Costruire centrifuga...!!??

Creat de MariusApicultura, Septembrie 27, 2012, 02:36:54 PM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Tassevasi are dreptate. Te complici mult cu rulmentul. Indiferent ce ai face acolo tot vor intra particole fine de miere. El ti-a propus cea mai simpla solutie (si mai ieftina) o bila de rulment. Iti atasez o schita (care nu se vrea la scara) care poate sa iti fie de folos.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

bucovineanu

Pentru a nu avea probleme, fundul butoiului se face conic. Axul cosului trece prin varful conului, iar rulmentul se monteaza sub butoi, pe un cadru de care se prind picioarele, cadru ce se prinde si de butoi.

ion patrut

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 07, 2013, 11:37:23 AM
Pentru a nu avea probleme, fundul butoiului se face conic. Axul cosului trece prin varful conului, iar rulmentul se monteaza sub butoi, pe un cadru de care se prind picioarele, cadru ce se prinde si de butoi.
bine zis asa este rulmentul fiind sub cuva nu ajunge mierea la el

relutu

Daca tot faceti cuva(butoiul)de inox incercati sa o faceti pe 4 rame.Ce faceti de la inceput cu ideia ca "o fac asa ptr inceput si dupa aia o modific" asa o sa ramana,asa ca mergeti pe 4 rame.

ciucur

Eu cred ca trebuie sa folosim materialele la maxim.
Daca de exemplu cumperi o colala de inox de 2m/1m merita sa faci diametrul maxim la cuva aproximativ 63 cm.
In acest caz ar trebui incercat un cos mixt cu 4 rame tangential sau 16 rame 1/2 radial.
Diferenta de materiale folosita la cos nu e asa mare si ofera flexibilitate.
Eu cred ca cel mai greu e sa faci cuva.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cristipep

Parerea mea este sa iei cu imprumut o centrifuga de la cineva decat sa te chinui sa-ti faci ca nu o sa-ti iasa cum trebuie , ba o sa-ti strice ramele ............ am patit eu la inceput cu una facuta acasa.Sunt centrfuge la 700 de lei pe doua rame 1/1 sau 1000 pe 4 rame.....trebuie sa cauti si sa ai si niste bani de investit cat de cat.

adriann

bun, sa presupunem ca luam 1 foaie de inox de 2000/1000... la ce dimensiuni o sa ne iasa centrifuga.... fara sa mai avem si alte resturi pt. fund
de ce inaltime facem cuva? ajunge 500? sau 600 si din restul de tabla incropim fundul.

cristipep

Cat costa o foaie de tabla de inox? cat iti ia un meseriasi sa-ti sudeze ......? Daca faci un calcul iesi mai scump......

elvis

am auzit ca la sarbi ar fi mai ieftine cetrifugile are cineva idee cat de adevarat e ....a luat cineva de acolo?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

cristipep

Majoritatea echipamentelor de la ei si de la unguri se aduc.Poti sa il intrebi pe Marin Lelea stie mai bine preturile din Serbia.

elvis

"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

ciucur

Citat din: adriann din Februarie 06, 2013, 01:39:05 AM
bun, sa presupunem ca luam 1 foaie de inox de 2000/1000... la ce dimensiuni o sa ne iasa centrifuga.... fara sa mai avem si alte resturi pt. fund
de ce inaltime facem cuva? ajunge 500? sau 600 si din restul de tabla incropim fundul.

Salut !

Nu cred ca se poate face o centrifuga dintr-o singura coala de inox.
In principiu folosesti o coala pentru cilindru si jumate de coala pentru fundul conic. In acest caz cred ca merita ca diametrul cuvei sa fie maxim, ofera mai multa flexibilitate in cazul stuparitului stationar. La pastoral conteaza si volumul ocupat. Asta stiu mai bine colegii cu experienta.
Ca si inaltime cuva cred ca 70 cm este ok. Inaltimea fundului conic nu stiu cat de mare trebuie sa fie, banuiesc ca 10 cm ar fi suficient, insa cu cat e mai mica inaltimea cu atat va fi mai dificil de imbinat fundul.Restul ajunge pentru suportul ramelor - cosul.
Preturi coala inox alimentar W4301 gasite la un magazin din Deva spre sfarsitul anului 2012:
-0,5 mm grosime 2m/1m - 192 Ron
-0,8 mm grosime 2m/1/ - 305 Ron

Si eu imi voi face una de 75 cm in diametru (probabil 6 rame 1/1 tangential si 24 rame 1/2 radial). Pretul mi se pare exorbitant in comert la una de acest calibru.
Promit ca voi face un necesar de materiale si voi scrie cat costa fiecare etapa.

Nu consider un risc faptul ca imi fac o centrifuga, am resursele necesare si o fac de curiozitate.
Apicultura o fac din hobby.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tdragos79

Buna seara, am cateva lucruri sa va spun:
1.am facut si eu o centrifuga tangentiala pe 3 rame 1/1, actionare cu un cap de flex pe care am folosit-o 2 sezoane si am renuntat la ea deoarece mi se duceau prea des pinioanele, cumparam din targ flexuri arse de la care luam doar pinioanele dar tot nu se merita.
2.am folosit metoda cu ax in teava si bila ,trepied si fund cu con aici randamentul este bun. nimic de obiectat
3.acum lucrez sa fac o centrifuga reversibila pe 4 rame,din ce am prin curte.
4.daca aveti posibilitatea sa o realizati si tot munciti faceti-o macar pe 3 rame,in fond cat munciti sa modificati rotorul cateva ore in plus,dar la productivitate pe viitor o sa fiti cu mult mai castigat.
Apropo de pinioanele de actionare mi-a facut cineva un set de pinioane foarte robuste, dar am vazut pinioane si cu 50 de lei perechea la magazinele online de scule pentru apicultori.
In rest e bine ca va preocupati sa faceti ceva, cei mai multi prefera sa stea la umbra. Va urez spor la treaba si nu luati in seama ce am scris daca nu va convine!

popadrianf

credeti ca este bine sudat inoxul cu argon sau este mai bine indoit in doua si batut ca si la stresinile din tabla

romikele

Indoit si batut, ca cica bataia e rupta din rai  :razz: