PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

yulian

Atata timp cat formele "asociative" ale apicultorilor au si comert de produse destinate apiculturii, este clar cum s-a ajuns ca o asociatie cu 2-3 apicultori sa ceara sume colosale. Interesant este faptul ca primele 3 asociatii care au primit cele mai mari decontari/familie sunt din Constanta...documentati baietii, nu gluma..  :wink2:

MOTANUL

Salajul a luat 3.888.800 si bucurestiul si Ilfovul au luat 76.586; Ce fac acolo un Salaj??

Pai ar trebui sa se inegreasca cerul de atatea albine cate cumpara si sunt decontate in fiecare an.

Si inca o chestie amuzanta: pe analizele mierii au cheltuieli zero. Adica nu au strans miere nici macar de un borcan sa il duca la analize ??  =))
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

PACO

Si de ce ar fi trebuit facute analize la miere prin PNA ? Apicultura am vazut cata stii in schimb despre comercializarea mierii ce sa te mai intreb !

bio

Citat din: PACO din Martie 27, 2015, 12:28:58 PM
..... Apicultura am vazut cata stii in schimb despre comercializarea mierii ce sa te mai intreb !

paco..??..ride hirb de oala sparta... =))... nu esti tu ala care acum vreo luna in urma intrebai pe forum ca nu stiai sa deosebesti o familie care are matca imperecheata de una bezmetica..??..  =))


Citat din: MOTANUL din Martie 25, 2015, 06:18:48 PM

Pai ar trebui sa se inegreasca cerul de atatea albine cate cumpara si sunt decontate in fiecare an.
....

Sal, Motane.... interesanta ar fi o statistica  in care sa se arate cite din familiile decontate mai exista pe teren acum dupa citeva luni de la decontare.... =))

romikele

Citat din: bio din Martie 27, 2015, 10:59:42 PM
interesanta ar fi o statistica  in care sa se arate cite din familiile decontate mai exista pe teren acum dupa citeva luni de la decontare.... =))
Da` de ce esti curios, vrei sa cumperi?  :rotfl:

bio

Citat din: romikele din Martie 27, 2015, 11:05:34 PM
Citat din: bio din Martie 27, 2015, 10:59:42 PM
interesanta ar fi o statistica  in care sa se arate cite din familiile decontate mai exista pe teren acum dupa citeva luni de la decontare.... =))
Da` de ce esti curios, ......  :rotfl:

... doar asa orientativ sa aflam eficienta folosirii unor bani care ar trebuii sa ajute dezvoltarea apiculturii .

..sa aflam cite familii/roiuri vindute au ajuns la apicultori care efectiv si-au marit numarul de familii si cite familii/roiuri au fost cumparate de "ucigashii de albine" care an de an doar plimba hirtii si se pricep doar la "extractii" de fonduri  .

romikele

Crezi ca albinelor tale le-ar folosi la ceva informatia?  :wink2: :hi:

MOTANUL

Citat din: bio din Martie 27, 2015, 10:59:42 PM

Sal, Motane.... interesanta ar fi o statistica  in care sa se arate cite din familiile decontate mai exista pe teren acum dupa citeva luni de la decontare.... =))


In acte s-au dublat sau triplat  :P

Pe asta mizeaza toti la PNA: daca dupa ce ai luat banii vinzi toate familiile nu este nicio problema. Nu sunt controale pe termen lung care sa ateste ca ai facut ceva cu banii. Pe de alta parte si primesti f. putini bani. In primul an iesi in pierdere garantat.
(nu acoperi cheltuielile legate de diploma, numere de identificare, drumuri, timp pierdut).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: bio din Martie 28, 2015, 09:22:31 AM

..sa aflam cite familii/roiuri vindute au ajuns la apicultori care efectiv si-au marit numarul de familii si cite familii/roiuri au fost cumparate de "ucigashii de albine" care an de an doar plimba hirtii si se pricep doar la "extractii" de fonduri  .

Ideea este ca am incercat eu sa cumpar familii cu factura si autorizatie DSV si s-a facut liniste...
Din sutele sau zecile de oferte am ramas cu una singura. Si daca te uiti cati bani s-au dat in Bucuresti si Ilfov ar trebui sa fie mult mai multi...
E adevarat ca multi au fam. de albine dar nu vor sa vanda cu factura. Eu in 2016 imi propun sa ma fac pfa sa pot comercializa si roi si fam. de albine.
E mult prea din scurt anul asta.

Am obtinut si înregistrarea sanitar-veterinara pt. vanzare-directa; (a durat ~ 2 saptamani); A fost mult mai bine comparativ cu primaria (mi-au si indicat ce trebuie schimbat-modificat in certificatul emis de primarie).
M-am inscris si in asociatie (nu prea am avut de unde alege intrucat este una singura in Bucuresti);

Nu am putut sa solicit numere de identificare stupi pt. ca primaria Cernica nu mi-a dat adeverinta (doar Certificat de Producator); Asadar ma intorc la prima mea iubire: Primaria Cernica  :rotfl:



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

viorel55

#504
Citat din: yulian din Martie 25, 2015, 01:07:13 PM
Atata timp cat formele "asociative" ale apicultorilor au si comert de produse destinate apiculturii, este clar cum s-a ajuns ca o asociatie cu 2-3 apicultori sa ceara sume colosale. Interesant este faptul ca primele 3 asociatii care au primit cele mai mari decontari/familie sunt din Constanta...documentati baietii, nu gluma..  :wink2:

Am facut si eu cateva calcule:
1 -din suma totala de 29.705.662,65 lei, care s-a platit in PNA 2014,cele  39 filiale  A.C.A.Romania au primit in total 3.897.770,55 lei,adica cca 13%. 
  2  -anul trecut(2013)din suma de 29.173.293,48 lei,filialele A.C.A au primit 4.943.065,94 lei ,adica cca 17 %
  3 - in anul 2013 au accesat, de la filialele A.C.A.,3219 stupari,dintr-un total de 5365 (60 %) iar in 2014 dela A.C.A. au accesat 2602 stupari dintr-un total de 5391 (48,3 %);
     
    Dupa cum se observa, A.C.A scade de la an la an,ponderea ei fiind  acum sub 50 %.
   In cererea de plata pe care o depune fiecare forma asociativa la APIA judeteana, exista si o rubrica in care se trece numarul de membrii existenti in evidenta la 1 august a. c. precum si numarul  de stupi detinut de acestia, date ce trebuiau trecute in tabelul cu Situatia PNA 2014 publicat de MADR. Dar daca publicau si aceste date puteam sa facem si noi calcule si  vedeam cati stupari si cate familii de albine detine ACA Romania  si puteam sa-i atragem atentia d-lui Fetea si sa-i spunem ca este mincinos daca mai afirma ca reprezinta "majoritatea covarsitoare" a apicultorilor din Romania.  Cred ca a avut loc o negociere: d-l Fetea a cerut MADR sa nu publice numarul de apicultori detinuti de formele asociative  iar MADR a cerut d-lui Fetea sa nu se opuna  derogarilor privind neonicotinoidele.Au batut palma(asa cum afirma intr-o declaratie publica) si gata....toata lumea multumita.

Am facut si un clasament cu formele asociative care au fost cele mai harnice in accesarea PNA 2014:
   -locul 1  - Asociatia" Patru Anotimpuri" Prahova care a incasat 1.075.581,28 lei pentru 46 apicultori (23.382 lei/om)
   -locul 2 -Asociatia "Apiromi" Salaj ,care a incasat 2.261.629,63 lei  pentru 160 apicultori ( 14.135 lei/om)-
   - locul 3 -Asociatia "Bio Apis Transilvania"Mures ,a incasat 962.556,42 lei pentru 89 apicultori (10.815 lei/om);
   - locul 4 -Cooperativa "Melissa" Suceava, a incasat 1.802.160,28 lei pentru 176 apicultori (10.239 lei/om)
   - locul 5 -Asociatia" Apischindia" Dambovita a incasat 1.098.370,74 lei pentru 108 apicultori (10.170 lei/om).
                Clasamentul cuprinde numai pe cele cu sume foarte mari,cred ca sunt si altele care au o medie/om poate si mai mare. Scuze,nu vreau sa supar pe nimeni,am extras doar niste date oficiale.

Unele, din cele de mai sus, au aparut in ultimii ani,am vrut sa vad adresa lor si cine le conduce dar nu sunt trecute in lista cu formele asociative din apicultura romaneasca afisata pe site-ul  madr.ro .As fi vrut sa impartasesc si eu din experienta  lor....

MOTANUL

Din ce am inteles eu sumele nu se dau pe harnicie.
ACA primeste bani putini ca atatia membrii are. (in scadere din cifrele prezentate);

Insa sumele mari pe om eu nu le vad ca pe o harnicie a asociatiei. (ele sunt procent din familiile avute);
Eu in orice asociatie as intra, avand in vedere ca am 50 de familii nu pot incasa mai mult de ~10000 lei. (nu am pus aici analizele ca habar nu am cat costa si sistemul informatic de identificare stupi hard si soft);
Daca eu as avea ca asociatie doar apicultori cu 100 sau 200 de stupi (media) atunci as putea incasa ~20000 respectiv ~40.000 lei.

Eu consider ca asociatia din Prahova are putini membrii (46) dar cu multe familii (250 familii media).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Recitind postările anterioare, mă văd nevoit să revin cu precizarea că sumele încasate reprezintă doar o parte a sumelor cheltuite cu achizițiile, nu o pomană primită de la APIA.
Așadar, cheltui mult, primești mai mult...

NOTĂ:
Cei care au primit ultima tranșă (a 5-a) din Măsura 141, chiar dacă nu au trecut 5 ani de la semnarea deciziei de finanțare, POT ACHIZIȚIONA MATERIAL BIOLOGIC prin PNA 2015, astfel:
- mătci, 50% din efectivul deținut la data solicitării, dar nu mai mult de 100 buc.
- roi pe faguri, 20% din efectivul deținut la data solicitării, dar nu mai mult de 50 buc.
- familii de albine, 30% din efectivul deținut la data solicitării, dar nu mai mult de 50 buc.

romikele

PRECIZARE:

Pentru solicitanții de sprijin pentru înlocuirea cutiilor de stup deteriorate la deplasările în pastoral, cererea de solicitare a sprijinului prin PNA se face DUPĂ aducerea adeveriței de la Registrul Agricol la asociație și DUPĂ efectuarea minim a unei deplasări în pastoral.

În cazul efectuării mai multor deplasări, viza care se ia în considerare este ULTIMA.
Așadar după depunerea cererii de sprijin, nu se mai pun vize pe ordin, acesta va fi predat la asociație odată cu cererea pentru PNA.
Cele de mai sus sunt valabile pentru deplasările efectuate în anul curent, la cele din 2014 nu sunt probleme.

Ali_fie

1.Din cauza acestei ultime precizari, ma lovesc de o problema care vine in urma interpretarii intr-un anume fel a precizarii  de catre unul din functinarii de la APIA.
Concret, acesta imi spune ca factura pentru cutii trebuie sa fie emisa in urma deplasarii in pastoral, adica dupa ce Ordinul de pastoral a fost vizat. Este corecta interpretarea aceasta?
Eu nu vad de ce ar fi asa. am factura pe cutii in iunie si ordinul de deplasare vizat in luna iulie. Nu mi se mai deconteaza cutiile in cazul acesta? Pana anul trecut nu am avut probleme.
Eu inteleg ca CEREREA pentru decontarea lazilor trebuie depusa dupa ce s-a facut deplasarea in pastoral.

2. Daca fac deplasari in pastoral in lunile august-septembrie 2015, acestea sunt valabile pentru PNA 2016?

dodo79

E o abrambureala.
Ieri mi sa cerut sa schimb toate chitantele si facturile facute ptr PNA.erau pe numele meu si acum trebuie facute pe asociatie.cum dracu sa mai poata schimba firma chitanta daca luna a fost incheiata?