PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

filip

@so-ri-pan,eu am deschis un canal de comunicare la nivel de ministrii si parlamentarii.Asa ajunge  informatia la cei care iau decizii.Din pacate unii apicultori considera ca suntem prosti si nu stim sa ne aparam interesele.O sa aveti surprize.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Sa stii ca domnii ministri si domnii parlamentari nu se bazeaza pe informatiile din canale  :wink2:
Nu stati pititi prin boscheti, si veniti la discutii fata-in-fata!  :nod:

pedro

 
Pentru PNA urmator ar trebui sa se plece de la PNA 2011-2013. Ce obiective a avut si ce s-a realizat !

Eu cred ca masurile care au vizat sprijinirea APICULTURII Romanesti au fost aproape de zero.Sa vizat "apicultorul"
si stim ce s-a realizat!
Subventionarea materialului biologic ar trebui sa se rezume la MATCI certificate! Restul(familii si roiuri) a avut si va avea efect negativ asupra APICULTURII.
In lipsa unui sistem de verificare reala a rezultatelor PNA se va continua a persista in greseli!
Fara crestera bazei melifere(sau macar mentinerea la un anumit nivel)  nu se poate vorbi de  dezvoltarea Apiculturii!
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 20, 2013, 11:09:00 AM
...
E posibil si la albine sa se dea subventie pe colonia de albine dar bineinteles doar la cei integistrati la ANARZ  si crotaliati .


Si inscrisi in asociatii! Ai uitat sa precizezi asta!
Suna a discriminare sa dai bani doar celor inscrisi intr-o forma asociativa, iar celor "independenti" sa nu le dai!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#64
Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 11:01:46 AM
...
Daca cei care au negociat in trecut au fost tantalai, nu e vina MADR-lui, APIA, sau ANARZ.

Dar cati de la MADR au fost intr-adevar pe teren, ca sa discute cu apicultorii, fara a fi insotiti de "reprezentantii apicultorilor"?
Sa mearga cineva de la minister (asa cum se face prin alte tari europene) prin sate, sa intrebe apicultorii de acolo ce fel de probleme au si cum cred ei ca ar putea fi ajutati de catre stat! Dar sa discute cu apicultorul in stupina, nu cu reprezentantii prin birouri. Pentru ca acei reprezentanti nu vor transmite tot, ci vor transmite doar ce le dicteaza lor interesul! Cam ca parlamentarii!

P.S. Apropo de reprezentanti, cunosc foarte bine o situatie in care un presedinte de asociatie (destul de mica, aproape inexistenta) incerca sa convinga 3 apicultori trecuti de 70 de ani, dar fiecare cu un numar de stupi ce le depasea numarul anilor de viata, ca daca vor cumpara un api-maclavais pentru hranirea albinelor, nu trebuie sa le mai faca tratament anti-varroa, pentru ca borhotul-minune are in el si tratamentul cu pricina. In plus le si garanta ca statul le returna banii cheltuiti.
Si facea asta pentru ca el avea la vanzare, indirect, siropul cu pricina. Iar ca argument forte le arata oamenilor lista cu produse decontabile prin PNA.
Uite unul dintr-asta reprezinta interesele apicultorilor, inclusiv ale celor trei batrani care ii bagau lui banii in buzunar.
Sunt sigur ca nu toti sunt asa, insa MADR-ul ar fi putut face o campanie de informare a apicultorilor, inscrisi sau nu in asociatii, ar fi putut discuta prin sondaj cu cativa apicultori din zone diferite ale tarii, iar apoi, cu temele facute, sa dezbata problema.

Dar asta este doar parerea mea personala... un firicel de nisip intr-un ocean involburat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Parere total gresita, nu cei care reprezinta 3 stupari isi vor impune punctul de vedere.
Ai idee cam cati oameni sunt in minister care se ocupa de apicultura si cam cat timp le-ar lua sa umble hai-hui prin tara pe la toti apicultorii sa le ceara parerea?

Pe cei care intr-adevar ii doare burta de apicultura, albine si apicultori ii gasesti la masa de discutii.
Ceilalti fac filozofie sub clar de luna.

filip

Exista si posibilitatea ca apicultorii NEAFILIATI sa depuna prin APIA dosarul.Si in trecut semnai o DECLARATIE pe proprie raspundere ca cele declarate sunt intocmai.Ori o DECLARATIE pe proprie raspundere e act cu care poti fi sanctionat,daca declaratia e mincinoasa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Nu se poate, deoarece crotalierea nu se face decat printr-o forma asociativa.
Ce ar insemna ca in loc de 15 persoane, reprezentanti ai asociatiilor din jud. Buzau, la APIA judeteana sa stea la coada cateva sute pentru depunerea dosarelor?
Cam cand s-ar mai rezolva dosarele si cand s-ar primi banii?
S-ar suprapune sesiunile si efectiv s-ar bloca totul. Si asa au fost probleme de transmitere a datelor catre Centru!

pharaonu75

#68
Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 02:40:01 PM
...
Ai idee cam cati oameni sunt in minister care se ocupa de apicultura si cam cat timp le-ar lua sa umble hai-hui prin tara pe la toti apicultorii sa le ceara parerea?
...

Ai idee cati medici sunt intr-un spital? Si trateaza fiecare pacient, nu doar cativa "reprezentanti".
Ai idee cati invatatori sunt intr-o scoala? Si predau tuturor elevilor!
Ai idee cati preoti, politisti, pompieri, postasi sunt intr-o localitate? Si cati locuitori?
Raman la parerea mea. Si nu trebuie sa mearga pe la toti apicultorii.
Daca vrei sa faci o lege buna, tii cont de mai multi factori. Iar discutiile cu reprezentantii sunt doar un astfel de factor. Mai sunt si altii.
Daca nu, faci legea pe genunchi, dupa care peste ceva timp vii cu adaugiri, revizuiri, modificari! Adica romaneste!

Cand vrei sa previi roitul, iei la mana fiecare familie, nu doar 2-3, pe sarite, dupa care stai linistit ca ai facut treaba si totul e OK! Si esti doar un apicultor la zeci de stupi!

Dragos spunea despre crescatorii de vite ca aveau 3 vaci, insa in acte acumulasera 30! I-a controlat cineva? Cum li s-au dat subventiile? Pe vorbe? Crescatorul de vite trebiuie sa dea banii inapoi, insa cel care nu a verificat realitatea din teren, ce pateste? Suna a neglijenta in serviciu, daca nu chiar mai rau, a luare de mita sau fals!
Si asta pentru ca legile au portite si au fost facute in baza unor informari sumare.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Da, dar medicii, invatatorii, preotii, politistii, etc. nu dau, ci iau banii oamenilor  :wink2:
Ia vino si tu la discutii, sa te lamuresti cum merg lucrurile! :yes:

filip

Banii pentru TRATAMENT VAROOA sa ajunga la ICDA iar prin farmacii ori asociatii tratamentul sa ajunga la apicultori.doar e PROGRAM NATIONAL,nu PROGRAMUL ASOCIATIILOR
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Bai nene, asociatiile nu iau nici un ban din tratamente, exact suma cu care s-au achizitionat medicamentele s-a decontat la apicultorii solicitanti.
Pentru 2014-2016 asociatiile nu vor mai face nici o achizitie, solicitantii vor lua ce doresc, de unde doresc, la ce pret ii multumeste, asociatiile vor procesa doar documentele si vor centraliza totul pentru a fi depuse la APIA.
De asemeni s-a propus ca APIA sa vireze banii direct in contul apicultorului solicitant, nu in al asociatiei.
Lamurit? E bine asa?

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 02:54:13 PM
...
Ia vino si tu la discutii, sa te lamuresti cum merg lucrurile! :yes:

Ar schimba cu ceva lucrurile? Sau optica?
M-ar strange de gat comerciantii de api-mehlemuri, pentru ca eu as solicita si subventionarea zaharului. Iar in felul asta nu ar mai putea ei umfla preturile.
M-ar strange de gat cei care vand unitati biologice, pentru ca as solicita ceea ce spunea si Bio, adica verificarea existentei in teren a familiilor/roilor cumparate si obligativitatea ca acestea sa fie regasite si peste un numar de ani!
M-ar strange de gat tamplarii, pentru ca eu inca nu am intalnit cutie distrusa iremediabil dupa 2 ani de pastoral, mai ales pavilionar!
M-ar strange de gat multi, pentru multe... asa ca prefer sa traiesc si sa imi cresc fetita!
Si Dumnezeu cu mila!

D-aia avem sute de mii de apicultori, dar rafturile magazinelor sunt pline de "miere" de import, facuta din glucoza industriala.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Apicultura e impartita in doua ,asta si datorita noii legi.Iar asta va crea conflicte.Noi care nu am primit nimic si voi care nu va mai saturati.Ori eu o sa -mi apar interesele,daca nu primesc nimic ,sa nu se dea nici la restul.Si mai e o solutie discutata zilele astea,o gasiti ca stire in REvista Ferma
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 03:01:53 PM
...
Pentru 2014-2016 asociatiile nu vor mai face nici o achizitie, solicitantii vor lua ce doresc, de unde doresc, la ce pret ii multumeste, asociatiile vor procesa doar documentele si vor centraliza totul pentru a fi depuse la APIA.
De asemeni s-a propus ca APIA sa vireze banii direct in contul apicultorului solicitant, nu in al asociatiei.
...
Si este ACA de acord cu asa ceva? Sa nu-si mai bage Apicola niciun adaos? Sa nu-i mai conditioneze pe membri cu intocmirea dosarelor de subventie, decat daca isi cumpara marfurile prin SRL-ul "de casa"? Scapa ei pestela cel gras din mana? :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube