PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: MOTANUL din Iulie 06, 2016, 04:26:19 PM
Acum știu - dar nu îmi folosește la nimic ca la anul schimba iar regulile de le zăpăcesc. Nici la DSV nu stiau mare lucru.
Mai mult le-am zis eu ce imi trebuie si ei au fost de acord. Dar traseul e complicat cu analizele si probele...
Multa invarteala in jurul cozii.

Si ce va mira nu stiati ca traim in ROMANIA.
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

Pentru achizitia de medicamente este necesara o nota de comanda vizata de medicul veterinar contractant.

Modelul în fișierul atașat !

dodo79

Citat din: MOTANUL din Iulie 06, 2016, 04:26:19 PM
Acum știu - dar nu îmi folosește la nimic ca la anul schimba iar regulile de le zăpăcesc. Nici la DSV nu stiau mare lucru.
Mai mult le-am zis eu ce imi trebuie si ei au fost de acord. Dar traseul e complicat cu analizele si probele...
Multa invarteala in jurul cozii.


E simplu mai.in doua-trei zile rezolvi.iti trebuie doua buc.adeverinta primarie cu nr de stupi si suprafata terenului unde este amplasat stupina.una ptr dsvsa si una ptr apia.
De la medic duci trimitere la laborator si duci minim 60 albine si o bucatica de fagure cu puiet capacit.astepti doua zile si e gata rezultatul.
La dsvsa te duci si iti inregistrezi albinele in aceeasi zi.Mergi la medic sa iti treaca rezultatul in Caietul de stupina si le predai la asociatie.

MOTANUL

#798
Doar filozofi sunt in tara asta  :D Tu in ce tara traiesti?
De parca astia platiti de stat nu au altceva de facut decat sa serveasca clientul care le trece pragul cu rigoare si profesionalism =))

Hai sa iti zic eu cum stau lucuririle practic: din septembrie 2015 Cernica nu mai are medic veterinar (deci nu de ieri de azi). S-au strans vreo 4 doctori la DSV sa hotareasca pe cine cade magareata sa-mi dea cod de exploatatie. (ca in mod normal puteau sa nu-mi dea ca nu e angajat oficial nimeni acolo). Dupa asta au gasit alt doctor care sa-mi preia albinele cu probele pentru analize.
Nu au fost 60 de albine si o bucatica de fagure - legea cere 5% din efectiv - La 71 de stupi inseamna 4 probe de albine si 4 probe de faguri de 20 cm2.

MI-au pus pe ele sigilii de zici ca duceam tezaurul de la BNR. Dupa care am fost la facultatea de medicina si mi-au spus ca dureaza minim 7 zile - nu 2 zile cum zici tu - pentru ca au laboratorul plin deoarece in ultima saptamana au venit o gramada de apicultori la ei. Analiza va dura 2 zile dar se va apuca de ea dupa alte 5 zile. Si asta in cel mai bun caz in care albinele sunt sanatoase si le face doar examen obligatoriu bacteriologic. Daca nu sunt sanatoase va dura mai mult.
In teorie toate sunt rezolvate si la mine (trebuie doar sa iau rezultatele si sa ma duc cu ele la DSV) Doar ca in Bucuresti asta inseamna vreo 3 de drumuri (3 ore) pe langa cele 4 facute pana acum (6 ore).

PS: anul trecut am scris si pe topicul meu ca suspectam o familie ca este bolnava. Am sunat la medic sa intreb ce este de facut si daca nu se pot face analize gratis. A spus ca sub nicio forma si sa duc eu personal la facultatea de medicina veterinara si sa platesc. Anul asta aflu ca a mintit de lene sa completeze un formular (mai mult analizele am aflat ca sunt obligatorii de 2 ori pe an). Mai bine ca a plecat ca nu este mare pierdere...

@romikele - am fost cu factura de medicamente si a zis ca totul e ok. Dar sunt convins ca afla si el ca este nevoie de respectivul formular si tot eu o sa umblu sa-l duc. (inclusiv la DSV Ilfov care e in celălalt capăt de Bucuresti).
Noroc ca mi-ati zis si il completez. Am auzit si eu de el cat stateam la institut sa platesc niste matci (nu au vrut sa elibereze medicamente fara el). Dupa vreo 2 saptamani nu mai eliberau la nicio persoana fizica (doar la farmacii). Urmeaza sa deschida si ei propria farmacie sa poata vinde direct prin farmacia lor catre populatie.
Multumesc,
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Nici noi nu avem medic veterinar.asa ca am sunat la unul dintr-o alta comuna.Omu m-a ajutat.La laborator a zis asa.Minim 60 albine.se fac  trei analize.La una trebuie 30 albine,21respectiv 7 albine.
Ca la voi sunt cu coarne si asteapta sa le mai dai ceva e alta treaba.si la mine erau multi dar nu am asteptat decat doua zile.si alte doua zile ptr a fi semnat rezultatul de director.
La noi se poate si suna la tel dupa doua zile si iti comunica nr de inregistrare si rezultatul.pozitiv sau negativ

dodo79

Citat din: MOTANUL din Iulie 08, 2016, 05:55:37 PM
Doar filozofi sunt in tara asta  :D Tu in ce tara traiesti?
Eu stiu ca inca e Romania.Dar locuiesc in Ardeal,o zona cu o mentalitate putin diferita fata de Tara Romaneasca.
No Ofence!!!

MOTANUL

Eu de asta am si prezentat cele 2 variante.
Când am platit si am facut analiza pentru mine in 2015 a fost gata cum spui tu in 2 zile.
Când am mers pe cai oficiale si prin angajati de stat a durat 9 zile si am dat pe benzina mai mult decat au costat analizele cu plata cash (de timp pierdut nici nu mai vorbesc ca ma apuca nervii).

Mai am un prieten in Arad care sustinea ca tine ca in Arad poti sa mananci oriunde ca e curat si bine; ca nimeni nu fura (intrebam eu unde sa las masina mai bine).
Dupa ce am ajuns in Bucuresti urmatoarele 4 zile numai stiri din Arad (ca la nu stiu ce gradinita o gramada de copii au facut toxinfectie alimentara, ca nu stiu ce furturi, ca un incendiu - radeam cu sotia in fiecare zi când ne uitam.
La mine in parcare sunt oameni care isi lasa masina cu geamurile jos (din cauza caldurii - parcare normala de bloc fara nicio paza). Prin ardeal nu am vazut: No Ofence !!!
Prin austria am vazut si masini lasate cu cheile in contact (ca si comparatie zic - in Bucuresti doar Becali a incercat si a iesit prost la afacerea aia  :rotfl:).

Nu ca am eu mare experienta in restul tarii - dar e o samanta de adevar ca in Bucuresti e apogeul nesimtirii angajatilor la stat.
Aici te sustin 100%. Si ca in ardeal e mai probabil ca un om sa-si respecte cuvântul comparativ cu Tara Romanesca.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dumstan

Cine stie?

Fratele meu are o factura de medicamente de la Apicola de 250 de lei, prin care a cumparat Varachet Forte. Cica de la asociatie i-au zis ca nu este buna! Ca Apicola nu e farmacie! Vi se pare normal?
Si mai are o factura de medicamente de la o farmacie veterinara, de 500 lei, prin care a cumparat Mavrirol. Aia de la farma veterinara nu i-au pus stampila pe fatura, cica n-ar mai fi obligatorie. La Asociatia de apicultori nu vor sa io primeasca. Ce credeti?

Este adevarat?

romikele

Factura de medicamente trebuie insotita de copie de pe autorizatia de comercializare a medicamentelor de uz veterinar, pe care Apicola o are daca s-a autorizat in acest sens.
De ex. Apicola SRL Buzau si Apicola SRL Focsani, au astfel de autorizatie, medicamentele le comercializeaza prin magazinele proprii, chiar daca nu sunt farmacii.

Conform Cod Fiscal, art. 155 alineatul 28, semnarea și ștampilarea facturilor nu sunt obligatorii.

Cei de la asociatie sa puna mana sa citeasca si sa isi insuseasca legislatia in vigoare !!!

dodo79

Am fost si eu la Apicola Buzau.Au niste preturi..

romikele

La medicamente sunt preturile de la ICDA.
La unele farmacii sunt mai mari...

bucovineanu

Care e pretul de la ICDA la Varachet?

romikele

Depinde de cumparator.  :P

Eu unul am platit 38,53 lei fara TVA/cutie (la care se adauga TVA-ul de 9%).

viorel55

Preturie de vanzare la  unitatile din subordinea ACA sunt:
    - varachet forte  = 42 lei;
    -mavrirol            =38 lei;
    -protofil              = 38 lei.
  Sunt cele mai mici preturi de pe piata.
La farmaciile veterinare un varachet ajunge la 52 lei....

bucovineanu

Am vazut varchet si cu 62 de lei.