2012 un an anormal sau numai o impresie gresita?!

Creat de antiopa din ardeal, Septembrie 12, 2012, 04:14:20 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

poate tratamentele anterioare nu au fost eficiente ---de ex. lot de varachet cu substanta activa insuficienta

antiopa din ardeal

 Pentru d-nul stefan 1
O fi mierea higroscopica dar legat de mierea necapacita din cuibul de iernare eu cred ca altul este pericolul. Si anume faptul ca mierea fata de aerul din stup, de ceara, propolis, lemn.. are cea mai mare inertie termica. Si asta face ca la incalzirea  brusca a temperaturii exterioare vaporii rezultati din respiratia albinelor sa se condenseze la suprafata mierii favorizand degradarea ei. De aceea trebuie ca mierea care ramane in afara ghemului de iernare sa fie daca se poate in totalitate capacita. In interiorul ghemului insa unde temperatura este pastrata de albine aproximativ constanta cu f mici diferente nu cred ca este problema daca mierea este necapacita, albinele formeaza ghemul intotdeauna sub mierea capacita. Mierea pe care o lasa albinele pe rama descapacita dupa diafragma este cea cu umiditate ridicata adica nematurata. Si in plus este ultima adusa si prima consumata.
Eu iernez cu fundurile antivarroa inchise si cu gratii, deci cu aerisire redusa si totusi diareea este rara. Este prezenta doar la unele dintre familiile mici foarte rar la cele puternice si o pun in principal pe seama consumului ridicat si a calitatii mierii .

Pentru d-nul Karpetrusov
Si la mine in anii normali infestarea este f mare. Anomalia poate sa apara doar in unele zone si in altele nu interesant ar fi sa depistam de ce este influentata. Nu stiu daca aveti trecuta zona tarii in care va aflati. Dar altceva fara legatura cu albinele observat de agricultori in zona noastra: cartofii au avut in acest an mult mai putini gandaci de colorado ca deobicei.

   Dar sa va spun ce am mai patit, nu e pescareasca:
Dupa singura extractie facuta undeva in mijlocul lunii iunie, si aia anemica, am spalat vasele folosite cu putina apa calduta si am obtinut o mica cantitate de sirop pe care l-am pus intr-o tava in apropierea albinelor ca sa faca curat. Si surpriza mare a fost ca dupa 5 saptamani siropul era tot acolo, abia dupa a 6-a saptamana a fost carat de albine.


Karpetrusov

Citat din: mape 48 din Septembrie 21, 2012, 08:14:30 PM
poate tratamentele anterioare nu au fost eficiente ---de ex. lot de varachet cu substanta activa insuficienta
Este posibil desi toamna trecuta am fost convins ca tratamentul a fost corect efectuat. Este adevarat ca nu am pus si benzi de mavrirol.
Pt AdA. Mierea este stabila din pdv al fermentatiei pana la max.max. 18% apa. Un procent mai mare de apa ( si un plus de 1%) favorizeaza fermentatia. Incearca si  te vei convinge. Eu descopar acum miere cristalizata  veche de cca 5 ani,  care se prezinta in stare foarte buna.
PS Mai tineti targul?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.


Karpetrusov

A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 22, 2012, 12:19:12 AM
Pentru d-nul stefan 1
O fi mierea higroscopica dar legat de mierea necapacita din cuibul de iernare eu cred ca altul este pericolul. Si anume faptul ca mierea fata de aerul din stup, de ceara, propolis, lemn.. are cea mai mare inertie termica. Si asta face ca la incalzirea  brusca a temperaturii exterioare vaporii rezultati din respiratia albinelor sa se condenseze la suprafata mierii favorizand degradarea ei. De aceea trebuie ca mierea care ramane in afara ghemului de iernare sa fie daca se poate in totalitate capacita. In interiorul ghemului insa unde temperatura este pastrata de albine aproximativ constanta cu f mici diferente nu cred ca este problema daca mierea este necapacita, albinele formeaza ghemul intotdeauna sub mierea capacita. Mierea pe care o lasa albinele pe rama descapacita dupa diafragma este cea cu umiditate ridicata adica nematurata. Si in plus este ultima adusa si prima consumata.
Eu iernez cu fundurile antivarroa inchise si cu gratii, deci cu aerisire redusa si totusi diareea este rara. Este prezenta doar la unele dintre familiile mici foarte rar la cele puternice si o pun in principal pe seama consumului ridicat si a calitatii mierii .

  Este adevarat ce spune D-l antilopa din ardeal: numai mierea necapacita neacoperita de albine atrage umezeala si se poate altera. Dar explicatia cred ca e putin inversa. Nu umezeala din aerul de afara e cea care produce condensul in stup ci cea eliminata de ghem, prin procesarea mierii pentru incalzire. Se stie ca pe lucrurile reci se produce condens. Din ghem iese un aer cald si cu multi vapori si intalneste suprafetele mai reci din afara ghemului. Daca acestea sunt sub punctul de roua, apa condenseaza acolo. Daca ar fi vorba ca aerul care vine de afara sa faca condensul, atunci ar fi mai bine ca aerisirea sa fie cat mai redusa, ca sa intre cat mai putin aer si deci cat mai putina umiditate. De asemenea din ce afara e mai frig, punctul de roua se atinge mai aproape de ghem si condensarea este mai puternica.
   In lipsa fundului antivarroa aerisirea de iarna este data in special de partea superioara: adica iernam cu folie sau cu scandurele sau cu textile sau cu plasa. Sunt multe variante si toate cu avantaje si dezavantaje.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

#21
Citat din: Karpetrusov din Septembrie 22, 2012, 08:47:25 PM
Citat din: mape 48 din Septembrie 22, 2012, 06:08:36 PM
care targ ?
Sighisorenii se laudau ca vor tine un targ toamna aceasta.

se lucreaza la proiect inca nu se stie daca vor reusi ---este multa munca de organizare
era vorba de data de 3-4 noiembrie sa vedem ce va fi

gaby 73

Buna seara!Sunt incepator si as avea o intrebare si anume: descapacirea mierii dupa diafragma uzeaza albina? Multumesc! :hi:

Kov iulian

Citat din: gaby 73 din Septembrie 23, 2012, 06:51:25 PM
Buna seara!Sunt incepator si as avea o intrebare si anume: descapacirea mierii dupa diafragma uzeaza albina? Multumesc! :hi:


Depinde in ce moment se face asta, daca se face de acum incolo, da fiindca albina aia de iarna incepe sa creasca puiet etc .

gaby 73


antiopa din ardeal

Citat din: Karpetrusov din Septembrie 22, 2012, 09:44:31 AM
.............
PS Mai tineti targul?

Intrebare grea la care ma asteptam la un raspuns de la initiatorul actiunii. Daca va interesati de targ inseamna ca sunteti pe aproape. Eu nu am nici un merit daca se realizeaza ceva, ajut eventual cu ce pot dar oricum o sa fiu in zona asa ca putem sa ne intalnim (forumistii) :hi:

antiopa din ardeal

Citat din: gaby 73 din Septembrie 23, 2012, 06:51:25 PM
Buna seara!Sunt incepator si as avea o intrebare si anume: descapacirea mierii dupa diafragma uzeaza albina? Multumesc! :hi:
Imi exprim si eu parerea scuze de intarziere.
In general la mutarea mierii de pe rama descapacita in cuib albinele fac un zbor si fiecare zbor inseamna uzura. Dar in cazul in care in stup nu este miere suficienta pentru iernat este de preferat sa descapacim dupa diafragma decat sa dam sirop. In cazul siropului uzura este mai mare. :hi:

orbanstefan64

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 26, 2012, 07:15:25 AM
Citat din: mape 48 din Septembrie 23, 2012, 02:39:22 PM
Citat din: Karpetrusov din Septembrie 22, 2012, 08:47:25 PM
Citat din: mape 48 din Septembrie 22, 2012, 06:08:36 PM
care targ ?
Sighisorenii se laudau ca vor tine un targ toamna aceasta.

se lucreaza la proiect inca nu se stie daca vor reusi ---este multa munca de organizare
era vorba de data de 3-4 noiembrie sa vedem ce va fi
nu ne laudam  :surprised: vb lui mape 48 multa munca de organizare dar sper sa reusesc

Karpetrusov

A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

orbanstefan64