Cate familii ajutatoare pot fi in stup pe langa familia de baza?

Creat de delorin I, Septembrie 17, 2012, 01:58:40 PM

« precedentul - următorul »

delorin I

Salut! Ma intreb cate "familii" ajutatoare pot sa incapa intr-un stup daca ai matci cu una sau 2 rame si prea putine albine doici? Daca folosesc diafragme cu gratie haneman, pot ierna mai mult de  2 familii intr-un stup? Daca are si urdinisurile aferente?

Obombo

In cazul acesta nu este vorba de familii ajutatoare, o familie pe 1-2 rame nu poate ajuta pe nimeni.
Intrun stup se pot ierna atatea regine cate urdinisuri (si spatiu pentru rame) ai, dar diafragmele trebuie sa fie etanse, nu cu gratie Hanemann.

jenica67

         Familie ajutatoare este una, si iernarea a doua familii intr-un stup este alta. Cu privire la iernat mai multe familii intr-un stup, poti ierna cate vrei, numai sa ai o lada suficient de mare. Chiar am vazut o poza la cineva, cu multe familii alaturate. Referitor la gratia hanemann, nu cred ca poti ierna doua familii cu gratie hanemamm, ci numai cu diafragma etanse. Gratia se foloseste cand ai mai multe familii ajutatoare, pentru a separa arealul matcilor, dar nu se monteaza pe orizontala(gratia verticala), adica familiile sa fie alaturate, separate de gratia hanemann. Familiile ajutatoare pot fi una langa alta, sau una peste alta, separarea se face prin pereti, diafragme etanse, permitand numai culegatoarelor sa circule, matcile nefind nici o data, de-o parte si de alta a unei gratii hanemann, sau feromonul de la una, sa se simta in arealul celeilalte.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

MIHALACHE

Foloseste plasa metalica cu ochiuri prin care nu trec albinele alfel albinele vor forma un singur ghem iar matcile vor ramane dupa gratia haneman si vor muri ,doar una va trai.

mape 48-petru manea

Citat din: MIHALACHE din Septembrie 17, 2012, 10:58:19 PM
Foloseste plasa metalica cu ochiuri prin care nu trec albinele alfel albinele vor forma un singur ghem iar matcile vor ramane dupa gratia haneman si vor muri ,doar una va trai.

corect

delorin I

Pentru mine ramane o problema deschisa, si asta nu doar pentru ca am vazut materialele de apicultura ale profesorului Ursu de la Bacau, precum si stupul acestuia care permitea iernarea a trei familii intr-un stup separate printr-o diafragma compusa din mai multe tip[uri de gratii, printre care si gratie HAneman. Avand in vedere  excedentul de doici din a doua perioada a anului de ce nu le-am putea oare folosi pentru a asigura caldura si hrana puietului eclozionat de la mai multe matci care se afla in acelasi stup si care sunt despartite doar de gratii haneman? Sigur nu am inca atatea albine incat sa fac acest experiment!

romikele


orbanstefan64

Citat din: delorin I din Septembrie 18, 2012, 01:34:36 PM
Pentru mine ramane o problema deschisa, si asta nu doar pentru ca am vazut materialele de apicultura ale profesorului Ursu de la Bacau, precum si stupul acestuia care permitea iernarea a trei familii intr-un stup separate printr-o diafragma compusa din mai multe tip[uri de gratii, printre care si gratie HAneman. Avand in vedere  excedentul de doici din a doua perioada a anului de ce nu le-am putea oare folosi pentru a asigura caldura si hrana puietului eclozionat de la mai multe matci care se afla in acelasi stup si care sunt despartite doar de gratii haneman? Sigur nu am inca atatea albine incat sa fac acest experiment!
sezi pe ........si lasa experimentele de 3 in 1   :hi: :hi: :hi:

MIHALACHE

Dl. URSU nu lasa gratia haneman libera cand ancepe sa se formeze gemul albinele ar migra spre matca cu cel mai puternic miros .Mai bine urmareste filmele lui DAN MARGARIT vei anvata mai multe lucruri folositoare.

jenica67

   delorin I, mai citeste o data ce este o familie ajutatoare, si variante de formare si dupa mai uita-te o data la filmele, ce ai zis ca le-ai vazut, ca o observi altfel lucrurile. Albinele din cele doua, sau mai multe familii, folosesc in comun, numai spatiu de inmagazinare, a surplusului de miere, nu participa la alte treburi impreuna. Eu ti-am scris cred ca destul de exact, ca in arealul fiecarei matci, nu se simte feromonii altei matci, si asta din pozitia cuibului fiecarei familii. Daca tu pui o singura gratie hanemann, si o matca este de o parte si alta de cealalta, nu se simte feromonii uneia, in arealul celeilate ? Daca nu pot sa treaca una la cealalta prin gratie, nu crezi ca se pot omora, prin fantele gratiei ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Pentru a tine doua familii intr-o lada, ca sa se unifice mirosul, dar albinele sa poata trece dintr-o parte in cealalta (desi eu nu-i vad rostul!) se poate folosi o diafragma confectionata dintr-o rama de lemn de grosime minim 30 mm, cu gratie Hanemann de ambele parti, pentru ca reginele sa nu se poata atinge cu antenele intre ele.

dorindafi

lasatzii mai fratzilor sa faca experimente , ce tot avetzi cu ei  :uimit:
adoua oara vad ei daca repeta ori nu  :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092