PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

@ dragos2006;
Constat pe propria piele ca intre vorbele de la TV si realitate diferentele sunt mari; Inclin sa dau dreptate celor care sustin ca nimeni din ministere si agentii nu iti furnizeaza informatiile pe care le gasesti usor pe acest forum.
Adica apicultorii au dreptate sa se planga.
La TV un domn din guvern spunea ca ofera oricui toate informatiile, brosuri, - ba ii si dau un exemplu de proiect aprobat si platit sa aiba ca model viitorul solicitant de fonduri europene. (tot pe forum am gasit si acest filmulet)
Realitatea este alta.
Pe site-ul http://www.apdrp.ro/ in sectiunea Comunicare / Proiecte Europene era un document care nu mai este de actualitate (2007-2013). Trimiti email; iti confirma ca nu mai este de actualiate dupa 7 zile (ca sa aiba timp sa modifice si pagina de internet sa puna ducumentul in curs de aprobare la comisia europeana).

In ceea ce va priveste - asa cum deduc eu de pe forum - dvs deja ati trecut prin acest gen de programe si nu mai aveti nevoie de informatii si indrumari. Sunteti in pozitia de a putea face totul cap-coada fara probleme.
Dar de aici si pana la afirma ca domnii din ministere si agentii isi fac treaba si apicultorii sunt de vina e cale lunga. O sa merg special la APIA sa vad ce brosuri si ce modele de plan de afaceri imi pun la dispozitie. O sa si postez aici rezultatul. Chiar sunt curios sa vad daca fara nicio atentie cineva imi va pune la dispozitie toate informatiile.
Cu MADR-ul informatiile sunt departe de ce ar trebui sa fie. Le pot da circumstante atenuante doar din motiv ca nu exista un program aprobat la acest moment (e unul expirat/depasit - si altul in curs de aprobare). O sa va tin la curent cu raspunsul la email (MADR) si cu intalnirea de la APIA.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

#376
Atat MADR-ul, cat si APIA sau AFIR-ul au pus si pun la dispozitia celor interesati informatiile de care au nevoie, fara nici o retinere.
Problema e ca acele informatii nu pot multumi pe toata lumea si de aici apar discutii sterile cu referire la reprezentantii respectivelor institutii.

Pe acest forum vor fi postate cu promptitudine informatiile de interes, in masura in care acestea vor apare.

Momentan nu exista altceva in afara de PNA.

ALBINEL 1984

Citat din: mirea-daniell din Septembrie 25, 2014, 08:41:51 PM
Stie cineva cat sunt valorile pe deconturi?


Am aflat ca :
cuti                    147      fara TVA
matci                  60       fara TVa
medicamente      100% fara TVA

Daca poate sa confirme cineva as fi tare bucuros, sursa mea este oarecum sigura si as mai vrea si alte surse
decontare  imposibila ,cine a mai decontat pna stie de ce

mirea-daniell

adica?...putin mai explicit te rog

MOTANUL

Citat din: romikele din Septembrie 26, 2014, 09:12:15 AM
Atat MADR-ul, cat si APIA sau AFIR-ul au pus si pun la dispozitia celor interesati informatiile de care au nevoie, fara nici o retinere.

Aici am mari retineri; Pot sa postez ce am scris eu si ce au raspuns (nu de alta dar totul e scris). Si mi-au facut trimitere la un document de 669 de pagini in care cuvantul apicultura apare de 3 ori (insirat doar tangential printre multe altele) + cuvantul albine de f. putine ori (2 cred). PNA apare o singura data intr-o propozitie de 3 randuri.

Intre noi fie vorba daca nu ma pricepeam la cautat cuvinte rapid intr-un text puteam sa pierd 2 saptamani sa citesc un document fara nicio relevanta. Cam asta este punctul meu de vedere. Ca am fost trimis la o pierdere sigura de timp.

In ghidul postat aici gasesc exact ce ma intereseaza; Acolo a fost rea-vointa; pe acest forum e buna vointa.
Aia iau salarii mari sa ma informeze pe mine cetatean (e obligatie din fisa postului) - cei de pe forum fac munca voluntara (administratorii si moderatorii).
Concluziile le trage fiecare singur. Eu nu vreau sa te contrazic si cu APIA ca acolo nu am fost (poate se confirma ce spui tu si acolo lucrurile decurg transparent si constructiv).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ALBINEL 1984

Citat din: mirea-daniell din Septembrie 26, 2014, 03:50:56 PM
adica?...putin mai explicit te rog
din experienta anilor trecuti pe fiecare an sa decontat din ce in ce mai putin

D006

Albinele acum a fost cu totul altceva . Alea sunt sumele si gata , nu este nimic de comentat.

romikele

Motanele, eu transmit informatii primite direct de la sursa, printre altele particip si la diferitele intalniri organizate de institutiile enumerate mai sus.
Nimeni nu va sta sa lamureasca pe fiecare in parte, de aceea s-au organizat intalniri pentru formarea distribuitorilor de informatii, preluate direct de la mama lor. Cum sunt unul din membrii acelui grup, imediat ce primesc ceva nou, fac public pe acest forum.
Asa ca, a cauta informatii la institutiile statului, e pierdere de timp. Exista alte cai mai eficiente de difuzare a acestora....

daniel.arad

Asociatia noastră a transmis următoarele valori decontate prin pna 2014:
Familii albine 347 lei.
Roi 175 lei.
Matci integral.
Lăzi 148 lei
Medicamente integral. 
Acestea sunt sume maxime, acum depinde si de suma facturata.
Oricum fata de alti ani foarte bine...

MOTANUL

Ce asociatie din Bucuresti emai prezenta in distrbuirea de informatii? Sau cand se organizeaza acest gen de intalniriin Bucuresti.?
Multumesc anticipat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

daniel.arad

Nu întotdeauna, la sedinte se poate atinge toate subiectele, mai ales se discuta aspecte noi, ori subiectul pna este vechi. Eu va recomand Asociatia fermelor Apicole de prod. si rep. din ro. Are membri din toata tara iar seful dl. Adi Berari va răspunde personal la ori ce întrebare. Am întâlnit personal membrii din aceasta asociatie din mai multe zone din tara, unii i-mi sunt buni prieteni si erau super multumiti de relatia cu Asociatia. Cu siguranta nu e caz unicat mai sunt Asociatii la nivel de tara care comunica foarte bine cu membrii....

MOTANUL

Din pacate in Bucuresti am gasit altceva:
BUCURESTI/Filiale Judetene
Asociatia Crescatorilor de Albine din Romania
Ioan FETEA
0744391***
[email protected]
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: daniel.arad din Septembrie 29, 2014, 08:19:54 PM
...mai sunt Asociatii la nivel de tara care comunica foarte bine cu membrii....
Si mai sunt asociatii care comunica si cu membrii altor asociatii.
Una din ele este ASTA  :wink2:

MOTANUL

Si eu daca locuiesc in Bucuresti am voie sa ma inscriu in ce asociatie doresc?
Inclusiv in cea desemnata de dvs: Râmnicu Sărat, jud. Buzău??

Foarte bine sintetizata toata informatia de interes pe pagina de web a asociatiei "albina Ramniceana".
Bate toate ministerele la un loc  :D

Eu insistam sa fie din Bucuresti pt. ca era mai usor sa particip la un seminar, intalnire - discutie despre apicultura.
Nu mai zic si de curs pe care vreau sa-l fac.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Avem membri din judetele Braila, Vrancea, Iasi, Mures, Ilfov, Giurgiu, Teleorman...
De asemeni asociatia are o sucursala in Bucurestii Noi, str. Jiului, nr. 115.