SIMPOZION APICOL TULCEA 2012

Creat de romikele, Septembrie 10, 2012, 09:04:17 PM

« precedentul - următorul »

romikele

     În zilele de 27 și 28 septembrie se va desfășura Simpozionul apicol ,,Tulcea 2012", într-o zonă mirifică a țării, Delta.
     Pe scurt, programul prevede în data de 27 sept. în jurul orei 16.00 plecarea de la debarcaderul din Jurilovca spre Gura Portiței, cu nava de transport călători.
     La Portița se va face cazarea la Hotel ***, unde seara, în sala de conferințe va avea loc deschiderea simpozionului, urmată de cină.
     A doua zi, pe 28 sept., după micul dejun servit la hotel, se va pleca de la Portița cu o navă de croazieră spre Dranov, pe brațul Sf. Gheorghe, printr-o zonă de vis, unică în lume, ocazie cu care se va putea vizita pe parcursul a aproape 8 ore salba de lacuri a complexului lagunar Razelm.
     Traseul de întoarcere va urma un itinerar diferit, pentru a putea vizita cât mai multe zone din aceste locuri de basm. La întoarcere va urma după cazare cina, cu dans, antren și voie bună.
     Pe parcursul vizitei se vor purta discuții de interes cu invitați importanți din cadrul APIA, MADR, ANARZ.

     Grupul maxim posibil va fi de 100 de persoane, înscrierile se fac până vineri 14 sept., la:

ASOCIAŢIA CRESCĂTORILOR DE ALBINE
din ROMÂNIA – Filiala Judeţeană Tulcea
Dr. ing. Aurelia Chirilă, Mobil:  0740 605600

Taxa de participare este de 1200 lei pentru familie(sau grup) de 2 persoane, sau 600 lei de persoană şi va fi depusă până pe data de 14 sept. în contul:

IBAN RO32RNCB0256043350110001

antiopa din ardeal

 Tentanta excursie, pacat ca timpul nu imi mai ajunge si in plus e si departe (pentru mine). Pretul e prea mare pentru o singura persoana (600 lei) comparativ cu cel pentru 2 persoane (120 lei)

prisecarul

cred ca este o greseala de redactare!
daca pentru 2 persoane pretul este de 120 lei, normal, pentru o persoana ar fi 60 lei!
diferenta este prea mare!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

antiopa din ardeal

 Mai e si varianta ca pentru 2 pers 1200 lei desi nu cred

romikele

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 11, 2012, 02:30:17 PM
Tentanta excursie, pacat ca timpul nu imi mai ajunge si in plus e si departe (pentru mine). Pretul e prea mare pentru o singura persoana (600 lei) comparativ cu cel pentru 2 persoane (120 lei)

Am rectificat, multumiri pentru atentionare... 600 de lei (6 milioane lei vechi) / 1 persoana sau 1200 de lei de familie (12 milioane lei vechi).

stefy.costea

Am avut prilejul sa particip la aceasta manifestare reusita! A meritat cu prisosinta tot efortul!
Promit sa vin cu un filmulet facut cu acest prilej.
Preturile comunicate pentru decontarea prin PNA 2012 vor fi:
I Apicultura conventionala:
      - medicamentele la pretul de achizitie minus 0,68%;
      - suplimente nutritive: 1,45 lei/kg;
     - fund antivarooa:8,12 lei/buc;
     - lazi stup: 141,92 lei/buc;
     - familii albine: 110,09 lei/fam;
     - matci: 23,59 lei/buc;
     - roi la pachet: 35,04 lei/roi;
     - roi pe faguri: 62,91 lei/roi;
     - analizele pentru miere decontate la pret integral;
II Apicultura bio:
      - medicamentele la pretul de achizitie ;
      - suplimente nutritive: 1,45 lei/kg;
     - fund antivarooa:28,40 lei/buc;
     - lazi stup: 141,92 lei/buc;
     - familii albine: 110,09 lei/fam;
     - matci: 23,59 lei/buc;
     - roi la pachet: 35,04 lei/roi;
     - roi pe faguri: 62,91 lei/roi;
     - analizele pentru miere decontate la pret integral;
Felicitari d-nei dr. Aurelia Chirila pentru modul exceptional in care a organizat aceasta manifestare
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefy.costea din Octombrie 02, 2012, 01:10:15 PM
Preturile comunicate pentru decontarea prin PNA 2012 vor fi:
I Apicultura conventionala:
      - medicamentele la pretul de achizitie minus 0,68%;
      - suplimente nutritive: 1,45 lei/kg;
     - fund antivarooa:8,12 lei/buc;
     - lazi stup: 141,92 lei/buc;
     - familii albine: 110,09 lei/fam;
     - matci: 23,59 lei/buc;
     - roi la pachet: 35,04 lei/roi;
     - roi pe faguri: 62,91 lei/roi;
     - analizele pentru miere decontate la pret integral;


foarte mici preturile decontate, dar....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Karpetrusov

Citat din: stefy.costea din Octombrie 02, 2012, 01:10:15 PM
      - medicamentele la pretul de achizitie minus 0,68%;
      - suplimente nutritive: 1,45 lei/kg;
   
Sa inteleg de aici ca voi recupera 1.45 lei /supliment si 98.32% din pretul medicamentelor? sau 32%? Oricum  sunt foarte mici.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

balasbebe

Din nefericire se fac prea multe miscari ilegale. Toate astea au facut sa ajungem aici, si inca nu-i asa de rau.
  Degeaba sunt bani daca nu sunt culturi cu plante. Din sac si cu bani cat o sa mai supravietuim?
Azi am fost in vizita la doi stupari care au pavilioane. Daca si ei sunt ingrijorati, ce o sa faca cei care nu fac pastoral?
In curand o sa dam de dracu, si o sa fie lazile goale si pline de boli. Stupii slabi sunt atacati primii. Ne ascundem dupa degete, dar in curand o sa fim cu totii dezamagiti.
Si un leu pentru mancare nu-i rau ca se da inapoi. Nu se poate sa fie 100%. Daca s-ar juca corect ar ajunge la toti banii.
Daca eu am luat bani din 141 nu ar trebui sa particip si la PNA. Eu cel putin am inteles ca pot sa las pe cei care nu au accesat nici o forma.
Ce am discutat si cu baietii, ca in curand se vor da ajutoare doar la cei cu sute de stupi. Normal ar fi ca fiecare sa aiba un loc sub soare. Cei cu sute vor avea o alta problema cu locatia, vatra.

filip

balasbebe,

Nu am accesat fonduri UE s i nici PNA .Am invatat sa vand mierea la valoarea ei adevarata.
Un ochi rade altul plange.
Daca analizam idea ca au fost apicultori care siropul nu a trecut prin gusa albinei atunci pretul decontat prin PNA este prea mare.
Ochiul care plange e pentru cei corecti care greu reusesc sa vanda o miere adevarata culeasa de albine din natura.
Azi am vandut 30 kg de miere intr-o intreprindere si nu am multumit toata lumea,maine rezolv si restul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

antiopa din ardeal

Citat din: Karpetrusov din Octombrie 03, 2012, 04:35:53 PM
......
Sa inteleg de aici ca voi recupera 1.45 lei /supliment si 98.32% din pretul medicamentelor? sau 32%? Oricum  sunt foarte mici.
TVA-ul este o suma care mi se pare normal sa nu se recupereze. Nu cred ca ati cumparat medicamente de la firma neplatitoare de TVA. Deci suma care o primiti inapoi pe medicamente este sigur mai mica decat 100-24=76 adica mai mica de 76%.

antiopa din ardeal

Citat din: balasbebe din Octombrie 03, 2012, 08:22:37 PM
......
Ce am discutat si cu baietii, ca in curand se vor da ajutoare doar la cei cu sute de stupi. Normal ar fi ca fiecare sa aiba un loc sub soare. Cei cu sute vor avea o alta problema cu locatia, vatra.
Asta cu ajutoarele la cei cu sute de stupi este un zvon sau o informatie cat de cat oficiala? Ca sa ne facem si noi o idee cine sunt ,,baietii" care au participat la discutie.

antiopa din ardeal

Citat din: filip din Octombrie 03, 2012, 08:42:17 PM
balasbebe,

........... .Am invatat sa vand mierea la valoarea ei adevarata.
................
Si care este valoarea adevarata a mierii? Normal cred ca este ca aceasta valoare adevarata sa fie alta pentru fiecare apicultor.

Karpetrusov

Eu cred ca masura aceasta, 141 , aplicata la apicultori, fara o lege riguroasa in domeniu, fara criterii mai restrictive, a incurcat lucrurile, a indus tineretul in eroare, oferindu-le o tinta falsa, dar a dus la prosperitatea magazinelor de profil. In locatia mea foarte mica, eram singurul stupar, cu cca 4 ani in urma . Acum sunt cca 30 de stupari ,care se imbie unii pe altii,cu borcane cu miere, dar in schimb trebuie sa te programezi cu o saptamana inainte, ca sa poti cumpara un kg de lapte.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

pharaonu75

Citat din: Karpetrusov din Octombrie 04, 2012, 09:15:41 AM
Eu cred ca masura aceasta, 141 , aplicata la apicultori, fara o lege riguroasa in domeniu, fara criterii mai restrictive, a incurcat lucrurile, a indus tineretul in eroare, oferindu-le o tinta falsa, dar a dus la prosperitatea magazinelor de profil...

Perfect adevarat!
S-a ajuns pana acolo incat se vand roi pe 3-4 rame (din care 1-2 cu puiet) la pretul de aproximativ 80 euro, pentru simplul motiv ca se elibereaza factura si pot fi decontati prin PNA!
Si hai sa facem un calcul... dai 350 lei pe un roi anemic, dupa care vei primi prin PNA 63 lei.
Asta inseamna ca ai scos din buzunar aproximativ 290 lei pe acel roi, adica ceva mai mult de 70 lei pentru o rama!
Daca nu cumperi cu factura, acel roi il gasesti la 160-180 lei. Adica aproape la jumatate de pret!

Cine are de castigat? Bineinteles ca vanzatorul, pentru ca a vandut la pret dublu.

Asta este si motivul pentru care cresc preturile cu viteza ametitoare la apiinvert/apifonda. Singura piedica pentru ei este insa pretul de achizitie oferit la mierea de rapita, pentru ca daca vor vinde mai scump apiinvert/apifonda, risca sa ramana cu marfa in depozit iar apicultorii sa hraneasca albinele cu miere de rapita.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube