SIMPOZION APICOL TULCEA 2012

Creat de romikele, Septembrie 10, 2012, 09:04:17 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 03, 2012, 10:14:26 PM
Citat din: filip din Octombrie 03, 2012, 08:42:17 PM
balasbebe,

........... .Am invatat sa vand mierea la valoarea ei adevarata.
................
Si care este valoarea adevarata a mierii? Normal cred ca este ca aceasta valoare adevarata sa fie alta pentru fiecare apicultor.
Pretul mieri real este acel pret unde cererea se intalneste cu oferta.Ne mai existand intermediari ,profitul intra in buzunarul producatorului.
Eu mai am poliflora si tei ,restul s-a vandut.
Pretul in ambalajul meu cu eticheta si sigiliu este de 20 roni.
Clientela se obtine greu si trebuie pastrata cu miere de calitate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

antiopa din ardeal

#16
 Pe internet la pret de vanzare sunt scrise lucruri care mi se par interesante. Dar nu se explica mare lucru despre valoarea adevarata.
,, Contabiliceste" termenul de ,,valoare adevarata" cred ca nu prea exista.
In zona noastra preturile mierii sunt asemanatoare. Eu dau la 20 cu ambalajul meu dar fara eticheta sau la 18 pentru cantitati mai mari de 10 kg si fara ambalaj. Sau sa ma exprim mai corect pot sa spun linistit ,,am dat" pentru ca e ,,pe gatate". In piata este la 25/ kg, despre calitate la mierea din piata nu pot sa ma exprim.

Bătrânul

Citat din: filip din Octombrie 04, 2012, 02:39:19 PM
Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 03, 2012, 10:14:26 PM
Citat din: filip din Octombrie 03, 2012, 08:42:17 PM
balasbebe,

........... .Am invatat sa vand mierea la valoarea ei adevarata.
................
Si care este valoarea adevarata a mierii? Normal cred ca este ca aceasta valoare adevarata sa fie alta pentru fiecare apicultor.
Pretul mieri real este acel pret unde cererea se intalneste cu oferta.Ne mai existand intermediari ,profitul intra in buzunarul producatorului.
Eu mai am poliflora si tei ,restul s-a vandut.
Pretul in ambalajul meu cu eticheta si sigiliu este de 20 roni.
Clientela se obtine greu si trebuie pastrata cu miere de calitate.
CORECT!!! :bravo:  : sampanie:

antiopa din ardeal

 La Sf. Gheorghe jud. CV anul asta am dat foarte putina din cauza productiei mici. Dar recuperez anul viitor. :D

orbanstefan64

eu am vindut in aceeasi zona dar la pret mai mare  :D
:hi: :hi: :hi: :hi: