TUTUNUL CA TRATAMENT IMPOTRIVA VARROA

Creat de morozan simion, Noiembrie 12, 2012, 06:48:32 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu


xvader

daca le afumam cu tutun, le mai dam si un pic de tzuica in hranitor, si chiar daca nu are efect, albina se uita la varoua crucis si nici ca-i mai pasa de parazitare. =)) =)) =))

dragos milea

Am tratat cu tutun, in 1987, cind eram incepator cu 4 stupi. Am pus frunze uscate de tutun in afumator si am dat pe urdinis, in loc de 20 fumuri cit citisem ca se da, am dat mai multe si am cam omorit albinele. O sa repet acest tratament, imediat ce gasesc niste frunze de tutun uscat, la stupi cu fund de plasa si voi aduna paduchii ametiti. Se afuma usor si cred ca vor cadea paduchi prin plasa, mai multi decit la tratamentul cu varachet, chiar daca sint doar  ametiti.  Daca merge, pun fund de plasa la toti stupii. dar nu fac subar de tabla, ci din polistiren extrudat, sa le fie mai cald iarna

bio

Dragos ... ia un Taktic si nu mai ai grija de supradozaj , plus ca varooa nu prea are prea multe sanse de supravietuire .

dragos milea

Pentru bio: folosesc taktic cu furetto. dar mai mai eficient e sa-l administrez cu varujetul astfel: pun in varujet un carbune de tamaiat si peste jar picur cu pipeta 10  picaturi de tactik. Este cel mai eficient, desi dureaza mai mult decit cu  furetto. Ma feresc de furetto pentru ca jetul fierbinte omoara multe albine si mi-e teama sa nu omoare si matca. Dar se inhaleaza din fum la picurare, mai mult decit cu furetto si ma gindesc ca cu tutun e mai putin toxic si se poate face primavara si vara fara sa lase urme in miere. A pierdut cineva matci in urma tratamentelor cu furetto?

bio

Citat din: dragos milea din Noiembrie 22, 2015, 10:32:03 PM
Pentru bio: folosesc taktic cu furetto. dar mai mai eficient e sa-l administrez cu varujetul astfel: pun in varujet un carbune de tamaiat si peste jar picur cu pipeta 10  picaturi de tactik. Este cel mai eficient, desi dureaza mai mult decit cu  furetto.

..sa inteleg ca la fiecare familie le tragi cite 10 picaturi de TAKTIC... daca tu spui ca i-ti da rezultate este o metoda de tinut minte. :bravo:

Citat din: dragos milea din Noiembrie 22, 2015, 10:32:03 PM
...... Ma feresc de furetto pentru ca jetul fierbinte omoara multe albine si mi-e teama sa nu omoare si matca..... A pierdut cineva matci in urma tratamentelor cu furetto?

.... :sad:.. cam ies multe albine pe afar dupa tratament dar am i9mprewsia ca sunt albine care au fost atinse de un "fum nereusit" --adica prea dese pulverizarile si nu se incalzeste serpentina deajuns pentru a vaporiza 100% substanta.
Pentru a nu mai face BUFF --autoaprindere-- cu Furretro am mai lungit teava originala cu inca un capat de teava de cupru de ~ 25-30 cm si nu mai se apropie deloc de stup partea zona unde furetrro are flacara .


ciucur

Citat din: dragos milea din Noiembrie 22, 2015, 10:32:03 PM
Pentru bio: folosesc taktic cu furetto. dar mai mai eficient e sa-l administrez cu varujetul astfel: pun in varujet un carbune de tamaiat si peste jar picur cu pipeta 10  picaturi de tactik. Este cel mai eficient, desi dureaza mai mult decit cu  furetto. Ma feresc de furetto pentru ca jetul fierbinte omoara multe albine si mi-e teama sa nu omoare si matca. Dar se inhaleaza din fum la picurare, mai mult decit cu furetto si ma gindesc ca cu tutun e mai putin toxic si se poate face primavara si vara fara sa lase urme in miere. A pierdut cineva matci in urma tratamentelor cu furetto?

10 picaturi cred ca este prea mult... Dar daca ati incercat si sunteti multumit, ce sa mai zic. Oricum daca se calculeaza substanta activa introdusa, e mult chiar daca sunt si pierderi in momentul aplicarii tratamentului...
Incercati Taktic cu varojet, pe hartia 'tip' varachet. Merge bine zic eu. Hartie se gaseste si separat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.