PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

viorel55

   Pentru ca suntem in perioada in care asociatiile strang actele de la apicultori pentru PNA,va informez ca in conformitate cu prevederile art.V alin. 1 din O.G. nr. 17/2015 "Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat si entitatile fara personalitate juridica nu au obligatia de a aplica stampila pe documentele depuse la institutiile sau autoritatile publice"
   Deci,nu mai sunt obligate sa aplice stampila:
          -PFA,II,IF,SRL,SA pe actele depuse la asociatii;
          -asociatiile pe actele depuse la APIA sau la orice alta institutie sau autoritate publica.
   Si aceasta operatiune de aplicare a stampilei era un motiv de sicane pentru apicultor,dar uitati ca am scapat de ea.

MOTANUL

Stie cineva lista completa de medicamente pentru Combaterea agresorilor şi a bolilor specifice stupilor, în special a varoozei?

"medicamentele achiziționate trebuie să fie înscrise în lista produselor omologate de Institutul pentru Controlul Produselor Biologice și Medicamentelor de Uz Veterinar;"

Stiu de anul trecut ca sunt mai multe (nu doar varachet forte si Mavrirol).
Eu dau protofil, apicomplex primavara - fara sa aiba albinele vreo boala (am avut foarte putina diaree la o singura familie in primavara). In rest zero diaree. Incerc mai mult sa previn decat sa ajung sa am vreo boala in stupina. Si sunt interesat daca in lista de medicamente intra si ceva din ce as putea utiliza in prevenire. Stiu ca anul trecut pentru varooa erau si niste medicamente nemtesti de la bayer (mult mai scumpe comparativ cu varachetul nostru). Cum ararta lista in 2016?



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Citat din: MOTANUL din Iunie 23, 2016, 02:51:36 PM
Stie cineva lista completa de medicamente pentru Combaterea agresorilor şi a bolilor specifice stupilor, în special a varoozei?

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=8893.0

Lista completa mai jos..cauti si tu...dupa albine  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

http://www.icbmv.ro/ro/nomenclator-produse

Ali_fie

salutare!

Am cateva nedumeriri pentru care sper sa primesc clarificari (cum am mai primit) de la colegii mai informati.

1. Verisoara mea a facut cursul de apicultura si sotul s-a decis sa accesez PNA-ul pe numele ei (el nu a accesat nici PNA nici PNDR sau altceva). Problema a aparut la medicul veterinar care nu a vrut/putut sa-i deschida o exploatatie noua pe numele ei. Drept urmare, sotul s-a autorizat la DSV pe numele ei, dar pe exploatatia lui -  RO- ul acela (mai detine vaci, caini, pisici, teren, etc. pentru care a luat subventie de la APIA). Stie cineva daca poate avea probleme in accesarea PNA-ului data fiind situatia de fata? Adica sa fie respins de la plata pentru ca exploatatia figureaza pe Ionescu C. sotul, si solicitantul sa fie ionescu A. sotia lui. Mentionez ca apare din primavera 2016 cu albine in registrul agricol.


2.Cum se interpreteaza anul acesta articolul privind materialul biologic?:
"d. apicultorul poate să achiziționeze mătcile, roiurile pe faguri și/sau familiile de albine prin PNA, numai în afara perioadei cuprinse între data depunerii oricărei cereri de finanţare pentru acordare de ajutor financiar nerambursabil din măsurile agricole de investiţii finanţate din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) şi acordarea ultimei plăţi pentru finalizarea investiţiei;"
Eu am accesat PNA-ul si anul trecut dar am fost respins de la plata pentru decontarea materialului biologic deoarece sunt in perioada de monitorizare (am accesat m141, ultima transa, transa 5, am incasat-o in februarie 2015).Anul asta sunt eligibil la decontarea materialului biologic? (stiu ca perioada de monitorizare este de 3 ani, insa s-a schimbat formularea articolului si eu acum inteleg ca pot accesa).

3. Ce medicamente sunt decontate pentru combaterea nosemozei? Protofilul este? si care mai sunt?

4. Ce cantitate maxima (daca exista) de medicamente se poate deconta? Medicamentele achizitionate in iulie 2016 pot fi trecute in planul de tratament, ca sunt folosite in perioada august-noiembrie 2016? Dar in primavera lui 2017?

Stiu, cam multe intrebari, dar sper sa gasesc intelegere!
Va multumesc anticipat!

romikele

1. Nimeni nu poate accesa programul pe alt nume. Fiecare poate face solicitarea doar pe propria exploatatie, trebuie mers la DSV judetean pentru inregistrarea cu vanzare directa.
2. Daca s-a incasat transa 5, se poate face decontul la materialul biologic, dar trebuie atasata la dosar o notificare de la OJFIR ca s-a facut plata ultimei transe.
3. Lista cu medicamentele autorizate se găsește AICI
4. Se poate lua in calcul un numar maxim de tratamente conform prospectului, de regula 6 tratamente.
La Varachet de ex. la 60 de fitile/cutie, se poate trata de 6 ori un nr. de 10 stupi. Asadar daca la o cutie se trateaza 10 familii de albine, in functie de nr. total de familii tratate se determina necesarul de cutii... Orice scenariu se poate determina simplu, dar numai respectand indicatiile din prospect.

dodo79

Am auzit una mai romaneasca ..doar ca e facuta de unguronci...La o asociatie din Mures sa ridicat taxa de 5 %din PNA ce revine asociatiei la 10 %.subit si fara sedinta.

MOTANUL

Am verificat eu in prospect la Protofil azi. Pe un an poti sa dai maxim 80 ml la 1 familie. 10 familii 800ml.
Eu la 70 de familii pot sa dau 5600 ml. ( aprox. 11 sticle de 500 ml).

Daca as administra atat de mult - as obtine in loc de miere sirop cu protofil  :D (nici nu vreau sa ma calculez cati litrii de sirop corespund la atata protofil).

Pentru preventie-stimulare consider ca 2-3 sticle sunt suficiente la cati stupi am eu (70) tot sezonul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

În PROSPECT se poate citi:
"Cantitatea de PROTOFIL ce se administrează unei familii de albine variază între 50-80 ml/sezon în funcție de mărimea și starea acesteia."
De aici se subînțelege că dacă nu e cazul, nu se administrează...  :wink2:

MOTANUL

#788
Ai dreptate - dar nu strica sa scrie undeva cat se administreaza in scop preventiv. Fara indoiala ca si 50ml e mult.

M-am umplut de nervi mai mult de timpul pierdut decat de bani pentru a cumpara medicamente apicole.
Sun la asociatie - nu mai avem voie sa comercializam, sun la institut - producem aceste produse dar nu le putem vinde la persoane fizice ca nu avem farmacie, sun la farmaciile veterinare din Bucuresti - nu aveau. Exceptie face doar Farmavetul care avea alte medicamente decat ce cautam eu sa cumpar.
In final sun la asociatie (PNA) si imi indica o farmacie din hala Obor. Am dat aprox 150 de lei in plus fata de pretul cu care puteam sa cumpar de la ICDA.

Un balamuc inutil, iscat la cel mai prost moment cu putinta, care ma aduce in situatia sa cumpar de la o farmacie obscura care are autorizatie sa vanda asa ceva la ce pret vrea ca nu ai de ales   ...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#789
Inca o lovitura - toate matcile cumparate in primavara nu pot fi decontate ca sunt inainte de pastoral.

O sa ajungem o natie de mincinosi doar de dragul PNA (ma rog - eu prefer sa renunt la banii cheltuiti). Daca dai facturile corect, cumperi matci doar atunci când ai nevoie de ele, se pare ca nu e bine si incalci regulile PNA. Eu as da in judecata functionarul care a facut ghidul asta din 2016.
E gandit tâmpit ca sa nu zic altfel. Trebuia sa plece de la nevoile apicultor si a familiilor de albine nu de la niste conditionari din care un apicultor corect nu poate sa-si deconteze matcile cumparate inainte de deplasarea in pastoral.
Si sa nu pot sa cumpar un medicament cu 38 de lei de la producator - dar sa pot sa-l cumpar cu 55 de lei de la o farmacie obscura de pe lista DSV...

Cica trebuia sa merg eu cu albinele in pastoral in toamna lui 2015 ca sa pot sa decontez matcile din primavara... =))
Si daca nu am mers... trebuia sa nu ma grabesc cu facturile.

Deci eu sunt de vina ca nu am stiut ca o sa se epuizeze niste matci in primavara sa fi facut preventiv un pastoral in toamna  :bzz: ca sa pot sa le decontez.  :hi:

Si ca sa fie lucrurile frumoase din septembrie 2015 Cernica nu mai are medic veterinar (cel vechi a plecat si nimeni nu a vrut sa ocupe postul). Probabil o sa apelez la un privat - alta distractie... alt timp pierdut..
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

De unde ai scos-o pe asta cu matcile ?  :uimit:
Singura conditie este ca matcile sa fie achizitionate dupa data de 1 martie, nr. de stupi detinuti la data cumpararii sa fie de minim 50, iar cererea pt. decontare sa fie facuta anterior achizitiei, dar dupa eliberarea adeverintei de la registrul agricol.
Evident, este obligatorie achizitia de medicamente pentru tratarea familiilor existente si ABERATIE APIA, separat pentru matcile cumparate.

MOTANUL

Pai la mine aici este problema - cererea de decontare pot sa o fac dupa ce am fost in pastoral si matcile cumparate pana la acea data nu pot fi decontate (e un punct acolo ca nu se pot deconta produsele achizitionate anterior cererii). Evident ca sunt cumparate dupa 1 martie. In aprilie si inceput de mai sunt facturile care nu pot fi decontate.
Daca fac cererea inainte sa merg in pastoral - pot deconta matcile si nu mai pot deconta cutiile.  ))/
Bezna mintii ce sa mai...

La asociatia mea nu au spus nimic ca trebuie sa cumpar medicamente separat pentru matci. Chiar nu au avut obseratii la factura pentru medicamente (am luat fix produsele cu care m-am obisnuit / protofil, VF, Mavrirol).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: MOTANUL din Iulie 05, 2016, 10:38:55 PM
La asociatia mea nu au spus nimic ca trebuie sa cumpar medicamente separat pentru matci.
Se poate defalca factura pentru ambele anexe, atat pentru familiile existente, cat si pentru materialul biologic achizitionat prin program.

Daca exista o deplasare in pastoral de anul trecut, nu mai era nici o problema.
Deplasarea din acest an se poate folosi in PNA-ul viitor pentru decontarea de cutii...

MOTANUL

Acum știu - dar nu îmi folosește la nimic ca la anul schimba iar regulile de le zăpăcesc. Nici la DSV nu stiau mare lucru.
Mai mult le-am zis eu ce imi trebuie si ei au fost de acord. Dar traseul e complicat cu analizele si probele...
Multa invarteala in jurul cozii.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Trebuia sa cumperi matcile si sa iti faca factura acum.dupa inregistrare la dsv si cererea facuta catre apia.