PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

dumstan

Nici nu va mai intreb de ce! Multe le-am luat de bune de la dvs. si nu v-ati inselat niciodata!
Sa ne traiti, dl. Mihai!    :thanks:

romikele

#361
Nu te poti insela daca respecti legislatia  :P

CitatExercitiile financiare ale Programului apicol se stabilesc de la data de 16 octombrie a fiecarui an pana la data de 15 octombrie a anului urmator, iar actiunile cuprinse in acesta se aplica anual de catre beneficiari, de la data de 16 octombrie a anului in curs pana la data de 31 august a anului urmator. Platile aferente se fac in timpul exercitiului financiar.
Nota: de la 1 august la 31 august APIA centralizeaza datele si solutioneaza eventualele contestatii.

SURSA

Achizitiile de material biologic (matci, roiuri pe faguri si/sau familii de albine) se fac dupa data de 1 martie.

Cris

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

Mai sunt si normele de aplicare .

MOTANUL

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 23, 2012, 08:23:08 AM
  Este numai vina apicultorilor ca banii ajung in buzunarul altora !

Poti sa explici un pic de ce ar trebui sa ne ferim? Imi poti recomanda pe cineva care sa fie de incredere pt. consultanta in intocmirea proiectului? La anul ma tenteaza si pe mine sa aplic daca dezavantajele nu sunt mai mari decat avantajele...
Sunt inca departe de conditiile minime impuse - dar pana la anul am timp sa bifez din ele.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

Nu pune caruta inaintea boilor ! intai indeplineste conditiile , apoi te gandesti si la alte alea.

MOTANUL

E corect pana la un punct. Ca sa indeplinesc conditiile trebuie sa le stiu. Sunt mai multe programe? Este unul singur?
(adica macar sa parcurg programul o data si sa vad ce am de facut mai departe).

E ca si cum as vrea sa rezolv o problema fara sa o fi citit din carte.

Dupa ce stiu ce problema am de rezolvat ma apuc sa o rezolv (la anul in iunie iulie 2015 as vrea sa nu mai fie nimic nerezolvat - si sa fiu in situatia sa pot depune un dosar complet). Din ce am inteles abia in 2016 vor veni niste bani. (mai putin de jumatate din ce am cheltuit).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: MOTANUL din Septembrie 17, 2014, 11:39:03 AM
Ca sa indeplinesc conditiile trebuie sa le stiu
Nu te opreste nimeni sa citesti GHIDUL.
CitatSunt mai multe programe? Este unul singur?
PROGRAMUL e unul singur... adica nu e mai multe!  :D :P
Citatadica macar sa parcurg programul o data si sa vad ce am de facut mai departe.
E ca si cum as vrea sa rezolv o problema fara sa o fi citit din carte.
Spor la lecturat!  :) :hi:
CitatDin ce am inteles abia in 2016 vor veni niste bani. (mai putin de jumatate din ce am cheltuit).
N-ai inteles nimic!
Daca TVA-ul de 9% la medicamente si 24% la restul e mai mult de jumatate, atunci ai dreptate!  =))

MOTANE, nu mai trage mata de coada si citeste cu atentie ghidul, apoi revin-o cu intrebari!

MOTANUL

Multumesc, Stiam eu ca este ascuns undeva ghidul asta ca l-am mai citit odata si acum nu il mai gaseam.

Un amanunt ingrijorator mi-a scapat la prima citire: Programul e dedicat stuparitului pastoral? Ca eu intentionam sa am o vatra fixa. Cine a mai pomenit motan sa nu vrea sa se plimbe   =))  Ei bine eu nu mi-am propus sa plimb stupii  :bzz:

Vestea buna este ca nu am nici un program de finantare in derulare. Vestea rea este ca nu am 50 de familii.

Cursurile si inscrierea in registrul agricol si in asociatii ar mai fi mers fara bani multi... Mult timp pierdut si spagi - ca nu m-am nascut ieri. Dar sa sar de la 25 de familii (cat am doar impreuna cu fratele meu) la 50 e o cheltuiala considerabila. Ar fi nevoie de un 2500 euro minim. Si poate vin altii cu 80 sau 200 de familii si ei iau finantarea si eu nu - ca sunt mai competitivi evident.
Recunosc cinstit - si de aici si dilema mea.  ^:)^
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Daca ai minim 50 de famili si faci achizitiile conform ghidului, primesti finantarea.
Nu e obligatoriu sa faci pastoral, dar cei care fac pot deconta lazi de stup pana la 30% din efectivul deplasat, dovedit cu ordinul de pastoral vizat de primaria (primariile) pe raza careia (carora) s-a facut deplasarea.
Poti accesa si cu mai putin de 50 de familii, insa doar pentru medicamente.

PNA-ul nu e un soi de asistenta sociala, ci faciliteaza recuperarea unor sume de bani investite, dovada fiind facuta pe baza facturilor si a documentelor de plata (chitante, ordine de plata, bonuri fiscale).

MOTANUL

Ma bucur ca ai punctat cu medicamentele; Nu de alta - dar remarcasem ca nu era conditia cu 50 de familii. Pot sa plic cand indeplinesc conditiile pt medicamente (pt asta imi trebuie cursul si birocratia rezolvata) si peste 3-6 luni sa solicit si finantare pt. : material biologic (matci, roi, familii); funduri antivarroa, si peste alte 3-6 luni pt: laborator de analiza si stuparit pastoral?

Chiar daca as avea bani nu vreau sa ma intind mai mult decat plapuma. Sa vad daca si fac fata la 50 de familii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

daniel.arad

Asociatia Fermelor Apicole de productie si reproductie din Romania cu sediul in Arad a transmis in aceasta seara membrilor o veste excelenta tuturor membrilor care au accesat pna 2014.  :nudie:  Sumele decontate in cadrul Asociatiei noastre sunt aproape de 100%.... Felicitari domnului Adrian Berari un domn din toate punctele de vedere......  :bravo:

MOTANUL

Am scris un email catre Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale;
Si surprindere mare au si raspuns: (a fost chiar o surpriza placuta)
De asemenea, va informam ca astfel de materiale se vor elabora si pentru perioada de programare 2014 -2020, dupa aprobarea de catre Comisia Europeana a noului Program National de Dezvoltare Rurala 2014-2020. 
Mentionam ca, pentru moment Programul National de Dezvoltare Rurala (PNDR) 2014-2020 este transmis oficial pentru aprobare la Comisia Europeana.


Inteleg ca exista un program care are nevoie de aprobarea comisiei europene. (PNDR 2014-2020)
Ghidul apicol pt. PNA 2014-2016 este deja aprobat si functional? De ce nu stiu si cei de la minister de el ca doar i-am intrebat de apicultura. In seara asta le-am scris sa vad ce raspund.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

PNDR-ul si PNA-ul sunt doua programe distincte si diferite, implementate de institutii diferite.

Aici vorbim de PNA care este implementat de APIA.
Tot ce tine de versiunea 2014 se gaseste AICI

Pagina MADR-ului despre PNDR se gaseste AICI

mirea-daniell

Stie cineva cat sunt valorile pe deconturi?


Am aflat ca :
cuti                    147      fara TVA
matci                  60       fara TVa
medicamente      100% fara TVA

Daca poate sa confirme cineva as fi tare bucuros, sursa mea este oarecum sigura si as mai vrea si alte surse