PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: Ali_fie din Iulie 30, 2015, 02:35:52 PM
1.Din cauza acestei ultime precizari, ma lovesc de o problema care vine in urma interpretarii intr-un anume fel a precizarii  de catre unul din functinarii de la APIA.
Concret, acesta imi spune ca factura pentru cutii trebuie sa fie emisa in urma deplasarii in pastoral, adica dupa ce Ordinul de pastoral a fost vizat. Este corecta interpretarea aceasta?
Eu nu vad de ce ar fi asa. am factura pe cutii in iunie si ordinul de deplasare vizat in luna iulie. Nu mi se mai deconteaza cutiile in cazul acesta? Pana anul trecut nu am avut probleme.
Eu inteleg ca CEREREA pentru decontarea lazilor trebuie depusa dupa ce s-a facut deplasarea in pastoral.

2. Daca fac deplasari in pastoral in lunile august-septembrie 2015, acestea sunt valabile pentru PNA 2016?

1. Conform Ghidului, la data solicitarii ordinul de pastoral se depune la asociatie, astfel ca nici o alta viza nu va mai putea fi pusa pe el, restul de deplasari fiind mentionate in carnetul de stupina, la rubrica corespunzatoare.
Plata se face pentru stupii deteriorati in deplasarile EFECTUATE, nu ai de unde sa stii dinainte cati stupi ti se vor "dezmembra" :D.
Functionarul APIA are dreptate... chiar daca el ar accepta viza ulterioara, sistemul va sesiza neregula si nu va accepta la plata acea solicitare.

2. DA.

Adrian.B.

Nea Romikele te rog ajuta-ma cu un sfat. Am luat facturi pe stupi , funduri antivarooa ,si 1o familii de albine in mod direct si tratamente prin apicola. Mi-au zis ca trebuia sa le iau toate la fel si nu unele asa(direct) si altele prin apicola. Ce -i de facut? Multumesc.

romikele

Nu se poate o parte prin asociatie si o parte direct.

Daca e mai mica suma, poti lua medicamente direct, la fel ca celelalte achizitii, dar factura sa fie inainte de 1 august.

Adrian.B.

Nea Romikele,dar eu le-am luat de la magazinul lor  Apicola si am factura pe numele meu ,nu inteleg cum nu e achizitie directa?! Pentru ca nu s-au mai facut un rand de acte.

Adrian.B.

Si acum eu raman cu buza umflata din cauza incompetentei celor de la ACA? Simt ca inebunesc...

Adrian.B.

M-am mai uitat odata in ghid  si nu exista o precizare clara precum ca trebuie facute achizitiile numai dintr-o parte. Nu spune ori ,ori. E interpretabil.

romikele

Toate asociatiile au primit informari despre modul de accesare. Am mai facut referire la acest aspect cu ceva timp in urma, dar se pare ca informatiile nu sunt citite atent.

dodo79

Am factura si chitanta de 4400 lei ptr fundur antivaroua.
Daca nu imi primesc chitanta o iau in freza . :D

romikele

E o problema cu chitantele pe persoane fizice, am intrebat la ANAF si mi s-a spus ca nu se elibereaza chitante pe PF decat pentru servicii.
Tema este discutata de mai mult timp, dar pana acum nu s-a pus in aplicare...

dodo79

Citat din: romikele din August 06, 2015, 07:20:50 AM
E o problema cu chitantele pe persoane fizice, am intrebat la ANAF si mi s-a spus ca nu se elibereaza chitante pe PF decat pentru servicii.
Tema este discutata de mai mult timp, dar pana acum nu s-a pus in aplicare...
Asa a zis si vanzatorul.ca imi da bon.dar cei de la asociatie sunt mai destepti.
Oare daca mi-a taiat numele si a trecut numele asociatiei pe chitanta va fi valabila?

romikele

Daca asociatia e cumparatorul, toate achizitiile trebuiesc facute prin asociatie, care va preda produsele pe baza de proces verbal.

MOTANUL

MIe mi-au primit dosarul dupa ce au verificat fila cu fila tot. Absolut toate facturile au fost pe numele meu. Nimic pe asociatie.
Si le-au primit pe toate.

Sa-nteleg ca nu este nimic valabil? Adica astia chiar nu stiu de capul lor? Ca i-am intreabat si inainte si in timpul si dupa...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Adrian.B.

N ea Romikele ,mi-au cerut sa le duc ordinul de deplasare in pastoral in original. Nu ar fi o problema dar trebuie sa merg 64 de km. A u la dosar copia ,nu ajunge?!!

romikele

Ordinul de deplasare in pastoral se depune in original la asociatie la data solicitarii sprijinului.
Pe acesta nu se mai pun alte vize, urmatoarele deplasari se consemneaza doar in carnetul de stupina la rubrica "deplasari in pastoral"

Asadar copia nu e valabila!  :sad:

milu56

Eu din ce am constatat traim vremuri in care stuparul este amagit si pus pe drumuri precum cainele sau porcul amagit cu un cucuruz ))/ stuparitul se face in natura nu pe la birouri iar stuparul sa nu se lase orbit de aceste liKele care pun jug pe tot omul,stuparul sa faca stuparit in liniste pt ca asa se face stuparitul,numai daca joci loto,poker ori ale jocuri de noroc se poate asemana cu inbogatire tip ajutor UE,lucrand linistit fara sa te gandesti la castiguri peste noapte vei prospera pt ca stuparitul e o meseria care nu te lasa sa mori,stuparitul aduce venituri de stuparul nu se asteapta daca se ocupa de stuparit nu de amagirile exterioare ce sunt inafara apiculturii adevarate.NU ITI CER NIMIC DAR NICI NU ITI DAU NUMAI DACA VREAU.Asa e mai corect pt stupar in vremurile de fata.