PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Tu chiar ai probleme grave de perceptie.... sa nu zic altfel.
Ia vino tu la minister la urmatoarea intalnire, sa vezi cu ochii tai cum sta treaba, esti invitat special.
Lasa ideile nocturne si nu mai face tu asociere intre ACA si restul asociatiilor!

In afara de elucubratii, e corect sa vii cu dovezi, daca ai asa ceva!
Ce e trist, e ca latraii cei mai virulenti sunt din cei care n-au luat contact direct niciodata cu cei care fac legile! :rusine:

D006

Trebuie sa tinem cont ca in Romania sunt doua mari categorii de apicultori :

1) cei cu exploatatii comerciale ,
2) cei care aspira la statutul de exploatatie comerciala .

PNA trebuie sa spijine ambele categorii in mod egal prin masuri transparente care sa nu permita interpretari .

Modalitati de sprijin :
- subventionarea medicamentelor antivarooa ,
- subventia pe familie de albine pentru stupinile de multiplicare si de elita ,
- subventionarea achizitionarii de colonii de albine , roi pe rame si regine .
- subventionarea lazilor de stup degradate in urma utilizarii.
- subventionarea infiintarii a unui laborator national pentru analiza mierii recunoscut la nivel european.
- subventionarea contractelor de polenizare.
- subventionarea formelor asociative cu o suma de bani pentru fiecare membru care acceseaza PNA.


Mai trebuie stabilite conditiile de eligibilitate pentru PNA.

romikele

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2013, 08:28:32 AM
Parerea mea este ca aceasta lege nu este impusa nici de Brixelese , nici de un grup parlamentar . In plus nu este nevoie urgenta de asemenea lege. A, ca cea veche este o panarama sunt de acord dar asta nu inseamna sa ne grabim sa inlocuim un rau cu altul.
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2013, 12:12:16 AM
Care deputat sau senator a venit cu acest proiect ?

Vezi aici: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=14539&cam=1

bucovineanu

Acolo daca am inteles eu bine e vorba de modificarea legii apiculturii care s-a facut in 2010.

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 19, 2013, 09:19:05 AM
Legea veche avea art 17.produsele obtinute din apicultura sunt scutite de impozit.Ceva baieti destepti sunt gata sa renunte la ea doar pentru a obliga apicultorii sa se asocieze iar produsele decontate prin PNA sa fie gestionate in propria ograda.Lucrurile au luat o intorsatura nedorita,una sa dorit alta a iesit.Acum e greu de explicat ca se pierde sila PNA si prin modificarea legii apiculturii.Cine renunta la fonduri UE in ultimii ani nu o fac de nebuni.ANAF+ul e cu ochii pe orice societate,SRL ,etc.Si sanctiuni se aplica pana la 5 ani in urma.

Esti paralel ca... calea ferata  :razz:
Articolul 17 din Legea nr. 89 din 1998 REPUBLICATA, stipuleaza:
CitatArt. 17
(1)Patrimoniul Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România, alcătuit din bunuri mobile şi imobile, constituie proprietate privată şi este ocrotit de lege.
(2)Bunurile imobile ale asociaţiei sunt indivizibile şi nu pot fi împărţite între membrii organizaţiei sau între organizaţiile asociate.
(3)Construcţiile realizate pe terenurile prevăzute la alin. (1) pot face obiectul ipotecării şi executării silite, urmând ca regimul juridic al terenului să fie reglementat prin contract civil între proprietarul terenului şi noul proprietar al clădirii.

Sa inteleg ca esti aparatorul ACA, al patrimoniului si a tuturor privilegiilor sale?
Sau sa inteleg ca nu cunosti care e legea ce iti apara drepturile?

Daca te referi la facilitatile apicultorului, acestea se regasesc la CAPITOLUL IV: Stimularea producătorilor apicoli, articolele 14 si 15.

Ti-am mai zis ca ai ramas setat pe o placa veche, dar nu m-ai crezut!  :wink2: :razz:

romikele

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 19, 2013, 07:07:56 PM
Acolo daca am inteles eu bine e vorba de modificarea legii apiculturii care s-a facut in 2010.

Este vorba de
CitatLEGEA pentru modificarea şi completarea Legii apiculturii nr. 89/1998

Acolo este completarea, acum urmeaza modificarea, dar cum modificarea trece de 30%, este obligatorie abrogarea si promulgarea unei legi noi. Acest proiect este acum in dezbatere publica, dar pana acum nu s-a realizat nimic concret, unitar, doar variante personale avand surse diferite.

PACO

si eu mi am dat seama ca se refera la un articol gresit, dar si asa tot nu are nici o logica  ceea ce spune. cred ca exprimarea e destul de defectuoasa.

D006

  Pe mine ma intereseaza cine a starnit furtuna acum nu ce a fost in 2009 !

so-ri-pan

Citat din: filip din Ianuarie 19, 2013, 11:28:08 AM
Aiurea-n tranvai,LEGEA NOUA a APICULTURII a fost propusa de cei care au drep tinta PNA-ul si Fondurile UE.Ori acum se doreste decuplarea acestora pentru a nu iesi in evidenta complicitatea.PNA-ul si Fondurile UE erau vizate de cei aflati in ASOCIATII,restul nu puteau accesa.Ori ce sau gandit baietii ,nu e bine.Hai sa schimbam legea apiculturii si astfel obligam pe toti sa fie inscrisi in ASOCIATII.Nu conteaza ca pierdem art 17 din vechea lege,conteaza ca e mai usor sa smenuim banii pe PNA si cei din Fonduri UE.Ori dupa ce a fost un esec propunerea de lege,acum o dau din colt in colt.Nimeni nu-i vinovat de ce se va intampla.Inclusiv Romikele doreste batista pe tambal.Daca toti recunosc ca PNA a fost un esec ,se continua tot printr-o propunere de esec.Eu cel putin o sa sa-mi spun parerile public si le sustin cu argumente.Acum cau sprijin parlamentar ca o asemenea porcarie de lege sa nu treaca.

Coane` Filip, Citesc postarile tale, si nu numai, de aici si de pe stuparitul, si am ajuns la comvingerea ca este momentul sa fi in mijlocul evenimentului sa poti intelege corect FENOMENUL. Cu toata sinceritatea te invit sa vi la urmatoarea intalnire pe acest subiect la minister, din partea SAN. Am sa-i fac aceasta propunere si lui Eugen. Sunt comvins ca aveti ce spune si va dau aceasta ocazie sa puteti sa fiti si auziti. Daca sunteti de acord astept un MP.

bio

Cum ceilalti crescatori de animale primesc subventia pe cap de animal si ii folosesesc cum este nevoie este ff bine. .. Din vorbe cu crescatori de vite am inteles ca se duc odata la citiva ani si depun un dosar la APIA si le da subventia pe cap de animal. La albine nu s-ar putea face asa..??...sau nu se vrea..??

SE vorbeste de un PNA pentru nu-stiu citi ani, si cum sa fie impartiti banii..
   Dar ii intreb eu pe cei care sunt la masa negocierilor de unde plm stiu ei ca peste 2 ani, de exemplu, daca va fi un an secetos ce si cit  ne trebuie..??.. cit biostimulatori ne trebuie daca va fi un an secetos..??..Prinde Gheorghe un an bunisor nu are nevoie in toamna de stimulare si urla aiurea ca nu mai trebuiesc dati bani pt stimulare ani de-a rindu apoi.
Orice ajutor dat este ff bun, dar daca tot se da sa se dea si cum are nevoie apicultorul. Sa poata face omul cum si ce are nevoie..

SE da bani pentru cumpararea de roiuri..??>>..Bucuria "ucigasilor de albine" .....ce isi spun baietii..??>. hai sa luam ca si asa nu luam cu banii nostrii. DAca se da bani pt roiuri sa se puna conditie ca numarul de familii avute plus numarul de roiuri cumparate sa-l aiba stuparul si dupa 3 ani.. Ti-au cazut familiile de albine scoate banii si dai inapoi numai cumpara roiuri sa ai ce omorii, sau de cele mai multe ori se cumpara doar pe hirtie ca si asa cei care vin in control "sunt de ai nostrii"..


O hotarire luata acum va influenta mersul apiculturii pe citiva ani.

Sa se actioneze asupra celor care au umflat preturile la STIMULATORI, dar sa se gaseasca alte pirghii.. Anul acesta lumea, s-a aruncat sa ia STIMULATORI de unde la primul samsar gasit in cale ca multi sp[uneau ca le da STATUL banii inapoi..:)....  Ei bine anul acesta sunt sigur ca nu se va mai cumparara decit dupa ce se va testa toata piata .

DAca s-ar da mina liber apicultorului sa ia ce are nevoie, adaptat la conditiile anului respectiv altfel va sta treaba si cu preturile .

romikele

La urmatoarea intalnire la Minister, esti invitat special, alaturi de filip, la masa discutiilor.
Acolo vei avea ocazia sa te adresezi direct echipei care se ocupa de implementarea PNA-ului din MADR.
Vei vedea ca tot ce se prevede, este doar in urma acceptarii punct-cu-punct de catre reprezentantii apicultorilor, fara sa fie impusa nici macar o virgula.
Daca cei care au negociat in trecut au fost tantalai, nu e vina MADR-lui, APIA, sau ANARZ.

D006

  Nu mai dati exemple din alte parti ale zootehniei fara sa cunoarteti subiectul ! la vaci e jale mare , anual au luat crotalii pentru noile fatari dar nu anulau crotaliile pentru animalele sacrificate .
Astfel un vacar cu 30 de vaci in acte avea pe real 3 , dupa ce a venit controlul in teren va dati seama ce aurmat . Acum vacarii stau cu coatele pe gard si asteapta sa treaca timpul . Aveti idee cati trebuie sa dea banii inapoi ?

E posibil si la albine sa se dea subventie pe colonia de albine dar bineinteles doar la cei integistrati la ANARZ  si crotaliati .
   

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 20, 2013, 11:09:00 AM
  Nu mai dati exemple din alte parti ale zootehniei fara sa cunoarteti subiectul ! la vaci e jale mare , anual au luat crotalii pentru noile fatari dar nu anulau crotaliile pentru animalele sacrificate .
Astfel un vacar cu 30 de vaci in acte avea pe real 3 , dupa ce a venit controlul in teren va dati seama ce aurmat . Acum vacarii stau cu coatele pe gard si asteapta sa treaca timpul . Aveti idee cati trebuie sa dea banii inapoi ?

E posibil si la albine sa se dea subventie pe colonia de albine dar bineinteles doar la cei integistrati la ANARZ  si crotaliati .


Dragosh care a "pacalit" trebuie tras la raspundere.....si sa fie tras la raspundere sa nu-i m-ai arda in veci de "pacaleli"......

..si au "pacalit" ca "le-au dat" voie si organele de control.

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 11:01:46 AM
La urmatoarea intalnire la Minister, esti invitat special, alaturi de filip, la masa discutiilor.
Acolo vei avea ocazia sa te adresezi direct echipei care se ocupa de implementarea PNA-ului din MADR.
Vei vedea ca tot ce se prevede, este doar in urma acceptarii punct-cu-punct de catre reprezentantii apicultorilor, fara sa fie impusa nici macar o virgula.
Daca cei care au negociat in trecut au fost tantalai, nu e vina MADR-lui, APIA, sau ANARZ.


..as venii cu placere dar nu stiu daca imi vor permite activitatile cotidiene..--se incalzeste timpul si creste volumul de munca.

..in plus, cred ca as fi ca un "ciine strain" si "ciini casei" abia asteapta sa ma inhate daca le stric socotelile--si asta trebuie luat in calcul..

..poate cei care au negociat in trecut nu au fost chiar"tanmtalai'..poate nu au cunoscut realitatile din teren..

Acum fiind mai multe canale de comunicare cu cei care se ocupa de apicultura poate se va face ceva sa impace si capra si varza..  Sa ii impace si pe apicultorii hobishti si pe cei semi-profesionisti sau profesionisti.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 20, 2013, 11:09:00 AM
  ...
Astfel un vacar cu 30 de vaci in acte avea pe real 3 , dupa ce a venit controlul in teren va dati seama ce aurmat . Acum vacarii stau cu coatele pe gard si asteapta sa treaca timpul . Aveti idee cati trebuie sa dea banii inapoi ?
...

Dragosh imi este teama ca si la albine daca ar venii un control mai serios s-ar descoperii destule "ghidushii"..