TUTUNUL CA TRATAMENT IMPOTRIVA VARROA

Creat de morozan simion, Noiembrie 12, 2012, 06:48:32 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

a folosit cineva hrea? daca da va rog sa ne dati cateva informatii daca este adevarat sau nu

stefanm

Eu am incercat sa tratez "bio",am folosit mult laudatul Bivital care spune ca mareste instinctul de curatenie al albinei(?),am folosit si tutunul si  toamna am pierdut 7 stupi.Au disparut pur si simplu din stup lasand fagurii plini cu miere.De atunci tratez "traditional" cu Varachet si Mavrirol de altfel ca toti producatorii bio :) %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Obombo

Citat din: stefanm din Martie 23, 2013, 01:51:06 PMDe atunci tratez "traditional" cu Varachet si Mavrirol de altfel ca toti producatorii bio :) %%-
Tu vorbesti serios sau nu stiai cum sa inchei mesajul si te-ai gandit sa trantesti o prostie ca de, e mai interesant?
Cunosti personal producatori bio care fac asa ceva sau doar ai auzit babele barfind pe sant?

Apropo, de ce nu te interesezi cum se fac tratamentele bio, inainte de a spune ca nu functioneaza pentru ca tu ai pierdut 7 stupi?

romikele

Exista apicultori care sunt la bio si trateaza cu Varachet... vezi profuonline  :wink:

Obombo

Proful e bio doar in mintea lui, nu are nici o certificare bio.

tudor60v

In primul rand va salut.Acum sa va spun cum este cu tutunul din experienta-se ia citeva frunze de tutun uscate se rasucesc (faci un fel de trabuc) dupa aceia se ia un ziar se unge cu ceva lipicios (bunicu ungea ziarul cu untura,tata il mai ungea si cu vaselina) se pune ziarul sub rame dupa care se ia tutunul se da foc la un capat si se pune pe fundul stupului langa rame pe o bucata de tabla. Se inchide bine stupul se lasa aproximativ o jumatate de ora, se deschide se trage ziarul de sub rame se face sul si se da foc. Paduchi nu mor ametesc de la fumul de tutun cad jos si se lipesc de ziar. In doua trei reprize facute ca si cele cu varachet ai scapat de paduchi. De multe ori tratamentul cu tutun este mai eficient decat cu varachet pt ca la tutun nu dezvolta rezistenta. Am scris din experienta pt ca l-am facut si eu cand eram mai tanar si aveam mai putine familii, cand ai mai multe i-ti mananca timp mult.

stefan1

  Bun venit, Tudor, si cu postari pe forum, caci altfel vad ca de peste un an l-ai frecventat aproape zilnic.
  Foarte utile explicatiile date in legatura cu tratamentul cu tutun si in felul in care ai aratat cred ca poate fi o varianta de tratament cu avantajul relevat ca asta nu creaza rezistenta si poate fi un mijloc de a scapa de paduchii care au capatat rezistenta la substanta cu care noi facem de obicei tratamentul (de fapt se stie ca se recomanda alternarea mijloacelor de tratament tocmai pentru a evita crearea liniilor de paduchi rezistenti).
  Metoda este totusi greoaie. Trebuie sa avem frunze de tutun (poate creem o noua afacere in Romania), trebuie sa avem stupi cu fund detasabil, altfel tratamentul este foarte greoi, plus ca trebuie repetat de mai multe ori, plus ca uleiul sau grasimea de pe ziar ar putea afecta putin albinele (dar in alte tari se gasesc coli cu materiale lipicioase anume pentru tratamentul antivarroa (nu stiu daca nu am vazut asta chiar intr-un film al lui Dan Margarit).
   :thanks:   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

In toamna am facut rost de cotoare de tutun. Le-am pus la uscat iar acum in primavara vreau sa le folosesc in afumator, in loc de putregai. Daca nu da dependenta atunci poate o sa scap de paduchi.
In loc de tutun se pot face rost de mucuri de tigari de la un bar. Este o idee pe care trebuie sa o am in vedere.

Eu stiu ca Varroa nu se trateaza astfel, dar se mai poate testa, mai ales ca acum avem si acele funduri antivarooa, si este mult mai usor de verificat daca pica sau nu. Stiam ca Varroa mai pot pica si de batranete, dar inca nu am gasit nici macar unul mort.

stefanm

In afara faptului ca tutunul da dependenta si "dauneaza grav sanatatii"in rest nu are nici un efect asupra varoua.Am experimentat "afumarea" si nimic.Poate cu Havane o fi altfel :D
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

morozan simion

am deschis acest topic pt.ca un batran mi-a zis ca frunza de tutun verde imprimata seva pe o hartie de sugativa si pusa in dreptul urdinisului in interior , sau tutun uscat tocat muiat in putina apa apoi pus tot asa pe sugativa. Am intrebat daca sunt oameni care practica acest stil si au randament!

stefan1

  Tudor spune ca a facut si da rezultate. Eu am facut foarte de mult, dar pentru Braula, la care sigur are efect. Sper ca Tudor nu s-a inselat sa fi facut tot pentru Braula.
  S-a spus aici de mucuri de tigara. Ma gandesc ca poate tutunul direct din foi are alt efect, caci cel pentru tigari se trateaza si se aromeaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

M-am gandit doar la faptul ca are mai multa nicotina un chistoc.
Ce simplu ar fi sa tratam doar cu tutun.

tudor60v

I-mi cer scuze ca nu am putut posta mai repede.Tutunul nu omoara pe nimeni, nici braula nici varoa si nici nu am spus asta, fumul de tutun doar ameteste ca si la om ,fumatori stiu ca un fum tras puternic in piept te ameteste asa si pe gangania aia mica,cade jos si se lipeste,astai tot. Cei drept mai cad si albine dar ele fiind mai mari se ridica. Cu stima.

xvader

Anul asta fac rost de cateva frunze de tutun si la toamna incerc la cativa roi. Daca nu merge barem sa nu pierd familii :)

romikele

Nu invata albinele vicioase!
Azi se-nvata cu tutunul, maine vor vrea bautura si femei... miere cand sa mai faca?  :rotfl: