PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

Cu siguranta ca domnul Romikele are dreptate...orientati-va acolo si o sa vedeti ca va fi ok.


romikele

Sumele alocate pentru achizițiile efectuate prin PNA pentru anul 2014:

    100 % din preţul de achiziţie (-TVA) pentru medicamente şi a fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa pentru combaterea varoozei pentru apicultura convențională/ecologică;
    72,79 lei / buc (-TVA) pentru mătci;
    174,69 lei / buc (-TVA) pentru roi pe faguri;
    349,37 lei / buc (-TVA) pentru familii de albine;
    147,47 lei / buc (-TVA) achiziţia de stupi în vederea reformării stupilor uzaţi în urma deplasării acestora în pastoral;
    100 % din preţul analizelor (-TVA) pentru analizele fizico-chimice care atestă calitatea mierii.

octav

Citat din: romikele din Septembrie 30, 2014, 10:01:18 AM
Avem membri din judetele Braila, Vrancea, Iasi, Mures, Ilfov, Giurgiu, Teleorman...
De asemeni asociatia are o sucursala in Bucurestii Noi, str. Jiului, nr. 115.

Din pacate nu mai exista.

Cu stima domnu Mihai.
Sa ne vedem cu bine.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele

Membrii sucursalei au fost transferati la asociatia mama, mergem inainte!

MOTANUL

Am trimis email la asociatia mama  :D pe [email protected]
Am niste observatii la conditiile de inscriere.

M-am mirat atat de tare cand le-am citit ca am intrat pe ACA sa vad daca sunt eu exagerat sau nu.
Acolo singura conditie mai restrictiva ar fi sa ai peste 18 ani;
Restul: sa activezi in apicultura + cerere scrisa + taxa in functie de numarul de stupi decurg de la sine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Dragul meu, se pare ca nu ai citit macar legislatia in vigoare.
Asociatia noastra este o asociatie - asa cum spune numele -de profesionisti.
Daca te inscriu in asociatie fara diploma de calificare si fara inregistrare la DSV, nu fac altceva decat sa iti iau banii de cotizatie degeaba. Asta iti doresti?
Orice ai dori sa accesezi: PNA sau masuri europene, te obliga sa ai aceste acte, fara de care nu iti poti crotalia stupii la ANARZ si n consecinta nu poti beneficia de programele europene.
Daca vrei totusi sa sponorizezi asociatia cu banii de cotizatie fara sa ceri nimic in schimb, te poti inscrie... ca doar e democratie!  :lol:

Laur24

Am o nelamurire , PNA-ul poate fi accesat in fiecare an ?
In perioada 2014-2016

CRISTI M

Laur , scuza-ma dar se pare ca tu ai mai multe nelamuriri . ))/   Cum ma , doar odata pe an ? Este pe fiecare luna , nu in fiecare luna :)
Nu credeam ca este asa greu sa citesti  :qp:

Laur24

#399
Pentru acţiunile prevăzute în Program, termenul-limită de depunere a
cererii şi a documentelor care o însoţesc este data de 1 august a "fiecărui"
an.
Gata am inteles.

oroles

Citat din: romikele din Octombrie 01, 2014, 08:26:16 AM
Sumele alocate pentru achizițiile efectuate prin PNA pentru anul 2014:

    100 % din preţul de achiziţie (-TVA) pentru medicamente şi a fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa pentru combaterea varoozei pentru apicultura convențională/ecologică;
    72,79 lei / buc (-TVA) pentru mătci;
    174,69 lei / buc (-TVA) pentru roi pe faguri;
    349,37 lei / buc (-TVA) pentru familii de albine;
    147,47 lei / buc (-TVA) achiziţia de stupi în vederea reformării stupilor uzaţi în urma deplasării acestora în pastoral;
    100 % din preţul analizelor (-TVA) pentru analizele fizico-chimice care atestă calitatea mierii.
Ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia si eu de aceste sume?
Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cubby

Citat din: oroles din Ianuarie 07, 2015, 08:03:58 PM
Citat din: romikele din Octombrie 01, 2014, 08:26:16 AM
Sumele alocate pentru achizițiile efectuate prin PNA pentru anul 2014:

    100 % din preţul de achiziţie (-TVA) pentru medicamente şi a fundurilor de stupi pentru control sau a fundurilor de stupi antivarooa pentru combaterea varoozei pentru apicultura convențională/ecologică;
    72,79 lei / buc (-TVA) pentru mătci;
    174,69 lei / buc (-TVA) pentru roi pe faguri;
    349,37 lei / buc (-TVA) pentru familii de albine;
    147,47 lei / buc (-TVA) achiziţia de stupi în vederea reformării stupilor uzaţi în urma deplasării acestora în pastoral;
    100 % din preţul analizelor (-TVA) pentru analizele fizico-chimice care atestă calitatea mierii.
Ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia si eu de aceste sume?
Multumesc!

Din cate am inteles sumele se modifica anual in functie de cate cereri de decontare sunt in acel an, suma totala disponibila se imparte la toata lumea. Asa ca nu poti face nimic referitor la valori.

oroles

Si totusi cum pot obtine bani pentru ce scrie acolo? Care sunt conditiile? Cand si unde se depun cererile?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cubby

Citat din: oroles din Ianuarie 07, 2015, 09:35:53 PM
Si totusi cum pot obtine bani pentru ce scrie acolo? Care sunt conditiile? Cand si unde se depun cererile?

Conditiile sunt scrise in PNA, iar accesarea se face prin asociatia la care esti inscris pana in 1 august. Nu am experienta, asa am inteles de acolo. Anul acesta sper sa accesez si eu.

romikele

Citat din: oroles din Ianuarie 07, 2015, 08:03:58 PM
Ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia si eu de aceste sume?
Multumesc!
De acele sume au beneficiat cei care au facut solicitari pentru anul apicol 2013-2014.
Ce va fi la sfarsitul lui 2015 vom vedea dupa ce se trage linie.

Prima conditie sa fii inscris intr-o forma asociativa, sa ai adeverinta de la registrul agricol emisa dupa 16 octombrie 2014, sa ai minim 50 de familii inregistrate pentru a beneficia mai mult decat de tratamente si sa faci solicitarea la asociatie in acest sens.

Toate conditiile sunt prinse in Ghidul PNA.