Remorca "cinci" roti sau "tandem"?

Creat de johnysibiu, Octombrie 14, 2012, 01:00:02 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Sunt pe punctul de a achizitiona o remorca pe care sa pot aseza 40 de lazi.

Vehiculul tragator va fi un tot-teren lung (un pick-up Hilux).

Ce credeti ca s-ar preta mai bine o remorca tandem de cinci metri sau un peridoc de cinci metri?

Pana acum nu am tractat nici una nici alta asa ca, experienta mea este zero. Va rog foarte mult sa va expuneti pareri despre avantajele/dezavantajele uneia sau alteia dintre variante.

johnysibiu


johnysibiu


Obombo

Citat din: johnysibiu din Octombrie 14, 2012, 01:00:02 PM
... experienta mea este zero.
Probabil ca si a celorlalti. De asta nu primesti nici un raspuns. Daca ar fi sa trag o remorca dupa mine, cred ca as pierde-o la prima curba :D.

sorinma

peridocul nu este o remorca  pt transportul barcilor?sau la ce te referi?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Obombo

Peridocul este o semiremorca, cu un singur ax, unde parte din greutate este sustinuta de tractor (cu sensul de vehicol care tracteaza).

sorinma


din cate stiu eu peridocul poate fi si pe mai mult de o axa
nu stiu cat de corect mai sunt numite si anumite platforme de transport lemne tot peridoc
orice semiremorca pe o axa are o parte din greutate distribuita pe "tractor"
oricum s-ar numi un vehicul, la 5 metri lungime si la 40 stupi, pe o singura axa ar trebui sa fie mult prea "solid" si axa sa fie "sanatoasa"
deci tot nu imi este clara intrebarea ,probabil de accea nu iti raspunde nimeni johnysibiu
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Karpetrusov

#7
Din pdv tehnic peridocul este un subansamblu caracteristic vehiculelor care au o singura punte sau mai multe punti, grupate intr-o constructie de tip boghiu, plasata la un capat al unei semiremorci,    astfel incat pentru a fi tractate,  este necesar ca celalat capat sa fie sprijinit pe partea din spate a vehiculului de tractare, sau pe o alta punte cu posibilitati de rotire- cazul remorcilor. Partea aceea de sprijin si rotire se numeste peridoc. Chiar si carutele  din lemn au un peridoc . Termenul a fost transferat si asupra remorcilor cu o singura axa sau cu doua axe apropiate. In cazul lor rolul peridocului este indeplinit de boltul de prindere. Raspunsul  corect poate veni de la ARR. Este vorba in primul rand, de incadrarea in prevederile legale .
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

johnysibiu

Cand am spus remorca cu peridoc ma refeream la remorca cu o axa viratoare.

Pentru cei nascuti la tara - o remorca care are structura unei carute.

Intrebarea era : la aceeasi masa totala ce fel de remorca  veti alege? Si de ce? Sa presupunem ca banii nu conteaza.

Sa inteleg ca toti stupari de pe forum sunt stationari sau fac pastoralul cu camioane fara remorci?

tassevasi

 Johny , eu ma descurc cu asa ceva ,am cumparat-o cind am vazut ca-i platforma si transporta 2  ATV , potrivita pt stupii mei ,initial pt 15 ,dar am latit-o cu 50mm si acum pot pune pe ia 20 , deci 4 rinduri x 5 .
   Pentru  50-60  citi am de gind sa-mi fac  ,ma  descurc ,fac 1 drumuri cu 2 remorci  eu si fimiu si daca e nevoe fac si al ll lea drum , ori mai las si acasa citiva  .
  Nu ma pricep sa fac si alte comentarii .
   Numai bine .

sorinma

incep eu cu cateva caracteristici si probabil o sa fiu completat pt ca sigur sunt mai multe
avantaje la remorca cu a 5 a roata:
1 axele sunt mai departate una de alta si creste stabilitatea ,inclusiv o poti dezlega de carligul de remorcare fara suport suplimentar
2 este remorcata mult mai usor,nu este asa greoaie mai ales la viraje
3 greutatea distribuita mai bine pe axe

dezavantaje
1 greutatea putin mai mare (dar nu cred ca conteaza pt ca oricum se tracteazamai usor)
2 la parcare cu spatele necesita mai multa experienta si probabil mai mult spatiu de manevra
3 cred ca sunt ceva mai rare(nu am vazut)pt masini asa mici.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

johnysibiu

Exista! masa ei este undeva la 600kg  iar mma-ul de la  2000 kg in sus.Sunt mai scumpe cu vreo mie de euro decat cele tandem.Eram interesat daca merita diferenta.

sorinma

nu am tractat albine pt ca nu am avut ocazia.ce pot sa-ti zic este ca cele in tandem (2 axe)merg mult mai greu decat cele cu o axa.incearca cu remorcile goale sa le  misti 2-3 metri cu mana nu cu masina.mai suns ai zis ca nu conteaza banii ,deci....   :)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

octav

Salut,

Noi avem asa ceva. E ok, e detarata de la 1550 la 1100 si au incaput 24 de stupi de 10 rame .
Cred ca anul viitor va trebui sa ne regandim modalitatea de transport. Pana atunci studiez si eu.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

justy

Noi avem asa ceva. E ok, e detarata de la 1550 la 1100 si au incaput 24 de stupi de 10 rame .
Cred ca anul viitor va trebui sa ne regandim modalitatea de transport. Pana atunci studiez si eu.
[/quote]

Asa am inceput si eu pastoralul cu o remorca de 1500 cu dublu ax, insa nu m-a multumit pentru ca incapeau putintei, asa ca m-am gandit sa-mi i-au o masina cu platforma de 3.5 t. Cand am vazut ca preturile sunt asemanatoare cu cele ale camioanelor de 7.5 t am luat direct camion. dupa ce m-am saturat de incarcat si descarcat, am hotarat ca e mai bine sa fie ficsi si am facut rafturi. Dupa parerea mea e solutia ideala pentru cei care fac pastoral cu 30-80 stupi.