PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Din ce am inteles de la curs, de cativa ani buni suma solicitata a depasit suma alocata; Adica sumele solicitate sunt mai mari decat banii din vistierie.
Nu ma astept ca in viitor ca banii sa se inmulteasca; Poate doar solicitantii si atunci sumele sa scada si mai mult :D

Eu la anul intentionez sa aplic din nou.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Nu peste mult timp numarul solicitantilor va fi din ce in ce mai mic. Dar sunt sigur ca si suma alocata va fi si ea mai mica. Din pacate...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Nu suma alocată are tendința de micșorare, ci suma decontată...

stupvertical

nu vreau sa fiu carcotas insa:

s-au primit ~ 90 lei/ stup achizitionat, adica 50 % din pretul unui stup vopsit, feronerie, etc.

Eu produc stupi si as vrea sa primesc 50 % din investitia pe care o fac in utilaje, fara sa trebuiasca sa angajez 3 persoane la care taxele la stat sunt peste 2500 lei/luna, si de ce sa angajez trei oameni daca imi cumpar utilaje performate la care nu am nevoie de 3 oameni.

90 de lei/stup e ceva ce primesti nu dai.

Am vazut ca unii scriu ca au avut cheltuieli cu placutele, cu cursul, etc. Acestea sunt lucruri care orice stupar care traieste din stuparit trebuie sa le aiba. Ca le faci toate astea ca sa primesti niste bani, bun, la anul nu le mai fai si iesi pe plus.

De ce dam tot timpul cu bata in balta , niciodata nu e de ajuns, niciodata nu e bine.

MOTANUL

Citat din: stupvertical din Noiembrie 20, 2015, 10:23:54 AM
Am vazut ca unii scriu ca au avut cheltuieli cu placutele, cu cursul, etc. Acestea sunt lucruri care orice stupar care traieste din stuparit trebuie sa le aiba.

Eu stiu cel putin 2 stupari care traiesc din stuparit si nu au nici cursuri, nici placute de identificare la stupi. Ambii au zeci de ani de apicultura in spate si fac si pastoral / vand miere, roi, familii.

E alta discutie ca trebuie sa le aiba conform legilor. Doar am vrut sa subliniez ca se poate trai fara PNA foarte bine. Avantajele si dezavantajele - in primul an cel putin - sunt extrem de echilibrate. Din anul 2 incep sa fie mai multe avantaje (primesti o parte consistenta din ce cheltui);

Pentru un furnizor de stupi e un avantaj PNA-ul (mai multi apicultori cauta stupi cu factura); Crezi ca multi cumpara stupi cu 150-180 de lei cu factura când stiu ca de la targ pot sa ii cumpere mai ieftin fara?
Idem la familii: eu pe o raza de 100 km in jurul Bucurestiului am gasit o singura oferta de familii de albine cu factura. Fara factura erau zeci la preturi mai bune.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: stupvertical din Noiembrie 20, 2015, 10:23:54 AM
De ce dam tot timpul cu bata in balta , niciodata nu e de ajuns, niciodata nu e bine.

Nu ai fost atent la nuanta - am si scris ca la anul voi aplica din nou. Tot la fel de adevarat este ca in primul an este un pic mai greu: avantajele si dezavantajele sunt destul de echilibrate. (timp si bani pt. curs, placute, multe drumuri la primarie, DSV, asociatie) - extrem de multe hartii inutile, evidente, centralizatoare, facturi, chitante cu un anumit tipic.

Nu vreau sa supar pe nimeni dar toate la un loc cred ca inseamna vreo 3 saptamani de timp pierdut in primul an (evident cursul ocupând o felie mare).

Din al doilea an lucrurile se schimba mult in bine (ai deja 90% din ce iti trebuie si pentru restul de 10% stii exact la ce usi trebuie sa bati si ce ai de facut); Din anul 2 nu mai am nici un dubiu ca avantajele vor depasi lejer dezavantajele. (Primesti in jur de 60% din ce cheltui si oricum ramai cu stupii si familiile).

Eu nu regret ca am aplicat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

viorel55



Motanul a scris:

Eu nu regret ca am aplicat.
[/quote]



Dar crezi ca regreta cineva ??

MOTANUL

Sunt unii care sustin ca PNA-ul nu este pt. ei si ca dezavantajele sunt prea mari; si de ani de zile isi vad de treaba fara PNA.
Si este evident ca nu regreta - merg mai departe tot asa.

Mai sunt si oameni care considera util PNA-ul si au plicat si vor sa aplice in continuare.

Dar mai sunt si oameni care contesta birocratia prea mare pt. PNA. Eu de cate ori m-am dus sa mai intreb ceva sau sa mai depun un  document la asociatie ma intersectam cu alti apicultori. Si faceau un taraboi destul de mare la asociatie ca in plin sezon stau si plimba hartii. Eu am email, scanner, imprimanta - puteam sa plimb hartii fara sa ma plimb si eu cu ele.  :cool:
Dar pt. oamenii care erau cu ditai mai pavilionul la salcam sa stai pe drumuri intre locul in care aveau pavilionul si bucuresti era cel putin neplacut.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Mihai Sergiu

Am ajuns la un numar de peste 50 familii de albine si as dori sa accesez Pna in urmatorul an. Cu ce trebuie sa incep avand familii declarate in registrul agriol, care ar fi pasii de urmat?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Closcutz

sa te inscrii in asociatie apicolo ca banii de la pna asa vin numai prin asociatii :blah:

romikele

Va prezint atasat Proiectul de hotarare pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr.1050/2013 pentru aprobarea Programului naţional apicol pentru perioada 2014-2016, a normelor de aplicare, precum şi a valorii sprijinului financiar, la care va rog sa faceti observatii cat mai pertinente, atat pro cat si contra.

albinasebes

pt 2017 sunt propuneri pt decontare prin pna si a unor utilaje apicole? am auzit ceva dar nu sunt convins daca este corect.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Aceasta propunere a venit din partea MADR, dar numai pentru cooperative, asa ca reprezentantii formelor asociative au respins-o, fiind discriminatorie.

albinasebes

de ce se incearca incurajarea cooperativelor in detrimentul asociatiilor?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

La recomandarea UE.
Din 2017 asociatiile nu mai fac parte din ecuatia PNA.