PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

viorel55

Atentie ! Cine a cumparat matci cu 10 lei va primi 10 lei
              Cine a cumparat roi cu 100 lei va primi 100 lei,s.a.m.d.

           Iar cine a cumparat roi cu 400 lei va primi 165,34 lei

romikele

CitatAvând în vedere prevederile art. 11 din Anexa nr. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 1050/2013, după centralizarea și verificarea cererilor, pentru anul 2015, procedura de decontare este următoarea:

– 100 % din preţul de achiziţie (-TVA) pentru medicamente achiziționate pentru combaterea varoozei apicultura convențională/ecologică;

– 22,67 lei/buc. pentru decontarea fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa – apicultura convențională

– 39,74 lei/buc. pentru decontarea fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa – apicultura ecologică

– 16,53 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea mătcilor achiziționate;

– 165,34 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea roiurilor pe faguri achiziționate;

– 330,67 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea familiilor de albine achiziționate;

– 93,47 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea stupilor uzaţi în urma deplasării în pastoral;

– 100 % din preţul analizelor (-TVA) pentru decontarea setului de analize fizico-chimice care atestă calitatea mierii.

http://www.madr.ro/comunicare/2514-comunicat-de-presa.html
http://www.stiriagricole.ro/cum-se-aloca-in-acest-an-sprijinul-financiar-din-programul-national-apicol-30364.html
http://agrointel.ro/41076/modul-de-alocare-a-sprijinului-financiar-din-programul-national-apicol-pentru-anul-2015/

Sunt unele diminuari fata de ce postasem mai sus.

Eugen B

Ca sa fiu la subiect scriu aici, cred ca ma repet iar. Din cate stiu eu(poate nu e adevarat) doar 20-30% din stupari acceseaza PNA, din care o parte doar ia banii fara sa cumpere ceva. Poate PNA nu e bine inteles de stupari sau nu stiu care e treaba, dar in loc de PNA eu as miza pe subventie, de ce? Pentru ca nu in fiecare an vreau matci, roi si funduri Av. poate am nevoie de lazi sau de centrifuga sau de hrana sau de mai stiu eu ce. Fiecare stupar stie exact ce are nevoie. Din pacate sunt si multi doar cu placute sau familii neptoductive cum scrie romikele la alt subiect discutat.

viorel55

Citat din: romikele din Octombrie 12, 2015, 07:51:55 PM
CitatAvând în vedere prevederile art. 11 din Anexa nr. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 1050/2013, după centralizarea și verificarea cererilor, pentru anul 2015, procedura de decontare este următoarea:

– 100 % din preţul de achiziţie (-TVA) pentru medicamente achiziționate pentru combaterea varoozei apicultura convențională/ecologică;

– 22,67 lei/buc. pentru decontarea fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa – apicultura convențională

– 39,74 lei/buc. pentru decontarea fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa – apicultura ecologică

– 16,53 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea mătcilor achiziționate;

– 165,34 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea roiurilor pe faguri achiziționate;

– 330,67 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea familiilor de albine achiziționate;

– 93,47 lei/buc. (-TVA) pentru decontarea stupilor uzaţi în urma deplasării în pastoral;

– 100 % din preţul analizelor (-TVA) pentru decontarea setului de analize fizico-chimice care atestă calitatea mierii.

http://www.madr.ro/comunicare/2514-comunicat-de-presa.html
http://www.stiriagricole.ro/cum-se-aloca-in-acest-an-sprijinul-financiar-din-programul-national-apicol-30364.html
http://agrointel.ro/41076/modul-de-alocare-a-sprijinului-financiar-din-programul-national-apicol-pentru-anul-2015/

Sunt unele diminuari fata de ce postasem mai sus.


Toata presa agricola a preluat comunicatul MADR din 12 oct.
Cand sa se treaca la virarea banilor se pare ca s-au constatat niste greseli de calcul....
Ce va fi vom vedea in urmatoarele zile.

romikele

În era computerelor nu sunt scuzabile astfel de greșeli.
Cine greșește să lase pe alții competenți în loc, iar ei să meargă la școală!....

D006

  Eu nu pot sa cred asa ceva , este ridicol . Acest PNA este de multi ani si niciodata nu sa intamplat asa ceva. La urma urmei de ce sa ma mir  mai ales ca APIA nu a platit nici pana acum subventiile pe suprafetele de teren. In aceasta tara se petrec niste lucruri foarte grave dar nimanui nu-i pasa.

viorel55

 Sumele care sunt platite de APIA pentru PNA 2015. ultima strigare :
                       -  matci           =49,98lei;
                       -fund a.v.        = 22,37 lei;
                       -familii de albine=285,60 lei;
                       -roi                  =142,80 lei
                       -cutii stupi       = 92,39 lei

albin77

Salut prieteni

De unde aveti datele sunt oficiale sau e gluma?

romikele


romikele

APICULTORII NU MAI SUNT OBLIGAȚI SĂ PREZINTE UN CALENDAR DE TRATAMENTE FIX PENTRU A BENEFICIA DE FONDURILE EUROPENE DIN PROGRAMUL NAȚIONAL APICOL 2014-2016

vezi AICI mai multe...

filip

"Apicultorii, sunt obligaţi să unifice familiile de albine deţinute, conform tehnologiei apicole, înainte de a depune cererea unică de solicitare pentru achiziţionarea familiilor de albine prin Program"
Adica?
De ce sunt obligati sa unifice familiile de albine detinute?
Daca e sa ma pronunt e o porcarie...............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

viorel55

Citat din: albin77 din Octombrie 19, 2015, 08:54:46 PM
Salut prieteni

De unde aveti datele sunt oficiale sau e gluma?



Uite ca am avut(din nou) dreptate si ca nu am glumit !

viorel55

Citat din: filip din Octombrie 31, 2015, 08:16:16 AM
"Apicultorii, sunt obligaţi să unifice familiile de albine deţinute, conform tehnologiei apicole, înainte de a depune cererea unică de solicitare pentru achiziţionarea familiilor de albine prin Program"
Adica?
De ce sunt obligati sa unifice familiile de albine detinute?
Daca e sa ma pronunt e o porcarie...............


Ca sa inlature o metoda de ....smecherie.
Concret,cumpara baiatul  familii de albine si nu crestea efectivul, motivand ca le-a unificat cu familii de-ale lui mai slabe.
Acum trebuie ca imediat dupa cumparare sa ceri numere de identificare si la control sa prezinti in plus (fata de adeverinta de la primarie) familiile cumparate.
Asa ca nu este nici o porcarie !
Organele de control  invata din ...practica hotilor (neregulile descoperite) si sunt obligate sa  ia masuri pentru...inchiderea robinetului.

filip

Nu asa trebuia procedat.
Ai beneficiat de 100 de fam de albine subventionate,ai obligatia sa pastrez nr de fam,eventual le cumperi din piata.
Pentru cei care au beneficiat de PNA nu ar trebuii sa fie optiunea UNIFICARE.
Daca cei care nu primesc un leu se descurca,asa ar trebuii sa se descurce si cei care doar subventionati practica apicultura.
Deci raman la parerea ca e o porcarie asa cum e scris textul ))/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PACO

Tocmai acesta este scopul, din momentul depunerii cereri nu mai ai voi sa faci unificari pt. a se mentine numarul de familii de la data aplicarii pt. pna.