PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

#585
Citat din: romikele din Noiembrie 07, 2015, 10:21:09 PM
Poate ti se va parea cam dura replica, dar numai prostii si comozii nu acceseaza.

Acum sa fiu foarte cinstit in primul an iesi in pierdere. (costul diplomei si al numerelor de identificare + multe drumuri (anormal de multe ca asa este in Romania) + tot ce cumperi cu facturi = un pret un pic mai mare + TVA);
Daca nu ai 50 de familii si mai dai bani sa ajungi la acest numar - suma decontata cred ca ajunge undeva in jur de 5-10% din ce ai investit. (asta ar fi cazul meu de anul asta).

Concret - am iesit in pierdere anul asta. (corniere + lemne pt. suporti + in iulie-august la 1 saptamana terminam o cutie cu foite artificiale + rame + vopsit); Nimic din toti banii astia nu se deconteaza. Sunt bani dati care eventual se vor intoarce la anul din vanzare de miere sau familii.

Abia din anul 2 cred ca o sa se simta un ajutor consistent (avand in vedere ca multe documente necesare le am deja + am numarul minim de familii daca trec bine peste iarna + 70 de numere de identificare platite);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Nu PNA-ul trebuie sa fie un scop in sine, ci dezvoltarea normala a propriei afaceri.
Odata indeplinite conditiile cerute, e pacat, daca nu prostie atunci macar o greseala sa nu accesezi programul pentru a recupera o parte din cheltuielile facute.
Acum, privind altfel lucrurile, daca toti apicultorii ar face solicitari de accesare a PNA-ului, fiecare ar primi o faramitura din intreg...asa ca NU VA INGHESUITI!  :razz:
Lasati-i pe astia banditi, hoti si "smecheri" sa ia toti banii!  :D

MOTANUL

Eu sunt de acord ca din anul 2 PNA va fi de ajutor.
Strict financiar oricum nu recuperezi banii investiti. Recuperezi o parte dintr-o parte ca sa ma exprim asa...
O diafragma la targ e 4-5 lei; la magazin cu factura e 9 lei. La fel matcile (costa 40-50 de lei versus 70-90 lei cu factura) si exemplele pot continua.


Pe de alta parte ar fi mai rau sa nu fie nimic. Aici ai mare dreptate.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

A intrat si ultima transa de 50%, de acum ne pregatim pentru PNA 2016...

romikele


Dragosh Ivan

buna ziua! am constatat ca nu au fost decontate lazile si roi dar nu am nici o motivatie. Am fost in pastoral, am procedat la fel ca in anii precedenti ( din 2012 accesez PNA am fost verificat in fiecare an de apia) credeti ca mai pot rezolva ceva cu o contestatie? sau ai bine sa-mi vad de treaba desi suma e considerabila  46 roi si 69 de lazi!!!

viorel55


    Aveti 230 de familii de albine declarate ??

romikele

Trebuie sa existe un motiv intemeiat.
Se intelege ca ati deplasat in pastoral 230 de familii de albine.

Daca ati achizitionat medicamentele in nume propriu, trebuia ca si roii si lazile sa fie cumparate de asemeni de d-stra.
Daca achizitiile s-au facut prin asociatie, trebuia ca TOATE sa fie prin forma asociativa.

Roii trebuiau cumparati dupa data de 1 martie, NU INAINTE insa de depunerea adeverintei de la registrul agricol si a cererii de solicitare.
Stupii trebuiau cumparati DUPA efectuarea deplasarilor in pastoral.

Vanzatorii trebuiau sa va dea toate actele solicitate, nu numa facturile, si anume:
- vanzatorul de stupi, copie cu conform cu originalul de pe certificatul de inregistrare la registrul comertului, cu CUI-ul si codul CAEN.
- vanzatorul de material biologic, copii cu conform cu originalul de pe autorizarea de la DSV, declaratia de la OJZ cu capacitatea de productie, pagina din carnetul de stupina cu miscarea efectivului familiilor de albine, in care sa se regaseasca diminuarea cu nr. de entitati biologice vandute in data facturarii.

Daca cel putin una din aceste conditii nu a fost indeplinita, puteti trece totul la experiente negative si invataminte pentru viitor, in caz contrar puteti face contestatie.


Dragosh Ivan

detin 230 familii toate deplasate in pastoral si inregistrate anarz cu tot ce trebuie, autorizatii DSVSA, ORC (inteprindere individuala), ordin de deplasare in pastoral, carnet stupina completat la zi, fise familii din care reiese unificarea roiurilor, matcilor lazilor.
  se leaga ca am unificat roi cu familile slabe si ca am completat pv de distrugere lazi pe 23.08.2015.
in opinia D-nei Director de la APIA Bucuresti  cand se deconreaza PNA ( in noiembrie ) trebuia sa  completez pv de distrugere lazi si sa fac unificarea roiurilor.

romikele

V-am raspuns la celalalt topic, stupi uzati se distrug NUMAI dupa efectuarea controlului de catre inspectorul APIA.
Nu cred ca acest control s-a efectuat dupa data de 23 august, daca puteti sa reveniti cu preczarea datei controlului ne vom putea edifica asupra corectitudinii refuzului la plata facturii.

Legat de roi, sigur e o eroare a celor de la APIA. Sau o prostie... depinde de cine aplica legislatia...

romikele

În urma discuției telefonice detaliate cu dl. Ivan, am ajuns la concluzia că vina este împărțită atât la asociație și inspectorii APIA, cât și la dumnealui, ca membru solicitant, datorită lipsei de informare a metodologiei de control.

Sper ca această experiență neplăcută să fie de folos pe viitor!

Pentru a clarifica modul de completare a datelor în carnetul de stupină în cazul achiziției de material biologic, voi reveni la topicul dedicat cu exemple la rubricile "Mișcarea efectivului de albine" și "Observații", toate acestea pentru a elimina din start orice interpretare.

PRECIZARE:
- lăzile de stupi deteriorate se păstrează stivuite până la data controlului efectuat de inspectorii APIA, abia DUPĂ ACEEA se distrug. În consecință, data de întocmire a procesulu verbal de casare nu poate fi mai devreme de data efectuării controlului.
- roii achiziționați pentru unificarea cu familiile slabe se țin în stupină până la data efectuării controlului, abia DUPĂ ACEEA se va proceda la unificare.
- dacă totuși din motive strict tehnologice s-a efectuat unificarea imediat după data achiziționării roilor, la rubrica "Observații" de la sfârșitul Carnetului de stupină se va preciza data unificării, factura de proveniență a roilor și numerele de identificare a familiilor cu care s-a făcut unificarea (totuși de evitat această situație!!!).

Exemplu:
27.06.2016 - Roii achiziționați cu factura fiscală seria xx nr. xx / xx.xx.xxxx de la (denumire vânzător) au fost unificați cu familiile având următoarele numere de identificare:
aaaaaa, bbbbbb, cccccc, ...

bucovineanu

Citat din: romikele din Noiembrie 19, 2015, 10:36:48 AM
- dacă totuși din motive strict tehnologice s-a efectuat unificarea imediat după data achiziționării roilor, la rubrica "Observații" de la sfârșitul Carnetului de stupină se va preciza data unificării, factura de proveniență a roilor și numerele de identificare a familiilor cu care s-a făcut unificarea (totuși de evitat această situație!!!).

Exemplu:
27.06.2016 - Roii achiziționați cu factura fiscală seria xx nr. xx / xx.xx.xxxx de la (denumire vânzător) au fost unificați cu familiile având următoarele numere de identificare:
aaaaaa, bbbbbb, cccccc, ...
Aceasta ultima precizare nu este o portita si o invitatie la lucruri incorecte?

pad3

In Monitorul Oficial nr. 863/19.11.2015, a fost publicata Legea pentru modificarea Legii Apiculturii 383/2013.
somnul ratiunii naste monstri

romikele

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 19, 2015, 02:28:15 PM
Aceasta ultima precizare nu este o portita si o invitatie la lucruri incorecte?
Nu, e o portiță la lucrul bine făcut!  :wink2:
Din păcate nu se va mai accepta așa ceva, dacă până acum s-a mai admis unificarea prematură controlului, cu menționarea din exemplu în carnetul de stupină (indicații din partea inspectorilor care au efectuat controlul!!!), am primit informații din surse sigure că se vor scoate de la plată roii sau familiile care nu se vor regăsi în teren.

bucovineanu

Asa ar fi fost corect de la inceput. Pe acea portita probabil sau scurs niste bani care ar fi crescut  sumele returnate celor corecti.