruburi,pfl,cuie, ajung la 900 ron si daca impart la 20 ajung la 45 ron /lada, deci?
de la 45 ron la 400 ron ...........cale lunga

sas angelica

buna seara. nu am postat nimic de multa vreme, dar am urmarit forumul.
ce parere aveti, daca concepem un fel de petitie care sa contina drepturile si obligatiile apicultorului pe care le vrem noi de la legea noua, daca un forumist care se stie la calculatoare o face sa poata fi semnata on line si la sfarsit o trimitem la guvern ca propunere de lege a apiculturii? daca vom fi destui semnatari s-ar putea sa ne ia cineva in serios. :hi:
Carpe diem!

Kov iulian

Citat din: sas angelica din Noiembrie 25, 2012, 07:43:45 PM
ce parere aveti, daca concepem un fel de petitie care sa contina drepturile si obligatiile apicultorului pe care le vrem noi de la legea noua, daca un forumist care se stie la calculatoare o face sa poata fi semnata on line si la sfarsit o trimitem la guvern ca propunere de lege a apiculturii? daca vom fi destui semnatari s-ar putea sa ne ia cineva in serios. :hi:


Nu se vor inghesui prea multi, nu am facut si eu o petitie online ?  http://www.petitieonline.com/petitie_pentru_a_modifica_legile_apiculturii


Sunt tematori oameni se gandesc ca cine stie ce interes e in spatele strangeri de nume,


( of topic , legat de petitia mea, nu am aratat niciodata nimanui numele private din petitia pe care am facut-o, si nici nu mi-a pretins nimeni vreodata sa arat acele nume nici in gluma nici in serios, nici de pe forum , nici din afara lui si nici nu se putea face legatura intre un user de pe forum cu un nume de pe acel site de petitii dar oameni s-au temut totusi, pacat  :sad: :sad:  )

morozan simion

de ce nu, chiar administratorul forumului ar trebuii sa se impice sa deschida o petitie online

Karpetrusov

#39
Citat din: sas angelica din Noiembrie 25, 2012, 07:43:45 PM
ce parere aveti, daca concepem un fel de petitie
Exista o cale mult mai simpla si mai sigura. Vom avea deputati si senatori, ce vor fi alesi uninominal. Au fost intocmite mii de petitii online pe care nu le-a luat nimeni in considerare. Stiati ca avem dreptul de a le prezenta problemele noastre? Mai intai trebuie sa facem noi un proiect de lege, pe care dupa definitivare sa-l prezentam deputatului si senatorului din colegiu. Vor fi cca 400 de deputati si senatori care vor cunoaste problemele direct de la beneficiari.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

mape 48-petru manea

Citat din: Karpetrusov din Noiembrie 26, 2012, 08:25:46 AM
Citat din: sas angelica din Noiembrie 25, 2012, 07:43:45 PM
ce parere aveti, daca concepem un fel de petitie
Exista o cale mult mai simpla si mai sigura. Vom avea deputati si senatori, ce vor fi alesi uninominal. Stiati ca avem dreptul de a le prezenta problemele noastre? Mai intai trebuie sa facem noi un proiect de lege, pe care dupa definitivare sa-l prezentam deputatului si senatorului din colegiu.

da ,si asta trebuie facuta pana in 9 dec.--ca dupa aia va fi prea tarziu

Karpetrusov

Parlamentul nu va mai functiona in actuala configuratie. Isi va relua activitatea abia dupa alegeri. Avem timp suficient. Vedeti noul subiect: ,, Imbunatatirea proiectului de lege a apiculturii"
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

Kov iulian

Citat din: morozan simion din Noiembrie 25, 2012, 08:57:19 PM
de ce nu, chiar administratorul forumului ar trebuii sa se implice sa deschida o petitie online


Eu sunt alaturi neconditionat de oricine are o idee buna( rezonabila ) si vrea sa faca ceva bun in favoarea apiculturi romanesti ( a apicultorului de rand ) ori in cadrul acestui forum, ori pe aceasta gazduire dar pe alt domeniu, ori pe gazduire mea dar pe un domeniu al altcuiva. important e sa se miste lucrurile mai rapid spre bine in activitatea noastra apicola .



orbanstefan64

  tot mereu mergem cu lozinca ,, mai rau sa nu fie,,sintem prea comozi , nu miscam nimic si pina la urma clar ca ii din ce in ce mai rau , culmea ii ca ne si place  :D :D

filip

Nu a fost luata o decizie azi,se va stabili in ianuarie o alta runda de consultari.Doamne ajuta!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)