Nelamurire

Creat de zoone, Septembrie 18, 2012, 11:29:36 AM

« precedentul - următorul »

zoone

Buna ziua.

Am o nelamurire legata de zona in care trebuie sa stea un apicultor.
Locuiesc intr-un sat din judetul Bihor.
Anii trecuti erau foarte buni pentru struguri, pamantul avand umezeala destula dar ultimii doi ani, din cauza secetei, boabele strugurilor nu mai sunt cum au fost iar din cauza caldurii (secetei), trebuie sa culeg strugurii mai devreme.
Acum asta a fost introducerea si totul este adevarat.
Dar si mai adevarat este ca pe langa canicula, albinele isi fac de cap printre vita de vie si se hranesc la nebunie cu strugurii.

Anul trecut, cineva si-a instalat stupii chiar in sat unde locuiesc. Nu cu multe familii si nici nu a stat mult. Am observat numarul de albine printre struguri dar nu a prea contat fiindca nu au fost pagube (majore).
Insa anul acesta, tot acel domn de care va spuneam, s-a instalat cu si mai multe familii anul acesta, pe o perioada mult mai mare. Si acum sa nu va spun fiindca pe o boaba de strugure se aflau si 10 albine. Iar pagube au fost. Din cate fire de vie am, 15% au fost mancate de albine.

Stiu ca sunt printre voi care stiu cum se procedeaza ca un apicultor sa ocupe un loc anume unde sa stea cu familia de albine, de aceea, apelez la dumneavoastra pentru a ma lamuri si pe mine in acest sens.

Mai jos am atasat cateva poze pentru a demonstra ceea ce am spus mai sus.

Nea Costica din Buzau

Salut Zoone!!  :hi:

Ce pot eu sa-ti spun este faptul ca albina nu are forta de a sparge boaba de strugure, ea suge boaba dupa ce e sparta de viespe. Sa vedem parerile altor forumisti.  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

zoone

Sa stii ca strugurii care au coaja la boabe mai tare nu le poate sparge. Sunt mai multe soiuri de struguri. Dar ce vedeti voi in poze mai sus, boabele au fost sparte de albine.

Pe mine ma intereseaza cum pot sa aflu pana unde are voie un apicultor sa isi 'instaleze' familiile de albine.

romikele

Citat din: zoone din Septembrie 18, 2012, 01:23:20 PM
...ce vedeti voi in poze mai sus, boabele au fost sparte de albine.

Pe mine ma intereseaza cum pot sa aflu pana unde are voie un apicultor sa isi 'instaleze' familiile de albine.

Gresit!!!

Nu albinele "sparg" boabele de struguri, ci viespile inteapa coaja, albinele doar "ling" zema rezultata, impiedicand astfel stricarea ciorchinelui.
Asadar nu strugurii au de suferit din cauza albinelor, ci invers, fiind pericol de imbolnavire a acestora, mierea rezultata trebuind sa fie total indepartata din cuibul de iernare.

//edit
Abia dupa ce am postat am vazut ca si Nea Costica din Buzau  :hi: a punctat cum stau lucrurile. Asadar aparentele inseala, nu blamati si nu jigniti albinele care de fapt dau o "mana" de ajutor viticultorului  :wink2:

mape 48-petru manea

distanta dintre stup si gardul vecinului este de minim 5 m
daca distanta este mai mica ,atunci gardul trebuie sa fie minim 2 m inaltime si confectionat din materiale prin care albina nu poate trece

tassevasi

  Daca apicultorul s-a asezat in sat ,departe de tine , legal nu ai ce-i face ,intrucit el nu stie ce ai tu in gradina , nu numai din sruguri ling ele  ci din toate fructele coapte si dulci .
   :D Le culegi si tu mai din timp ,( mai necoapte ) :P
  Numai bine

stefan1

  Eu am citit undeva ca este o boala care produce craparea boabelor de struguri. Anumite soiuri sunt predispuse la asa ceva. Cred ca sunt tratamente care impiedica craparea boabelor. Albinele nu rod strugurii, doar sug mustul. Se poate ca anul asta cand in natura au fost mai putine surse de nectar, albinele sa insiste mai mult la struguri.
  Pentru albine 2 km nu este mult in cautarea surselor de nectar, asa ca nu se poate cere stuparilor sa tina stupii departe de localitati, mai cu seama la noi unde stupii se fura intr-o veselie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

C@T@LIN

Citat din: zoone din Septembrie 18, 2012, 11:29:36 AM
Buna ziua.

Am o nelamurire legata de zona in care trebuie sa stea un apicultor.
Locuiesc intr-un sat din judetul Bihor.
Anii trecuti erau foarte buni pentru struguri, pamantul avand umezeala destula dar ultimii doi ani, din cauza secetei, boabele strugurilor nu mai sunt cum au fost iar din cauza caldurii (secetei), trebuie sa culeg strugurii mai devreme.
Acum asta a fost introducerea si totul este adevarat.
Dar si mai adevarat este ca pe langa canicula, albinele isi fac de cap printre vita de vie si se hranesc la nebunie cu strugurii.

Anul trecut, cineva si-a instalat stupii chiar in sat unde locuiesc. Nu cu multe familii si nici nu a stat mult. Am observat numarul de albine printre struguri dar nu a prea contat fiindca nu au fost pagube (majore).
Insa anul acesta, tot acel domn de care va spuneam, s-a instalat cu si mai multe familii anul acesta, pe o perioada mult mai mare. Si acum sa nu va spun fiindca pe o boaba de strugure se aflau si 10 albine. Iar pagube au fost. Din cate fire de vie am, 15% au fost mancate de albine.

Stiu ca sunt printre voi care stiu cum se procedeaza ca un apicultor sa ocupe un loc anume unde sa stea cu familia de albine, de aceea, apelez la dumneavoastra pentru a ma lamuri si pe mine in acest sens.

Mai jos am atasat cateva poze pentru a demonstra ceea ce am spus mai sus.
in poze se vad furunzele viei inclusiv rugul sunt foarte uscate-deci sigur nu albinele ti-au produs paguba.eu am stupii la 15m de vie si nu am astfel de probleme.

zoone

E bine ca nimeni nu a vazut albinele.
Stiam oricum ca raspunsurile nu vor fi prea pozitive caci am intrat pe un forum unde sunt multi apicultori.
Oricum eu voiam sa stiu zona unde poate sa stea un apicultor ca sa nu faca pagube unui sat intreg, caci mie nu imi da nimeni miere desi cand intru in vie parca la mine e stupul.
Consider subiectul incheiat.

romikele

Omule, intelege ca nu albinele ti-au facut paguba, ele chiar indreapta putin lucrurile, nelasand zeama rezultata din craparea boabelor sau intepaturile viespilor sa strice tot ciorchinele!
Albinele zboara pana la o distanta de 5km, nimeni nu poate obliga un apicultor sa plece cu albinele din vatra peste aceasta distanta.
Dupa cum arata strugurii, vina principala pare a viticultorului.

KTA-APIDORNA - Ski

D-le romikele, foarte bine spus, scurt si la obiect, asa m-am chinuit si eu sa le explic la unii prin piata cum stau lucrurile cu strugurii, le-am dus si carti sa vada negru pe alb, da ei tot au impresia ca inventeaza din nou roata, deci eu unul nu ma mai chinui sa explic prea mult, i-i trimit la Google sa se documenteze, Pace !!! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

dorindafi



zoone scrie=voiam sa stiu zona unde poate sa stea un apicultor ca sa nu faca pagube unui sat intreg,

     ORIUNDE , ca nu poate nenorocii un sat intreg in doua saptamani  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

orbanstefan64

#12
ii bine daca se poate lasa omul in legea lui ....clar, asta ii numa o parere  :hi: :hi: :hi:

morozan simion

buna seara
stimate domn va rog sa puneti putin mana pe carte si sa va documentati inainte de a acuza.
Stiti cand se stafidesc strugurii si cand se usuca frunzele ?
secata din anul acesta va spune ceva stimate domn? tratamentele care trebuiau facute , ce ziceti? si alti factori care duc la asemenea situatii.
De ce acuzati albinele,  aceste insecte minunate , mirifice si care sunt datatoare de viata?
Vedeti de aceea am ajuns unde am ajuns,am distrus scolile si am instigat copii sa nu invete, iar acolo unde s-a ajuns sa se mai invete am introdus manuale alternative , si uite asa am ajuns sa indobitocim poporul.
Scuzatima de expresia pe care o sa o foloseas, dati dovata de ipotenta profesionala si de indobitocire a speciai umane iesita din comun.
daca a-ti studia putin  viata unei colonii de albine(daca inrtelegeti ce este colonie), viata, activitatea si comportamentul acestor fiinte divine v-ati schimba in totalitate conceptia despre lume si viata
SA AUZIM DE BINE CEEA CE NU PREA CRED,,