Sirop

Creat de Viorelalbinaru, Septembrie 26, 2012, 06:17:54 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Salut cine vrea sami spuna cum se face sirop pt albine eu am facut un sirop adica 1litru apa si 1kg zahar  este bine mai trebuie ceva adaus sau nu va multumesc ?

pharaonu75

In aceasta perioada, pentru a nu uza albinele care vor intra la iernare, este bine sa se inverteasca zaharul si abia apoi sa se faca sirop!
Metoda de invertire a zaharului o gasesti aici http://apiardeal.ro/website/index.php?pagina=sirop_zahar_invertit
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

Ar mai fi altceva mai indicat in aceasta perioada in afara zaharului invertit?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Viorelalbinaru

Va multumesc pentru raspunsuri

pharaonu75

Mierea!
Este indicata inaintea oricaror inlocuitori!

In lipsa mierii, se poate administra sirop de zahar invertit, Apiinvert, F40, Dulcofruct.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Dupa postari imi pare ca esti incepator incepator! Ai dat putine date despre tine. Nu stim locatia nici numarul de stupi. Daca esti in zona de munte, s-a cam gatat anul apicol si nu mai prea merge sa le completezi acum rezervele. Ce ai facut pana acum? Cel mai bine e sa soliciti un prieten stupar savada situatia reala a familiilor si sa-ti spuna ce sa faci in cunostinta de cauza. Parca tu vorbeai si de viespii pe faguri in stupi. Poate e nevoie sa unesti unele familii. Cel mai bine la ora asta ar fi daca ai faguri cu miere excedentari la stupii buni si sa dai astfel de faguri la familiile care n-au.  Asta e parerea mea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sorinma

pentru a ma lamuri pe deplin( si eu si cred multi altii)....care ar fi ordinea ca si recomandare pt completare pt iarna :am inteles ca mierea este cea mai recomandata  , apoi ...?
multumesc
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Viorelalbinaru

Salutare dragi apicultori ma numesc viorel.mam apucat de apicultura din luna  mai 2012 cu 5 stupi- sunt incepator ~si vreau sa mai invat ceva de pe aici .eu sunt din jd botosani . si  eu vreau pe viitor sami fac mai multii! stupi~ acest lucru este pe placul meu sa iubesc albina  va multumesc .?..!

tassevasi

Citat din: sorinma din Septembrie 28, 2012, 08:09:43 PM
pentru a ma lamuri pe deplin( si eu si cred multi altii)....care ar fi ordinea ca si recomandare pt completare pt iarna :am inteles ca mierea este cea mai recomandata  , apoi ...?
multumesc

  Da mierea  apoi siropul de zahar invertit  cu ceaiuri ,intrucit  sti tu ce pui acolo , multi spun ca apinvert  si alte  dulcegarii dar sa retinem ca nu toti  sunt de buna credinta  si amesteca in ele  orice sa faca vinzare .
  Sa va dau un ex  ,un  achizitioner  de miere zicea asa ,  am primit dulcofruct la pret mic  cu mult  sub cel de la apicola nu recomand sa fie folosit  ca nu e invertit  si astept apiinvert sa va dau pt albine , intrucit la anu vreau sa nu va moara albinele sa mai veniti cu miere la mine .
  Numai bine .

stefan1

Citat din: Viorelalbinaru din Septembrie 28, 2012, 09:01:03 PM
Salutare dragi apicultori ma numesc viorel.mam apucat de apicultura din luna  mai 2012 cu 5 stupi- sunt incepator ~si vreau sa mai invat ceva de pe aici .eu sunt din jd botosani . si  eu vreau pe viitor sami fac mai multii! stupi~ acest lucru este pe placul meu sa iubesc albina  va multumesc .?..!

  Acum vad ca esti din nordul tarii, de unde se agata harta in cui, o zona unde la ora asta trebuia sa fii gata cu rezervele de hrana pentru stupi.
  Trece-ti locatia si la avatar, iar daca nu stii, roaga un moderator sa o faca.
  Raman la parerea ca ar trebui sa chemi un stupar mai experimentat sa iti vada stupii, pentru ca inceputurile sunt mai grele si s-ar putea ca unele familii sa nu treaca iarna daca pregatirea de toamna nu-i corespunzatoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Daca in stup mai este puiet acesta va consuma destul de mult, la fel si albinele pentru a produce caldura necesara. Ma refer la cel capacit, dar si albina tanara consuma destul de mult. Eu zic ca inca se mai poate da moderat. Cele cu puiet cauta si apa necesara.

dorindafi

shi eu astazi le-am oferit o masa festiva cu sirop la care mai era necesar
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan motu

  la aceasta data este foarte tarziu si chiar daca se mai fac complectari  se pot face di 2 litri de zahar si unu de apa si nu se administreaza mult pt ca ele nu mai capacesc si pe urma avem probleme, se poate administra cam aprocsimativ cat se crede ca se consuma pana intra in perioada de hibernare

Mihai Sergiu

 am gasit si reteta aceasta de zahar invertit ce spuneti?Hranirea albinelor - Sirop zahar invertit (preparare)
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

tassevasi

     ""am gasit si reteta aceasta de zahar invertit ce spuneti?""


  Ce sa zicem  ... cam pe dos . Sarea de l  se pune  cind a fiert si se mai lasa inca 3-4 min ,era intr-o diagrama si timpul ,dar cu aprox  asa e .
  Cind ai pus sarea el se  desumfla ,scade  si se limpezeste  .
  Explicatia cu rolul invertirii nu-i corecta , inreaba pe net si o gasesti f f clara  ce se intimpla la nivelul oganismului  cind nu invertim ,si unde are loc invertirea  daca nu o facem, ca ie tot se produce  . Acelasi lucru si cu albina  nu cu... "musca"
   Eu mai procedez si asa , pun ceai din mai multe plante+ macese .  ce au un rol f f benefic pt albine  atunci cind completez pt 1/1  ori 2/1 .
    Numai bine .