ATI INVESTI 200. 000 EURO IN APICULTURA ?

Creat de justy, Noiembrie 13, 2012, 10:47:00 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 14, 2012, 11:13:56 AM
Si ca sa raspund intrebari lui Justy:
daca as avea 200.000 euro, as baga banii in 3-4 afaceri, nu doar in apicultura!
Nu pune toate merele in acelasi cos, pentru ca daca se strica unul, le va strica pe toate!
shi arunci shi coshul  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

   Daca nu va place munca cinstita din apicultura bagati banii ori in droguri ori in prostitutie . Veniturile vor fi uriase in comparatie cu apicultura dar nici voi nu veti mai dormi linistiti pe perna !

justy

#17
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2012, 08:34:27 PM
  Proiectul meu in ferma apicola are un program de investitii de 100000 euro , am avantajul existentei unei baze materiale preexistente.  Daca as mai avea inca o suta de mii as baga banii intr-o hala de procesare si stocare produse apicole si fructe de padure.
 
200000 euro se muleaza pe o ferma de 500 colonii de albine .
  Cheltuieli :
   30000 - doua vetre la cate 3000 mp. si amenajari , cam 5 euro mp.
   50000 - 250 mp. spatii construite , in orice ferma profi. se aloca un mp. construit la fiecare doua familii de albine.
   75000 - 500 de familii si cutiile aferente .
   20000 - mijloc de transport in pastoral.
   20000 - utilaj apicol
     5000 - cheltuieli diverse .



  Aceste sume sunt calculate la minim , in realitate costurile pot fi mai mari.

este o varianta, ma gandesc la un filmulet pe care l-ati facut dumneavoastra sau apispuisoru la un francez parca care avea vreo 3000 familii plus procesare... Aveti idee cam cat a investit si cat produce acum?

D006

  Cu 3000 de stupi e italianu. Produce 120000 de euro pe an . E megabazat tipul la nivel de Italia. Romanii sunt inca departe de acel nivel dar nu imposibil.
  Francezul ceva mai mic dar tot respectabil.

pharaonu75

Era italian... si la el in vizita a fost si Dragos, dar si Danut Puisoru! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

justy

da, e clar, omul e bazat.

Am pus aceasta intrebare pentru ca un om care are ceva banisori vrea sa investeasca in "altceva "  decat pana acum si vazand cum ma chinui sa-mi fac camionul, sa duc stupii in pastoral si toate celelalte, a fost interesat sa afle mai mult despre acest domeniu, dupa care mi-a spus : "vreau sa investesc 200.000 de euro, in cat timp ii scot si cand intru pe profit?".

Banii ii are si mai si adauga , nu asta e problema, insa e pragmatic si nu ar baga banii , stiind, cum spunea un coleg mai sus ca "ar zbura".  ma gandesc acum la un coleg din zona mea care a facut un tratament zilele trecute cu o substanta pe deasupra ramelor si a omorat vreo 30 familii. 

m-a pus pe ganduri intrebarea lui ca si probabilitate de aceea am intrebat sa vad ce ziceti si voi.

Si eu stiu ca si voi ca in acest domeniu mai toti au inceput cu pasi mici. Insa ce se intampla atunci cand pleci cu pasi mari?? 

pharaonu75

Mai citeste inca o data ce a scris Batranul si pune-l pe acel "investitor" sa raspunda la intrebarile de acolo... sa vezi daca mai doreste sa isi bage banii in apicultura!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Poti baga si un milion de euro , daca nu stii meserie nu recuperezi nimic. Daca vrei sa ai o experienta unica in viata mergi cu banii la profulonline si roaga-l pe el sa-ti administreze banii.  =))

justy

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 14, 2012, 09:54:55 PM
  Poti baga si un milion de euro , daca nu stii meserie nu recuperezi nimic. Daca vrei sa ai o experienta unica in viata mergi cu banii la profulonline si roaga-l pe el sa-ti administreze banii.  =))

=))

desprealbine

200 000 este o suma total nepotrivita pt apicultura
este prea mult pt apicultura obisnuita
este prea putin pt marea apicultura
eu pentru inceput as cumpara 50 de stupi  sa vad si eu cum sta treaba cu apicultura ast
restul i as pastra  ca poate n o sa se nimereasca

Bunicul

Eu as mai lua una doua neveste,(fara acte,te baga baietii la bigamie)as mai cumpara 100-200 de familii de albine ,le-as pune pe toate trei sa lucreze in stupina iar eu m-as ocupa de conferinte apicole prin targurile apicole din tara si strainatate.
:wink2:

D006

  Intr-un an termini banii si mori de ciroza ...  :rotfl:

Bunicul

Sigur as pierde banii,ramin cu conferintele.Nu mor de ciroza, de multi ani beau doar hidromel.  :wink2:

mellificus

este total nepotrivit sa bagi banii astia in apicultura fara sa stii cu ce se mananca ... si chiar daca stii nu cred ca e recomandabil ...
progresiv .. de ce nu ? poti ajunge si la 1 milion daca te tii bine.. dar pana atunci ar trebui deja sa ai milionul din profit apicol :P