Freza verticala

Creat de _razvan_, Noiembrie 19, 2012, 09:29:51 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: jenica67 din Noiembrie 22, 2012, 08:30:47 PM
Am niste poze, pe care le-am retinut, ca vreau sa imi fac si eu una, poate va ajuta :
succes si spor la treaba!!!!
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 22, 2012, 08:37:02 PM
Citat din: jenica67 din Noiembrie 22, 2012, 08:30:47 PM
Am niste poze, pe care le-am retinut, ca vreau sa imi fac si eu una, poate va ajuta :
succes si spor la treaba!!!!
:hi: :hi: :hi:


  Si eu toooot de aici m-am  inspirat ,  dar..... am sanie , si-am sa-i pun un surub fi 20 cu filet  marunt pt reglaj .
    Numai bine .

orfan.george

Citat din: jenica67 din Noiembrie 22, 2012, 08:30:47 PM
Am niste poze, pe care le-am retinut, ca vreau sa imi fac si eu una, poate va ajuta :
este mult mai bine ca rulmentii sa fie in teava nu pe lagare.

orbanstefan64

ii bine sa folositi un rulment oscilant si axul sa fie minim Fi 26.
:hi: :hi: :hi:

mircea oradea

Eu mi-am gasil la vechituri una la 650 lei,dar m-am interest inainte sa-mi fac una...am fost la un atelier mecanic si omul de acolo mi-a zis sa-mi cumpar un cilindru de basculare din care sa-mi fac axul deoarece ala este tratat si nu se rupe....,in ala imi frezeaza si imi pune rulmenti(adica ies cu carcasa intruna )nicidecum cu lagare ca este pericolos...parerea mea sa faco ax fix si sa faci masa care sa urce si sa coboare.Succes si spor la munca!poze pot sa pun cu freza care am cumparat-o dar axul e de fabrica ,cu carcase turnate,daca crezi ca te ajuta cu mare placere! :bzz:

ioanardelean55


  pe freza mea ambi rulmenti sint conici . (freza profesionala ) :nono:

jenica67

      Am si varianta, cu suport de rulmeti, o pun in continuare. Daca ambii rulmenti sunt conici, trebuie sa ii regleze un meserias, ca altfel ori jocul este prea mare, ori se ard rulmentii, cand axul se dilata. Axul se poate face, din orice otel de imbunatatire, dar eu o sa il fac din 42MoCr11, sau din 30 MoCN 20 imbunatatit. Faptul ca rulmentii sunt bagati ambii intr-un suport, face numai mai usoara alinierea. In rest, merge foarte bine si cu lagari independenti, fara nici un pericol.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

david nick

#37
Citat din: jenica67 din Noiembrie 23, 2012, 10:01:57 PM
      Am si varianta, cu suport de rulmeti, o pun in continuare. Daca ambii rulmenti sunt conici, trebuie sa ii regleze un meserias, ca altfel ori jocul este prea mare, ori se ard rulmentii, cand axul se dilata. Axul se poate face, din orice otel de imbunatatire, dar eu o sa il fac din 42MoCr11, sau din 30 MoCN 20 imbunatatit. Faptul ca rulmentii sunt bagati ambii intr-un suport, face numai mai usoara alinierea. In rest, merge foarte bine si cu lagari independenti, fara nici un pericol.

D-le jenica îmi puteti spune de ce acea freza este echipata cu 2 motoare?  :wink:
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

jenica67

     Cred ca au turatii diferite si le foloseste in functie de diametrul freze.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

ioanardelean55


scule profesionale fabricate la noi ,Cluj si Timisoara.

ioanardelean55


Alta,

jenica67

   Super, numai sa ne-o permitem sa o cumparam.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

ioanardelean55


Inca una,

ioanardelean55



   Fabricat in regie proprie .

orbanstefan64