despre lucerna sau trifoi

Creat de aditza_71, Noiembrie 19, 2012, 09:55:37 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Ce credeti ca ar merge sa pun in primavara in pamant lucerna sau trifoi.Care este mai bun pentru albine sau nu stiu cum sa ma exprim.Din care aduc albinele mai mult nectar sau polen de la trifoi sau de la lucerna?Sau care miere este mai productiva di lucerna sau din trifoi?Daca cine a experimentat sau a pus si a vazut rezultatele si cu una si cu alta va rog sa ma ajutati cu un sfat.Astept pareri si sugestii.Va multumesc anticipat.

cristian87

 pune trifoi alb
motivele le gasesti in Manualul apicultorului
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

stefan1

  De ce nu spui din ce zona esti? Pentru ca si la aceasta intrebare raspunsul poate fi diferit in functie de zona in care te afli. Trifoiul rosu si lucerna au productii bunisoare de nectar  si polen, dar influentate puternic de conditiile meteo. Trifoiul rosu da productii mai bune in perioade mai secetoase, cand florile se fac ceva mai mici, incat albinele sa poata ajunge cu trompa la nectar. Daca nu doar bondarii pot culege nectarul acestui trifoi si de aceea e mai bun pentru albine trifoiul alb, salbatic, la care albinele ajung la nectar, avand florile mai mici.
  Lucerna da productii de 25-200 kg/ha, cum se vede productii foarte variabile. Cele mai bune productii de nectar le da culturile irigate sau care au suficienta umezeala in timpul infloririi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

De ce nu semeni facelia care are productii superioare ?

aditza_71

Stefan eu locuiesc in Husi jud. Vaslui este o zona de deal.Deci din ce-mi sugerezi tu ar merge mai bine trifoiul alb.

silviu

          Din cite stiu eu trifoiul rosu merge mai bine in zonele de deal si campie,iar trifoiul alb merge dine in zona de munte.Eu cat am fust la Vatra Dornei aveam mult trifoi alb in faneata si a mers destul de bine.Dar trebuie cosit tarziu,dupa ce se termina floarea.Nu va fi un furaj de foarte buna calitate dar nu asta vrei.
                                  Cu stima,
                                        Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca