PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

nu e bine sa fi intr-o cooperativa? sau credeti ca nu poate o anumita asociatie sa se transforme in cooperativa?

romikele

Cooperativa inseamna activitate comerciala, de aici dari la stat.
E nevoie de personal angajat, de aici salarii... platite de unde???

Cand toti se vor fi transformat/mutat in cooperative, se va anunta pompos ca nu mai sunt bune, trebuie megacooperative, OIPA sau ce dracu or mai inventa.... deja ne-am invatat.... vezi faza cu PFA-urile  :rusine:

Eugen B

De ce nu ma mir oare ca toti tinerii pleaca in strainatate, si fraierii(printre care si eu) care raman in tara , nu ne lasa statu sa facem mai nimic. Cu timpul toti vom pleca pe undeva si va ramane guvernu cu shmecherii in tara

albinasebes

stai linistit ca vin strainii sa cumpere ieftin ceea ce lasam noi aici.
la gramada putem fi controlati mai usor, manipulati mai usor, storsi mai usor.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Se vad roadele negocierilor de la MADR , ANARZ a pus pula pe asociatii.

filip

http://agrointel.ro/48528/programul-national-apicol-sprijin-pentru-stuparii-cu-minim-50-de-stupi-si-deconturi-facute-direct-de-apicultori/
Se intampla si lucruri bune,apicultorul nu mai e legat de ASOCIATIE.
Apoi daca medicamentele pentru albine se cumpara de la Farmacii Veterinare,apicultorii vor vizita magazinele Asociatiilor tot mai rar.
Multe Asociatii vor ramane fara obiectul muncii.  :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Februarie 09, 2016, 12:17:06 PM
http://agrointel.ro/48528/programul-national-apicol-sprijin-pentru-stuparii-cu-minim-50-de-stupi-si-deconturi-facute-direct-de-apicultori/
Se intampla si lucruri bune,apicultorul nu mai e legat de ASOCIATIE.
Apoi daca medicamentele pentru albine se cumpara de la Farmacii Veterinare,apicultorii vor vizita magazinele Asociatiilor tot mai rar.
Multe Asociatii vor ramane fara obiectul muncii.  :)
Nu te imbata cu apa rece.

Tocmai formele asociative au acceptat ca apicultorul sa intocmeasca si sa depuna personal dosarul la PNA.
Va fi haos, iar dupa aceea vor veni singuri - nu toti, desigur, dar destui - la asociatie.
Din pacate deja asociatiile se vor fi desfiintat intre timp.
Si asa, ce mai functiona in tara asta, se va fi distrus.
Innapoi la colectiv... pardon! COOPERATIVĂ!
Acolo cotizatiile sunt mult mai mari, dar ce conteaza? ...................................

filip

E un prim pas spre normalitate.
In baza retetei medicului veterinar,tratamentul pentru albine poate fi scos compensat de la farmacia veterinara.
Simplu si eficient.
Sigur ca o sa spuna multi ca tratamentul o sa se scumpeasca odata ce va fi ridicat din farmacii,daca o sa fie scump o sa ramana farmaciile cu el pe stoc.Apicultorii se vor reorienta catre alte tratamente mai ieftine.
Cat despre cei care fara a fi subventionati prin PNA nu pot traii ce sa zic; cum noi am supravietuit fara nici un ban din PNA si Fonduri UE,ar fi o normalitate sa se adapteze.
Prea multi bani au fost cheltuiti aiurea fara o finalitate palpabila.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Medicamentele se vor scumpi, dar dupa cum a spus dl. Fetea, numai datorita scumpirii materiilor prime si a unor servicii.
Pretul de fabricatie nu mai poate fi mentinut la nivelul actual.
Probabil se va adauga si un procent din partea farmaciilor care le vor comercializa.
Oricum, pe ansamblu, nu va fi bine..... tot comerciantii vor fi mai castigati. Mai putina alergatura, mai putina raspundere si mai multe beneficii!

filip

Citat din: romikele din Februarie 09, 2016, 04:15:09 PM
Medicamentele se vor scumpi, dar dupa cum a spus dl. Fetea, numai datorita scumpirii materiilor prime si a unor servicii.
Pretul de fabricatie nu mai poate fi mentinut la nivelul actual.
Probabil se va adauga si un procent din partea farmaciilor care le vor comercializa.
Oricum, pe ansamblu, nu va fi bine..... tot comerciantii vor fi mai castigati. Mai putina alergatura, mai putina raspundere si mai multe beneficii!
Sigur ca ar putea intra un sistem de subventionare direct la producatorii de medicamente,in baza adeverintei de la primarie cu avizul medicului veterinar se limiteaza cumpararea de medicamente din farmacii.
Exista o baza de date la nivel de primarii.
Solutii pot fi gasite,dar se doreste asta?
Trebuie sa existe o zi "Z"din care smecherii din apicultura sa ramana fara obiectul muncii si falsificatorii de miere de albina sa fie sanctioinati drastic.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

parerea mea ca s-a gresit la faza cu medicamentele de uz apicol .

Ne place sa ne complicam inutil.
In loc sa simplificam activitatea apicola mai mult o complicam. Intr-un drum la vreun tirga apicol sau magazin apicol i-ti luai tot ce doreai......... Acum apare inca 1-2 drumuri in plus.

Un drum..... sa-mi dea veterinarul reteta pentru un tratament contra varooa care se realiza de citeva ori anual fara a m-ai fi nevoie de veterinar --dar hai sa-l bagam si pe nea veterinaru in ecuatia apicola poate mai suge si el ceva de la eliberarea retetei pt Varachet.... ca tot asa a fost bagat si la aprobarile pt pastoral...si la alte activitati care le desfasuram in stupina trebuie parafa unui veterinar...:(... veterinari de rahat din care 99% habar nu au de apicultura dar trebuie sa puna parafa ca fara ea nu suntem in legalitae..:(

Inca un drum la farmacia veterinara sa  ne dea tratamentul .... si s-ar putea sa mai facem inca citeva drumuri ca nu se va gasii Varachet sau alte medicamente apicole la orice farmacie veterinara ca aia nu vor bate drumu pina la ICDA sa ia o sacosa de VARACHET si alte tratamente care se folosesc in apicultura si se folosesc in cantitati destul de mici  .


filip

Bio,
eu am auzit ca Magazinele apicole (ACA) sa ramana sa vinda medicamente ICDA,magazinele private apicole sa nu mai aiba dreptul sa vinda.
Deja aceasta informatie a fost confirmata din mai multe surse.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

ca so gasii Varachet ...ca nu s-o gasii varachet naiba stie...

... dar treaba, sa te duci ca prostu  la veterinar sa i-ti dea reteta pentru Varachet este treaba urita .... ajungem ca pentru orice rahat sa ne lovim de veterinari care ne freaca cu tot felul de aiureli si pentru asta ne mai ia si bani multi bani pentru care nu ne ajuta cu nimic .

Adrian.B.

Veterinarii habar n-au de apicultura. Dar atentie ,o sa ajungem daca nu ne caciulim la ei sunt in stare sa-ti bage stupina in carantina. Le-au dat prea multa putere veterinarilor zonali. Si ei stiu asta.(veterinarii)

tinumaftei

Citat din: Adrian.B. din Februarie 09, 2016, 08:58:00 PM
Veterinarii habar n-au de apicultura. Dar atentie ,o sa ajungem daca nu ne caciulim la ei sunt in stare sa-ti bage stupina in carantina. Le-au dat prea multa putere veterinarilor zonali. Si ei stiu asta.(veterinarii)
Ce mi-as dori eu sa imi bage stupina in carantina pe timpul florii soarelui. Daca ai stupina in carantina, alte stupine nu se pot amplasa in localitate :yes: