PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

sa te inscri la asociatie nu iti trebuie atestat ,dar daca vrei sa accesezi orice fond iti trebuie.
la noi e 3 lei taxa de inscriere +1 leu pe cap de familie

romikele

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 02:37:26 PM
sa te inscri la asociatie nu iti trebuie atestat ,dar daca vrei sa accesezi orice fond iti trebuie.
Corect !

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Mai 12, 2014, 03:28:00 PM
Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 02:37:26 PM
sa te inscri la asociatie nu iti trebuie atestat ,dar daca vrei sa accesezi orice fond iti trebuie.
Corect !

Hristos a înviat!
Până la Înalţare se poate saluta pe cineva aşa. :)
Mă bucură mult acest mesaj, pe care îl aşteptam. Doamne-ajută!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

daniel.arad

Citind pe ici pe colo in acest topic sa înțeleg ca cei care sunt monitorizati pe masurile 1.1.2. si 1.1.4. pot achiziţiona prin PNA lăzi ???

romikele

Citat din: daniel.arad din Iunie 06, 2014, 12:34:58 AM
Citind pe ici pe colo in acest topic sa înțeleg ca cei care sunt monitorizati pe masurile 1.1.2. si 1.1.4. pot achiziţiona prin PNA lăzi ???

Cei cu proiecte in derulare sau monitorizare pentru M112 si/sau M141 pot achizitiona cutii  de stupi (lazi) prin PNA 2014-2016 daca poseda minim 50 de familii de albine inregistrate la Registrul Agricol, DSV si identificate la ANARZ.

albinasebes

Facturile se fac pe asociatie, sau pe pfa?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Incepand cu acest an facturile pot fi emise fie pe asociatie, fie pe numele sau societatea solicitantului (dupa caz).
De preferat pe solicitant, caz in care asociatia va pune o viza "Document propus pentru decontare prin PNA", va face o copie conforma cu originalul - care va fi folosita in dosarul pentru APIA - iar originalul va fi folosit de solicitant la contabilitatea proprie.

daniel.arad

Ok. Multumesc... Am inteles.

Ali_fie

Incepand de anul acesta se pot face facturile si pe Persoana Fizica nu numai pe Asociatie.
Intrebare: Ca persoana fizica, deci nu PFA, pot accesa PNA? Si ce trebuie trecut in factura? pentru ca din cate stiu nu se poate face factura pe persoana, se face bon fiscal.

La conditia cu familiile inregistrate/autorizate sanitar-veterinar
"apicultorul trebuie să deţină minimum 50 de familii de albine înregistrate/autorizate la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti şi în registrul agricol, la data depunerii cererii de solicitare a ajutorului financiar;"
in cazul in care am pe autorizatie 35 de familii e vreo problema? Stiu ca acest document atesta ca stupina este autorizata si nu tine cont de numarul de familii. Daca ar fi asa, trebuie schimbata la fiecare luna, odata cu numarul familiilor...

daniel.arad

Dupa cate stiu eu nu e problema ca Autorizarea e pe mai putine familii insa va trebuie Adeverinta de la primarie, Adeverinta de la Asociatie cu numerele crotaliilor, si viza de la medicul veterinar pe diferenta in plus de familii. Normal ar fi ca tot la 3 luni sa punem viza la medicul vererinar, si sa scoatem numere si Adeverinta primarie cu numarul de stupi. Poate gresesc cu ceva dar eu asa fac si nu am probleme.... Doamne ajuta.

romikele

Citat din: Ali_fie din Iulie 16, 2014, 04:09:14 PM
... din cate stiu nu se poate face factura pe persoana, se face bon fiscal.
De unde stii? Platesti ca persoana fizica curentul electric? Ce primesti, factura, sau bon fiscal?
Platesti abonament la telefon sau internet? Ce primesti, factura sau bon? ...
A nu se confunda insa serviciile cu comertul.
Ca persoana fizica primesti la servicii factura cu chitanta, iar la produse factura cu bon fiscal.... deci FACTURA, indiferent de instrumentul de plata, care poate fi si ordin de plata din contul bancar.
Citat
La conditia cu familiile inregistrate/autorizate sanitar-veterinar
"apicultorul trebuie să deţină minimum 50 de familii de albine înregistrate/autorizate la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti şi în registrul agricol, la data depunerii cererii de solicitare a ajutorului financiar;"
in cazul in care am pe autorizatie 35 de familii e vreo problema? Stiu ca acest document atesta ca stupina este autorizata si nu tine cont de numarul de familii. Daca ar fi asa, trebuie schimbata la fiecare luna, odata cu numarul familiilor...
Numarul de familii luat in calcul este cel din adeverinta de la Registrul Agricol.

Ali_fie

Bun atunci! Stiam eu ceva dar nu exact. Deci chitanta nu se da, ci bon.
Si este bun bonul cu factura pentru decontare prin PNA?
Vreau sa cumpar niste matci si vanzatorul mi-a transmis ca nu poate sa-mi dea factura pe persoana fizica, ci bon; probabil ca tot la chitanta (cand zicea de bon) se referea..

MOTANUL

Nu am mai primit fonduri - am in jur de 30 de stupi (impreuna cu fratele meu). Ce fonduri as putea accesa (daca m-as inregistra in registrul agricol si as obtine autorizatie sanitar-veterinara).
Fondurile sunt nerambursabile? Exsita o cota pe care o suporta apicultorul? (din ce stiu eu la modul general TVA e nerambursabil)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dumstan

Vreau sa cumpar Mavrirol sa-mi tratez stupii. Se subventioneaza daca cumpar cu data de acum? Sau trebuie sa astept inceputul anului urmator?

Cu respect!

romikele

Achizitiile se fac dupa 16 octombrie.
Pentru siguranta, dupa 20 octombrie, astfel se evita unele discutii...